Bugün Avustralya’dan bir dizi ile karşınızdayız: Wentworth

Geçtiğimiz günlerde Türkiye için bir uyarlaması yapılacağı haberi çıkan FOXTEL’in popüler dizisi Wentworth nasıl bir dizidir diye merak eden varsa sizleri yazımızın devamına alalım.

GİRİZGAH

Bir hapishane draması olarak lanse edilebilecek Wentworth‘ün yaratıcıları Lara Radulovich ve Reg Watson. Yazar kadrosunda Pete McTigheJohn Ridley ve Marcia Gardner; yönetmen kadrosunda Kevin CarlinCatherine Millar ve Steve Jodrell gibi isimler var. Yapımcıları arasında ise Jo PorterPenny WinAmanda Crittenden ve Pino Amenta gibi isimler yer alıyor.

Dizimiz 1979-1986 yılları arasında 692 bölüm yayınlanan Prisoners: Cell Block H isimli Avustralya dizisinden uyarlama.

Bölüm süreleri 43 ile 49 dakika arasında değişen dizinin ilk sezonu 10, diğer sezonları 12’şer bölümden oluşuyor.

5. sezonu 20 Haziran 2017 tarihinde sona eren dizinin 6. sezon onayı da mevcut. İlk 5 sezonun ilkbahar aylarında başladığı hesaba katıldığında 6. sezonun 2018 ilkbaharında başlaması bekleniyor.

KONU

Hikaye, ana karakterimiz Bea Smith’in Wentworth Cezaevi’ne giriş yapması ile başlıyor. İlk kez hapishane ile tanışan Bea’nın merkezde olduğu hikayede bir yandan hapishane ortamını, bir yandan da hapishane çalışanları ve mahkumlardan oluşan kadroyu tanımaya başlıyoruz. İlk sezonda bir yandan hapishanedeki gündelik hayata odaklanırken bir yandan da her bölümde bir ana karakterin hayatından flashback sahneleri izleyip karakterleri daha yakından tanımaya çalışıyoruz. Bir yandan da hapishane yönetimi ve mahkumlar arasındaki güç gösterileri ile mahkumların kendi aralarındaki liderlik mücadelelerine odaklanıyoruz.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

Üst Sıra (Soldan Sağa): Matthew Fletcher – Erica Davidson – Liz Birdsworth Orta Sıra (Soldan Sağa): Meg Jackson – Jacs Holt – Doreen Anderson Alt Sıra (Soldan Sağa): Franky Doyle – Bea Smith – Will Jackson – Vera Bennett

İlk sezonda öne çıkan yukarıda gördüğümüz 10 karaktere kısaca değinelim:

=Bea Smith=

Kendisine şiddet uygulayan kocası Harry’yi (Jake Ryan) öldürmeye çalışmaktan hapishaneye giriyor. Hapishaneye girdiği ilk andan itibaren aklında olan tek şey ise 16 yaşındaki biricik kızı Debbie’nin (Georgia Flood) iyi durumda olup olmadığını bilmek. Hapishaneye ilk kez yolu düşen Bea ürkek ve iyi niyetli bir yapıya sahip olması dolayısıyla itilip kakılmaya başlıyor ilk andan itibaren. Hapishanede hayatta kalmak için hiç istemese de hapishanede sözü geçenlerin dediklerini yapmak zorunda kalıyor, bir taraf seçmeye zorlanıyor. Yönetimle mahkumlar arasında ve mahkumlarla mahkumlar arasında kalıyor, zor durumların içine düşüyor. Hapishanede ayakta kalabilmek için karakterinden ödünler verip değişmeye başlaması gerekiyor. 

Karakteri RakeXena: Warrior Princess ve Legend of the Seeker gibi dizilerden anımsanabilecek Danielle Cormack hayat veriyor.

=Franky Doyle=

Eski bir TV ünlüsü. Hapishanenin gücü elinde bulunduran mahkumlarından biri. Kıvrak zekalı, manipülatif, güç sevdalısı, şiddete meyilli bir kadın. Kadınlardan hoşlanıyor. Hapishanede uyuşturucu ticaretine yön veriyor.

Karakteri Doctor Doctor ve Rush dizilerinden tanıdığımız Nicole da Silva canlandırıyor.

=Jacs Holt=

Ünlü bir iş adamının/suç ailesi mensubunun karısı. Hapishane içinde en büyük gücü elinde bulunduran mahkum olduğu gibi hapishane dışında da yaptırım gücü olan biri. Müebbet hapis yediği için de ekstra korkusuz ve umursamaz bir tutum içerisinde. Şirret, acımasız, başa bela bir kadın.

Karaktere The Kettering Incident ve Rosehaven dizilerinden anımsanabilecek Kris McQuade hayat veriyor.

=Meg Jackson=

Hapishanenin müdürü. Hem mahkumlar hem de gardiyanlar üzerinde ağırlığını hissettirme derdinde.

Karakteri  Rush ve Water Rats gibi dizilerden hatırlanabilecek Catherine McClements canlandırıyor.

=Will Jackson=

Meg’in kocası. Hapishanede gardiyan olarak çalışıyor. Mahkumlara karşı iyi niyetli bir yaklaşımı var. Düzgün bir karaktere sahip.

