Birçok kişinin küçüklüğünde, gençliğinde ya da ömrünün belli bir yerinde yer etmiş olan Xena: Warrior Princess (Zeyna : Savaşçı Prenses), bittiği günden beri ekranın kült dizilerinden biri olarak dizi tarihindeki yerini koruyan bir yapım. 1995-2001 yılları arasında yayınlanan dizi, yayınlandığı süre içinde dünya çapında büyük ilgi gören bir dizi olmanın yanında, oyuncularının da geniş kitlelerce tanınmasını sağladı. Peki, kimdi Xena ya da nasıl bir diziydi Xena: Warrior Princess? İşte, bu sorunun cevabı yazının devamında.

Ülkemizde bilinen adıyla Zeyna, aslında Hercules: The Legendary Journeys (Herkül) adlı diziden yaratılmış bir uzantı dizi, yani spin-off. 3 bölüm için diziye dahil edilen ve 3. bölümün sonunda öldürülmesi planlanan Xena karakteri, çok sevilip iyi tepkiler alınca, yapımcılar karakteri öldürmekten vazgeçtiler; bir de karakterden yeni bir dizi çıkarttılar. Dizi, toplamda 6 sezon (134 bölüm) sürdü ve ülkemizde de Kanal D tarafından yayınlandı.

Dizinin konusuna gelecek olursak:
Savaşçı Prenses lakaplı Xena, yıllar boyu hatırlamak istemediği türden günahlar işler. Köyleri basmak, yakıp yıkmak, insanlara zorbalık, hatta masumların ölümüne neden olmak… Kendince günahlarından arınmak ve insanlık için “doğru” bir şeyler yapmak isteyen Xena, geçmişini arkada bırakarak sürekli seyahat ettiği ve asla belli bir yere bağlı kalmadığı bir yaşam sürmeye başlar. Günün birinde yolunun geçtiği köylerden birinde konakladığında ise kendisini tanıyan ve hayranlık besleyen bir kızla karşılaşır: Gabrielle.

Xena ve

Xena ve onun ünlü savaş silahı – Chakram

Gabrielle köle bir toplumdan gelen çiftçi kızlarından biridir. Kendisine uygun görülen kişiyle evlenmemek, sahip olduğu hayatı değiştirmek ve aslında tam da Xena gibi başarılı bir savaşçı olmanın hayalleri içinde olan Gabrielle, bir gün tam da başı beladayken karşısında Xena’yı buluverir. Xena’nın yardımıyla köy ve Gabrielle başlarındaki beladan (yani Xena’nin “eski” zamanlardan arkadaşı Draco‘nun adamlarından) kurtulur. Bunun üstüne, çok daha fazlası için doğduğunu düşünen Gabrielle, Xena’ya katılmak ister ama reddedilir.

Xena ve Gabrielle

Xena ve Gabrielle

Xena, Gabrielle’in köyünden ayrıldıktan sonra günahlarının merkezi olarak gördüğü yere, doğduğu Amphipolis’e doğru hareket eder. Köye vardığındaysa annesi dahil kimse tarafından hoş karşılanmaz. Üstüne üstelik Xena’nın anlaşmazlık içinde olduğu Draco’nun köye saldırmaya hazırlandığı haberi gelir. Xena köyü bu saldırıdan korumak istese de geçmişi önünde duvar gibi dikilir; annesi dahil kimse yanında yer almaz. İşte işlerin onun için sarpa sarmış göründüğü bu noktada, hiç beklemediği birinden yardım alır: Gabrielle.Xena, Draco ile yüzleşir ve onu alt eder; üstüne, annesi ve köyü ile de arasını düzeltir. Olayın ardından Gabrielle, Xena’nın yol arkadaşı konumuna gelerek bölümler boyu onun yanında yer alır; ikili, maceradan maceraya sürüklenirler.Dizinin kadrosu ile yazıya devam edecek olursak:

Dizinin iki başrolünden Savaşçı Prenses Xena’yı, oynadığı bu rolle geniş kitlelerce tanınma fırsatı yakalayan Lucy Lawless canlandırdı. Oyuncu, sonrasında Battlestar Galactica başta olmak üzere birçok dizinin içinde yer aldı ve şimdilerde Spartacus: Blood and Sand dizisindeki ana karakterlerden birini, Lucretia Batiatus‘u canlandırıyor. Oyuncuyla ilgili daha fazlası için bu yazıya da bakabilirsiniz.Dizinin Gabrielle’ini ise Lucy Lawless’a oranla daha sade bir kariyeri olan Renee O’Connor canlandırdı. Oyuncu, Xena’nın bitişinden sonra, kalıcı olmamakla birlikte çeşitli filmlerde ve dizilerde göründü.

