Legend of the Seeker!!! Fantastik bir dünyada gizem ve bilinmeyenlerle dolu büyülü bir yolculuğa hazır mısınız? Kötülerle iyilerin bu amansız mücadelesine tanık olun.
Ekim 2008 yılında yayın hayatına başlayan Legend of the Seeker, ABC kanalında, 2 sezondan toplam 44 bölüm sürdü. Daha önce şuralarda değinilen dizimizi yakından inceleyelim.

Legend of the Seeker (Arayıcı Efsanesi)  Terry Goodkind tarafından yazılmış olan The Sword of Truth‘tan (“Doğruluk Kılıcı” Kitap Serisi) uyarlanmış bir dizidir. İlk sezonun konusu, serinin birinci kitabı olan Wizard’s First Rule‘a (Büyücünün İlk Kuralı) dayanıyor. İkinci sezonun konusu ise, serinin ikinci kitabı olan  Stone of Tears‘a (Gözyaşı Taşı) göre ilerliyor. Yapımcılar kitaba uymaya çalışsa da, bu konuda pek tutarlı davranmamışlar. Örneğin, kitabın başındaki bazı kısa hikayelere değinilmemiş ve kitapta bulunmayan bazı karakterler diziye dahil edilmiş. Hatta, serinin ilerleyen kitaplarında görülen bazı karakterler, dizinin iki sezonuna serpiştirilmiş.

Hikayenin başladığı zamandan 23 yıl önce, büyük bir kahin ölüm döşeğindeyken Gerçek Arayıcı’nın doğacağı kehanetinde bulunur.  Arayıcı, sıkıntı ve ızdırap zamanlarında ortaya çıkıp kötülükleri bulup onlarla savaşacak kahramandır. Arayıcının kaderinde ise, gelmiş geçmiş en büyük kötülük olan Darken Rahl’ı bulup öldürmek vardır. Kehanet, kahinin son nefesini vermesi ile Brennindon kasabasındaki bütün yeni doğmuş çocukları kapsar. Bunun üzerine Darken Rahl’ın muhafızları, kasabadaki bütün yeni doğmuş çocukları öldürür. Fakat hikayemizin büyücüsü Zeddicus Zu’l Zorander, gerçek arayıcının ismini bir şekilde öğrenip doğar doğmaz onu annesinden alıp muhafızlardan kaçırır.

 

Arayıcı’nın Darken Rahl’ı bulup öldürmesi için Gölgeler Kitabı’nın yol göstericiliğine ihtiyacı vardır. Gölgeler Kitabı, hatırlanabilen zamanın öncesinde yazılmış bin yıllardır Ayrindril’deki Büyücüler Kulesi’nde güvenle saklanmaktadır. Fakat Darken Rahl da gücün gizemini barındıran bu kitabı, dünyanın her bir köşesini ele geçirmek için kullanmak istemektedir. Kitabın güvenliğinin tehlikeye düştüğünü anlayan Kahlan ve Dennee kardeşler, peşlerinden onları takip eden Darken Rahl’ın suikast timinden kaçarak kitabı artık yetişmiş büyük bir çocuk olan gerçek Arayıcı’ya teslim etmek istemektedirler. Kitabın dili ise karmaşıktır ve sadece gerçek Arayıcı kitabı okuyabiliyordur.

Arayıcı’nın kılıcı olan Doğruluk Kılıcı ise, başka birinin elinde sadece bir çelik parçası iken onun elinde kötülüklerle savaşabilecek ve Darken Rahl’ı öldürebilecek güce sahiptir. Kılıç aynı zamanda onu daha önce kullanan bütün arayıcıların gücü ve iradesinede sahiptir. Kılıç, özgürlük ve adalet için savaşılırsa işe yarar; intikam ve kötü emeller için ise hiç bir işe yaramıyor.

Kılıcın kötülük ile olan bin yıllarca sürmüş savaşında gördüğü tek zarar ise, kabzasında görülen çentik izidir. Son gerçek arayıcı Keiran’ın Barrier Peak Savaşı’ndaki mücadelesi sırasında olmuştur.

 

Hikayede üç ana bölgemiz vardır. Bunlar Westland, Midlands ve D’haran’dır.