Karakteri Robbie Magasiva canlandırıyor.

=Matthew Fletcher=

Hapishanedeki gardiyanlardan biri. Hafiften başına buyruk biri. Ruhsal açıdan dengesizleşmeye ve sinir krizi patlaması yaşamaya müsait bir yapısı var.

Karaktere McLeod’s Daughters ve Water Rats gibi dizilerden anımsanabilecek Aaron Jeffery hayat veriyor.

=Vera Bennett=

Hapishanedeki gardiyanlardan biri. İşini hayatının merkezine koymuş, asosyal, çekingen ve ürkek biri. Uzlaşmacı bir yaklaşım içerisinde görüyoruz kendisini genel olarak.

Karakteri Jack Irish dizisinden anımsanabilecek Kate Atkinson canlandırıyor.

=Erica Davidson=

Hapishanede kadınların kişisel gelişimini sağlamak, suça olan eğilimlerini azaltmak ve onları dışarıdaki hayata pozitif bir şekilde hazırlamak amacıyla sosyal programlar düzenliyor. Ama amacı sadece bu konuda başarılı olmak ve mahkumlara yardımcı olmak değil. Öncelikle hapishane müdürlüğünde sonrasında da daha yüksek kademelerde gözü var. Planlı ve programlı hareket eden biri. İşlerin karşılıklı pazarlık yöntemi ile halledilebileceğine inanan bir yapısı var. Yüzünden gülümseme pek eksik olmayan biri kadın.

Karaktere Cleverman ve Seven Types of Ambiguity dizilerinden anımsanabilecek Leeanna Walsman hayat veriyor. 

=Liz Birdsworth=

Hapishanedeki mahkumlardan biri. Hapishane yönetimi ve mahkumlar arasında iletişim sorumlusu olarak görev yapıyor. Hapishaneden çıkmasına az sayılabilecek bir zaman var. İyi niyetli, yardımsever biri. İlk girdiği günden itibaren Bea’ye hapishaneye uyum sağlaması konusunda yardımcı oluyor ve zamanla iyi arkadaş oluyorlar. Etliye sütlüye pek karışmamayı tercih eden, kavgadan uzak duran biri.

Karakteri Celia Ireland canlandırıyor.

=Doreen Anderson=

Hapishanedeki mahkumlardan biri. Franky’nin boyunduruğu altındaki kadınlardan. Genel olarak güler yüzlü ve iyi niyetli bir yapısı olsa da hafiften dengesiz bir ruh hali olduğu da belli oluyor.

Karaktere Shareena Clanton hayat veriyor.

Bunların dışında Franky’nin sağ kolu, ezici gücü, ‘Boomer’ lakaplı Sue Jenkins karakterinde Katrina Milosevic‘i, hapishanenin gardiyanlarından Linda Miles rolünde Jacqueline Brennan‘ı, Franky’nin seksi hapishane sevgilisi Kim Chang karakterinde Ra Chapman‘ı, Jacs’in oğlu Brayden rolünde Reef Ireland‘ı, hapishane müdürünün denetleyici amiri Derek Channing rolünde Martin Sacks‘ı izliyoruz.

Kadroya 2. sezonda katılan karakterlerden Bea’nin yakın arkadaşı haline gelen transseksüel bir mahkum olan Maxine Conway karakterinde Socratis Otto‘yu, psikopat bir hapishane görevlisi olan Joan Ferguson karakterinde Pamela Rabe‘i, şirin, seksi ve sempatik bir mahkum olan Jess Warner karakterinde Georgia Chara‘yı, hapishanenin güler yüzlü yeni hemşiresi Rose Atkins karakterinde Maggie Naouri‘yi, Franky’nin maşalarından olan uyuşturucu müptelası Sky Pierson karakterinde Kathryn Beck‘i izleme fırsatı yakalıyoruz dizide ayrıca.

YAZARIN NOTU

Henüz 3. sezonun başlarında olduğum diziyi beğenerek izlemeye devam ettiğimi belirtmek isterim. Özellikle sezonların 2. yarısında çıkışa geçen bir dizi olduğunu da söylemeden geçmeyeyim.

Oldukça sürükleyici bir hikaye akışına ve başarılı bir sunuma sahip Wentworth. Karakterleri ön plana çıkaran yapısıyla da sezon içerisinde sizi taraf seçmeye itiyor. Bu durum da hikayeye daha fazla bağlıyor izleyiciyi. Karşılaştırmak çok doğru olmaz ama bir başka ünlü hapishane dizisi Prison Break’ten çok daha akıcı bir dizi bana kalırsa Wentworth. Hapishane ortamındaki kadınları izlemek erkekleri izlemekten çok çok daha keyifli ve eğlenceli hiç şüphesiz ki.

Bea’nin sezonlar içerisindeki evrimini izlemesi oldukça keyifli. Doctor Doctor’dan çok sevdiğim Nicole da Silva’yı Franky karakterinde izlemek çok eğlenceli. Diğer oyuncular da bu 2 isme başarılı bir şekilde destek oluyor.

Hapishane dramalarını ve güç mücadelesini seviyorsanız mutlaka denemeniz gereken bir dizi Wentworth. Daha fazla beklemeyin, bir şans verin derim ben.

FRAGMANLAR