John-AdamsHikaye 1770 yılının soğuk karlı bir kış gününde Boston’da başlar. Amerika’nın bağımsızlık savaşı ve kuruluş aşamasındaki ilk 50 yılını konu alan mini dizi, tüm bunların etrafında  idealist avukat  John Adams‘ın, ABD’nin tarihteki ikinci başkanlığına kadar yükselen politik hikayesi ve dramatik aile hayatına uzanıyor.

John-Georgeİngilizler yayılmacı politikalarıyla, Amerika’nın doğu sahilinde koloniler kurarak ülkeyi sömürmeye başlamıştır. İspanyollar ve Fransızlar’a nazaran bu kıtada yeni olan İngilizler, Avrupa’nın büyük güçleri arasında 1756-1763 yılları arasında süren Yedi Yıl Savaşları‘ndan zaferle çıkmasına rağmen, savaş borçları sebebiyle zor durumdadır. Borçları nedeniyle, Amerika’daki sömürgelerine ağır vergiler yüklemeye karar verir.

Hikayenin başladığı Boston’da halk, ağır vergiler ve mecliste temsil haklarının elinden alınmasıyla birer barut fıçısı halini almıştır; kendilerini iyice sömürülmüş ve sindirilmiş hissetmektedirler. Sokaklarda devriye gezen İngiliz askerlerine ise büyük bir kin ve nefret beslerler. Galeyana gelen halk, askerlere saldırır ve askerler de karşılık verince bir çok sivil, şehrin meydanında ölür. Yüzbaşı Preston’un komutasındaki askerlerin, sivillere ateş açıp öldürmesi dolayısıyla halk, sorumlu askerlerin cezalandırılması ister. Askerleri mahkemede halkın tepkisini çekmemek adına hiç bir avukat savunmak istemez, John Adams’tan başka… Amerika’nın kuruluş yıllarında çok etkin bir rol oynamış olan John Adams ile dizide tanışmamız bu şekilde başlamış oluyor.

KARAKTERLER VE OYUNCU KADROSU

independence-102400020712Babası bir ayakkabıcı, annesi ise okuma yazmayı bilmeyen bir aileden gelen John Adams, hukukun tarafsızlığı ve üstünlüğüne inanan bir adamdır.  Sömürgeci İngiliz monarşisiyle sürekli sürtüşen isyancı kolonilerin eylemlerine karşıdır. Her türlü sorunun kanunlar çerçevesinde çözülmesi taraftarıdır. Zamanla fikirlerindeki değişiklik ve doğruları görmesi, tam bağımsızlık mücadelesine katılmasına yol açar. Dizide onun hayatını izlerken, ülkenin nasıl kurulduğu ile ilgili bir çok bilgiye de sahip oluruz. John Adams’ı, kelimelerin yetersiz kalabileceği bir anlamda enfes bir oyunculuk sergileyen Paul Giamatti canlandırıyor.

fb45f3827659e7dc13a9a8c56815025a
Abigail Adams
‘ın, kocası John Adams’ın  hayatı üzerinde büyük bir etkisi vardır. Gerek kocasının avukatlık yaptığı yıllarda, gerekse bağımsızlık mücadelesi yıllarında kongrede yapılan sert tartışmalı oturumlarda, kocasına aktardığı fikirleriyle ona hep yol gösterici olmuştur. Dört çocuğuyla birlikte kocasının işleri nedeniyle sürekli ayrı kalmanın üznütüsünü hayatı boyunca  yaşar. Aralarında ki uyum, birliktelik ve aşkı, dizi bizler için doyumsuz bir seyir zevki haline getirmiş.
Karakteri, yine muhteşem oyunculuğuyla The Big C‘den tanıdığımız Laura Linney canlandırıyor.

 

George_Washington_played_by_David_Morse

 

 

Amerika’nın ilk başkanı General Washington rolünde, usta aktör David Morse yer alıyor.

 

 

MV5BMTQyODcxMDc5Ml5BMl5BanBnXkFtZTcwNzExNjA2MQ@@._V1._SX400_SY600_

 

 

Amerikan bağımsızlık bildirgesinin mimarı ve ülkenin tarihteki üçüncü başkanıThomas Jefforson rolünde, Game of Thrones ve Hunted‘dan hatırlayabileceğimiz Stephen Dillane‘yi izliyoruz.

 

 

john-adams-huston07

 

 

Boston’daki kolonileri İngiliz Hükümeti’ne karşı isyana teşvik eden Samuel Adams karakterini, en son Magic City‘de karşımıza çıkan Danny Huston canlandırıyor.

 

 

tumblr_llohnxnI4z1qzv15e

 

 

Amerika tarihindeki ilk hazine bakanı olan Alexander Hamilton rolünde Rufus Sewell var.

 

 

john_adams_Paris700

 

DİZİDEN NOTLAR

 • 16 Mart 2008’de ilk bölümü HBO‘da yayınlanan mini dizi, 20 Nisan’daki yedinci bölümüyle ekranlara veda etmiştir.
 • Her bir bölüm ortalama 70 dakika uzunluğundadır.
 • Dizinin çekimleri 110 gün sürdü. Amerika’daki çekimler Williamsburg ve Virginia, Avrupa’daki çekimler ise Macaristan’da gerçekleştirildi.
 • Dizi, ABD’li tarihçi David McCullough‘un John Adams isimli kitabından, Kirk Ellis tarafından uyarlanmıştır. Kirk Ellis, bu uyarlaması ile En İyi Senaryo dalında  Emmy ödülü almıştır.
 • Dizinin yapımcıları arasında Tom Hanks de yer alıyor.
 • Dizinin yönetmenliğini, The King’s Speech (Zoraki Kral) filmiyle Oscar kazanan Tom Hooper yapmıştır.
 • Dizinin müzikleri, Merlin‘in de müziklerini yapmış olan Rob Lane imzasını taşıyor.
 • 2008 yılındaki Emmy ödüllerinde toplam 23 adaylık ile o yıl en fazla ödüle aday gösterilen yapım olmuştur.
 • Bu 23 adaylıktan -En İyi Mini Dizi, En İyi Erkek ve En İyi Kadın Oyuncu dallarında olmak üzere- toplam 13 ödül kazanmıştır.
 • 2009 yılındaki Altın küre ödüllerinde ise yine En İyi Mini Dizi, En İyi Erkek ve En İyi Kadın Oyuncu dalları dahil dört ödül kazanmıştır.
 • Dizi, John Adams’ın siyasi hayatına odaklı gibi görünse de -aile hayatı da oldukça dram yüklü bir hikayeye sahip olması nedeniyle- tüm detaylarıyla Adams Ailesi’nin inişli çıkışlı hayatını da bizlere aktarıyor.

DİZİNİN GÖRSEL EFEKTLERİ

 

KAMERA ARKASI VE RÖPORTAJLAR

 

FRAGMAN