– Westland  büyülü bir sınır ile Midlands ve D’haran’dan ayrılmıştır. Bu sınırdan yapıldığından beri yüzyıllardır kimse geçememiş. Sınırdaki bu sihirli duvarda söylenene göre yeraltından gidip gelen ölü ruhlar var. Westland’da sınırın diğer tarafına göre hiç sihir yoktur. Bu sayede insanlar rahat ve huzurlu bir hayat sürerler. Westland’daki huzuru Konsey Muhafızları adlı birlik sağlar. Gerçek arayıcı da Westland’ın Hartland adındaki bir yerleşim biriminde evlatlık verildiği ailesiyle hiç bir şeyden habersiz halde yaşamaktadır. Kısa adı Zedd olan büyücümüz ise yine Hartland’ın Blackthorn Tepesi’nde Arayıcı’yı uzaktan koruyup gözeterek yaşıyor.

– Midlands, Darken Rahl tarafından istila edimiş bir bölgedir. Burada onun getirdiği kurallar vardır. Kendi ordusu olan D’Haran birlikleri Midlands’da otoriteyi sağlar. Sınırın Kaldrith bölgesinde ise bir garnizonları sınırın diğer tarafını gözetlerler. Ellerinden gelse, büyülü sınırı geçip karşı tarafı da ele geçirmek isteyeceklerdir. Midlands’da Darken Rahl’a karşı gelen her asi ise idam edilir.

– D’haran ise Darken Rahl’ın konrolü altında olan şehirdir. Burada tapınakları ve sarayları vardır. Yardakçıları D’haran’ın gölgelerinde yaşar ve kendilerini sihirle saklarlar.

Midlands ve D’haran’da sınırın diğer tarafı Westland’ın aksine sihir serbesttir.

 

Karakter ve Oyuncu Kadrosu

 

Richard Cypher

Sınırın sihrin olmadığı diğer tarafı olan Westland’da evlatlık verildiği ailesiyle birlikte çiftçilikle uğraşan Richard’ın hayatı, Kahlan’ın Midlands’tan büyülü sınırı bir şekilde geçip Gölgeler Kitabı’nı Gerçek Arayıcı olan Richard’a vermesiyle değişir. Fakat bu görevi başta kabul etmez ve kendisini bekleyen kötülükle olan savaşındaki kaderine inanmaz. Yine de daha sonra başına gelen bazı hadiselerin üstüne bu görevi kabul edip,  Kahlan ve büyücü Zedd ile beraber Darken Rahl’ı bulup öldürmek üzere uzun bir yolculuğa çıkarlar. Richard’dan önce ise 1000 yıldır gerçek bir arayıcı ortaya çıkmamıştır.
Bu rolle, bir çok genç kızı kendine hayran bırakan karakteri Craig Horner canlandırıyor.

Kahlan, “confessor” güçlerine sahiptir. Confessor’lar, tarihte ne zaman bir Arayıcı ortaya çıkmışsa, onu hayatı pahasına korumaya yemin etmiş kadınlardan oluşan çok eski bir tarikattır. Confessor’lar, Midlands’daki en yüksek manevi otoritedir. İnsanlara dokunmadan doğruyu görebilir ve sırlardan dolayı meydana gelen anlaşmazlıkları çözebilirler. İnsanlar Confessor’larin kararlarına göre hareket ederler.
Confessor’larin bir diğer gücü ise, kişileri etkileri altına alıp özgür iradelerini kaybetmelerini sağlayabilmektir. Bir confessor tarafından dokunulduğu andan itibaren teslim alınan kişi Confessor’a köle gibi hizmet eder.

Kahlan’ın annesi, insanları kontrol etme gücünü babasına da uygulamıştır. Annesi ölünce babası büyünün etkisinden kurtulup serbest kalmıştır. Sonra babası, Kahlan ve küçük kardeşine, kendisine yapılan büyünün aynısını başkalarına da yapmalarını istemiştir. İnsanlara, istediklerini yaptırabilmek için onları, güçlerini kullanmaya zorlamıştır. Eğer iki kardeş karşı gelirse onların ellerini bağlarmış. Geçmişinde yaşadığı bu olumsuz durum, Kahlan’ın duygusal gelgitler yaşamasına neden olmuş.