Xena ve Savaş Tanrısı Ares

Xena ve Savaş Tanrısı Ares

Xena, yapısı gereği arkasını mitolojiye dayanan bir dizi. Yunan Tanrıları, krallar, prensesler, Amazon insanları ve tabii ki ölümlülerin yer aldığı dizi, bu nedenle aslında iki başrolden çok daha fazlasına sahip. Tanrılara örnek olarak Ares, Hades, Athena, Hera ya da Aphrodite‘i verilebilecekken, Julius Caesar, Brutus ya da Octavius‘u da karşımıza çıkan diğer örneklerden yalnızca birkaçı olarak görebiliriz.Ufak not: Diğer dizilerde de örneklerini görmüş olduğumuz gibi Xena ve Hercules karakterleri de birbirlerinin dizilerinde konuk olarak birkaç lümde yer aldılar.

Xena ve Hercules kadrosu

Xena ve Hercules kadrosu

Kadronun ardından yazıya, Xena: Warrior Princess ile ilgili çeşitli detaylardan bahsederek devam edecek olursak:1) Ödüller: Xena yayınlandığı dönemin ödül bakımından cazip dizilerinden biri oldu. ASAP Film, TV ve Müzik Ödülleri‘nde 1997-2001 dahil her sene “En İyi Diziler” kategorisindeki diziler arasında yer aldı ve 5 ödül kazandı. Ayrıca, kostümleriyle 1998 Yeni Zelanda Film ve TV Ödülleri‘nden, müzikleriyle de 2000 yılında Emmy‘den de almış olduğu ödülleri var. Bunların dışında, 5’i Emmy’den 5’i de Golden Reel Ödülleri‘nden olmak üzere toplamda 16 dalda çeşitli ödüllerden gelme adaylıkları da bulunmakta.

2) Lezbiyenlik: Xena, ödülleri ve başarısı kadar “lezbiyenlik sembolü” konusuyla da yayınlandığı dönemde gündemde olan bir diziydi. Sezonlar boyunca dizide yaşanan çeşitli olaylar nedeniyle dizi, özellikle de Lucy Lawless lezbiyen toplumunun ilgisini, bazı grupların da tepkisini çekti.3) Dizinin Uzantılarıyla İlgili:
a) Diziyle ilgili ilk olarak 1997 yılında film projesi olma fikri ortaya çıksa da bu fikir şimdiye kadar gerçeğe dönüşmedi. Lucy Lawless’ın eşi ve dizinin yaratıcısı Rob Tapert, 2009 yılında “İçinde Lucy ve Renee’nin olduğu bir film şu an için mümkün değil. Charlie’s Angels gibi ilerleyen bir zamanda, başka oyuncularla neden olmasın?” açıklamasını yapınca birçok sevenin de hevesi kursağında kaldı. Hatta daha sonrasında, 2011’de Xena’nin film olması için Facebook üzerinden bir kampanya da başlatıldı.

b) Xena’ya ait 1997 yapımı, çoğunlukla Hercules üzerine kurulu olan Hercules and Xena: The Battle For Mount Olympus adlı bir animasyon filmi de var.c) Tüm bunların dışında da Xena’nın 1996-2009 yılları arasında yayınlanmış çizgi romanları ve çoğunluğu dizinin yayın süresi boyunca çıkarılmış video oyunlarının da bulunduğunu söyleyebiliriz.Xena: Warriror Princess komedi, drama, doğaüstü, aksiyon ve macerayı bünyesinde başarıyla harmanlayan bir dizi. İçinde barındırdığı her alandan ögelerle de insanı kendisine çeken bir yapısı var. Oyunculukları ve senaryosu içinse diziye ve yayınlandığı döneme göre yerinde olduğu söylenebilir. Yani, eğer hala yolunuz düşmediyse keyifli zaman geçirmek için tavsiye edilebilecek türden dizilerden biri. Son olarak, diziyle ilgili fikir verici bu videoya ya da şu videoya da bakabilirsiniz. İyi seyirler…