Diziyi izlerken, konuyu mu takip edelim yoksa, göğüs dekoltesine mi odaklanalım arasında gelgitler yaşadığımız Kahlan’ı güzeller güzeli Bridget Regan canlandırıyor.

Ek : Görsele acaba şu fotoyu mu koysaydım?

 

Zeddicus Zu’l Zorander

Zamanının en büyük ve kudretli büyücülerinden olan Zedd, Gerçek Arayıcı olan Richard’ ı daha doğar doğmaz Darken Rahl’ın katliamından kurtarıp sınırın diğer tarafı olan Westland’ın Hartland kasabasında bir aileye evlatlık verir. Kendisi de yine Hartland’ın Blackthorn Tepesi’nde Richard’ı uzaktan koruyup, gözlemektedir.  Zedd, geçen 23 sene içerisinde, kötülüğün lordu Darken Rahl’a karşı girişeceği savaş öncesinde, Richard’ı eğitmek yerine çocukluğunu yaşamasını istemiştir. Fakat daha sonraları bu kararından pişman olmuştur.
Karakteri, oldukça etkileyeci sesiyle usta oyuncu Bruce Spence canlandırıyor.

Zedd’den Arayıcı’ya dersler;

– Bazen kazanmak için ağırdan almak gerekir.

– Nasıl olursa olsun konsantasyonunu bozma, sadece görevine odaklan.

– Arayıcı, savaşta tek başına olsa da çok daha fazlasının gücüyle savaşır.

– Olmayanı görmek için ne olduğuna dikkatlice bakmalısın.

– Hiçbir yolun olmadığı yerde, Arayıcı bir yol bulur.

– Kolay cevap diye birşey yoktur. Büyü iyi veya kötü değildir, sadece karmaşıktır.

 

 

Darken Rahl

Büyücü Zedd’in ”Yeraltından, insan ırkının hayallerini yerle bir etmek için çıkartılan kötülüğün çarpılmış bir hayaleti” olarak tanımladığı Darken Rahl, kehanette belirtildiği gibi kendisi için en büyük tehlike olan Arayıcı’yı bulup öldürmek istemektedir. Aynı zamanda boş da durmaz. Dünyayı ele geçirip  kötülüğü yaymak için, Tarikat Kutusu denilen bu 3 kutuyu bulması gerekmektedir. Darken Rahl emirlerini, mürekkebe değil de kana batırdığı kalemiyle, sihirli defterine yazarak verir. Bu yazdığı emirler, muhafızlarının karargahlarındaki defterlerde anında görülür.

Bir kötü karakter ancak bu kadar sempatik hale getirilebilir. Bunu da başaran Yüzüklerin Efendisi : Yüzük Kardeşliği ve İki Kule filmlerinde Haldir olarak tanıdığımız ve tabii ki Spartacus‘tan da bildiğimiz Craig Parker‘dır.

 

Chase, Westland’da huzuru sağlayan koruma muhafızlarındandır. Bazı durumlarda Arayıcı, Kahlan ve Zedd’den oluşan üçlümüze yardımları oluyor. Karakteri, Jay Laga’aia canlandırıyor.

 

Cara Mason

Dizinin ilerleyen bölümlerinde karşımıza çıkan Cara, bir Mord Sith’tir (aşağıda değineceğiz). Cara, hikayenin önemli karakterlerindendir. Hikayeye dahil olduğu andan itibaren, diziye pozitif enerji ve heyecan getirmiştir. Güzelliğiyle yine bizi konudan uzaklaştırıp gözlerimizin ona dikilmesini sağlayan Cara’yı Tabrett Bethell canlandırıyor.

— Mord Sith’ler ile ilgili aşağıdaki bilgiler ispiyondur. Diziyi izlemeyenler bu kısmı es geçsinler —

Mord Sith’ler

Mord Sith’ler daha küçük yaşta ailelerinden koparılıp, tapınaklarda ağır eğitimden geçiriliyorlar. Bu eğitimlerde içlerinde iyiliğin zerresi kalmayıncaya kadar acımasızca terbiye ediliyorlar. Eğer bu ağır işkenceci eğitimden geçip sağ kalıp yaşarlarsa, birer Mord Sith oluyorlar. Sonra da onlara kara büyü öğretilip bununla, Darken Rahl’ın hizmetinde nasıl işkence yapacaklarını gösteriliyorlar.

Mord Sith’lerin işkence silahı ise bir tür copa benzeyen Agiel’dir. Agiel, ona dokunan herkese hatta kullanan kişiye bile büyük acı verir. Agiel bir silahtan çok daha fazlasıdır. Onu kullanan Mord Sith’le işkence ettiği kişinin kalpleri ve düşünceleri bir olurlar. Bir süre sonra işkence gören kişi Mord Sith’i sahibesi olarak görür ve onu nasıl mutlu edebileceğini düşünür.

Mord Sith’ler aynı zamanda yaşam nefesine sahipler. İşkenceye dayanamayıp ölen insanları diriltmek için onların ağızlarının içine sihirli nefeslerini verirler ve onları hayata döndürürler.

Garlar

Midlands’ın yaratıklarından olan garlar, avlarının yerlerini belirleyebilmek için kara sinekleri kullanırlar. Avları arasında insanlar da olan garlar, kördürler, sese karşı duyarlıdırlar.

Diziden notlar

– Dizinin yapımcısı olan Sam Raimi aynı zamanda Herkül ve Zeyna‘nın da yapımcısıdır.

– Sam Raimi’nin bu kitabı bir dizi haline getirmesi hayli maceralı olmuş:

– İş arkadaşı Joshua Donin’un cesaretlendirmesi ile seri kitaplarını okuyan Raimi, Doğruluk Kılıcı’nı oldukça güzel bulmuş.

– Aslında hikayeyi ilk başta beş tane kısa film şeklinde yapmayı düşünmüş.

– Daha sonra, serinin yazarı Terry Goodkind ile yaptığı görüşmelerle TV dizisinde karar kılmışlar.

– Terry Goodkind, Sam Raimi’den önce kitabını başka yapımcılara satmama konusunda oldukça direnmiş.

– Dizide Zeyna‘dan hırsız Joxer rolüyle tanıdığımız Ted Raimi‘yi (Evet, Sam Raimi’nin kardeşidir kendisi.) de konuk oyuncu olarak görüyoruz.

– Bir diğer konuk oyuncu da Spartacus‘ten Solonius karakterini canlandırmış olan Craig Walsh-Wrightson‘dır.

– Dizi, ortak yayın yöntemiyle çekim ve yayın masrafları karşılanan bir diziydi.

– Bu ortaklardan The Tribune Company isimli şirket 3. sezonu istemeyince, başka ortak arayışları da sonuç vermeyince dizi iptal oldu.

– Dizinin iptaliyle beraber dünyanın dört bir yanındaki hayranları, kampanyalar başlattılar. Bunlarla diziye bütçe oluşturmaya giriştiler. Hatta o sıralarda 22dakika’da da şurada konu olmuştu.

Saveourseeker.com web sitesini oluşturdular. Bu sitede, dünyanın farklı yerlerinde bulunan dizi hayranları, hazırlanmış olan “Arayıcı’ımızı Kurtarın, Çünkü (Save our Seeker, Because)” yazılı kâğıtların arkasına neden bu dizinin devam etmesi gerektiği hakkında kendi görüşlerini yazdılar ve bunu da videoya kaydettiler. Bu görüntüleri birleştirerek kurtarma operasyonu videoları hazırladılar. (Bu videoları şu adreslerde bulabilirsiniz : 1, 2, 3, 4 ) Gel gör ki bu çabaların tümü boşa gitti, dizi geri dönmedi.

 

Legend of the Seeker‘a, ilerleyen bölümlerde bir çok gizemli ilginç karakter dahil oluyor. Siz de fantastik hikayelerden hoşlanıyorsanız diziyi gönül rahatlığıyla zevkle izleyebilirsiniz. Benim son diyeceğim söz ise, ahh Kahlan ahh Cara !!!

İyi seyirler…

 

1:30 dakikalık tanıtım filmi

 

Lucy Lawless‘in sunduğu 8:29 dakikalık genişletilmiş tanıtım filmi