Netflix, dünya genelinde birçok ülkede orijinal diziler yapmaya devam ediyor. Latin Amerika ülkeleri de iyi bir pazar elbette Netflix için. Netflix’in orijinal dizi yapmaya başladığı Latin Amerika ülkelerinden biri de Kolombiya. Kolombiya’da ilk siparişini 2017 yılının Kasım ayında vermişti ama hala o diziden ses çıkmadı. İkinci siparişi yazımıza konu olan Siempre Bruja için geldi. Üçüncü siparişi ise Distrito Salvaje için geldi 2018 yılının Mart ayı içerisinde. Bu üçlüden ilk izleyici ile buluşanı 2018 yılının Ekim ayında Distrito Salvaje oldu. Bu sebeple Siempre Bruja (İngilizce adıyla: Always a Witch) için Netflix’in Kolombiya yapımı 2. orijinal dizisi diyebiliriz.

GİRİZGAH

Isidora Chacon’un 2015 yılı basımı Yo, Bruja isimli romanından uyarlanan Siempre Bruja’nın yapımcılığını Dago García ve Juliana Barrera üstleniyor. Yönetmenliğini Liliana Bocanegra ve Mateo Stivelberg‘in yaptığı dizinin senaristi ise Ana María Parra.

Siempre Bruja için komedi ve drama ögelerini harmanlayan ama draması biraz daha ağır basan bir dizi diyebiliriz. Bir cadıyı merkezine alan hikayesi için fantastik bir hikaye tanımlaması yapabiliriz. Ayrıca işin içinde zaman yolculuğu da olduğu için bünyesinde bilim kurgu unsurları barındırdığını da iddia edebiliriz. Bunun yanında bünyesinde hafif dozda macera ve gençlik dizisi unsurları da barındıran ve arka planda bir aşk hikayesinin anlatıldığı eğlenceli bir dizi Siempre Bruja.

Dizinin 10 bölümden oluşan ilk sezonu 1 Şubat 2019 tarihinde izleyici ile buluştu. 2. sezonu olup olmayacağı ise henüz belli değil.

Dizinin bölüm süreleri ise 38-44 dakika arasında değişiyor.

KONU

Dizinin hikayesi 2 farklı zaman diliminde, Cartagena şehrinde geçiyor. Hikayeyi 1646 yılında açıyoruz. Karşımızda sömürge döneminde Kolombiya tasviri bulunmakta. Siyahi insanlar köle olarak alınıp satılmakta ve Salem misali dinin ve din adamlarının etkin olduğu, cadıların ifşa edilip yakıldığı baskıcı bir ortam bulunmakta. Hikayemizin kahramanı olan Carmen de bu şiddet ortamından payını almak üzere. Kendisi hem bir köle hem de bir cadı. Bir de üstüne bir soyluya aşık olmuş durumda ve onun için biçilen son yakılmak oluyor. Bu son Carmen için yeni bir başlangıç oluyor ama. Tam da yakılmak üzereyken ağzından büyülü sözler dökülüyor ve gözünü 2019 yılında açıyor.

Carmen’in bu zaman yolculuğunu yapma sebebi ise kendi hayatından ziyade aşık olduğu adam olan Cristóbal’ın hayatını kurtarmak istemesi. Carmen, kendisine aşık olduğu ve kurallara karşı geldiği için vurulan Cristóbal’ı kurtarmak için kendisi gibi esir durumda bulunan çok güçlü bir büyücüyle anlaşma yapıyor ve karşılığında söz konusu büyücü için bir iyilik yapmak üzere geleceğe gitmeyi kabul ediyor. Eğer bu zaman yolculuğuna çıkıp Aldemar’ın düşmanı Lucien’i yenmesine yardım ederse Aldemar da o geri döndüğünde Cristóbal’ın vurulmasından önceki bir zaman dilimine gönderip aşık olduğu adamın hayatını kurtarmasını sağlayacak Carmen’in. Bu aşk uğruna çıkılan zoraki yolculuk, 17. yüzyıla mensup 18-19 yaşlarında genç ve güzel bir cadının modern dünya ile büyük imtihanına dönüşüyor ve keyifli hikayemiz başlıyor.

Johnny Ki – Alicia – Carmen – León – Mayte – Daniel

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

Carmen (Angely Gaviria): Konu bölümünde kendisinden epeyce bahsettiğimiz ana kahramanımız. Güçleri henüz çok da gelişmemiş, toy bir cadı kendisi. Romantik, gözü kara ve cesur biri. Sevdikleri için kendini tehlikeye atmaktan gocunmuyor. Tamamen yabancı olduğu modern dünyada bile bünyesinde çekingenlik gibi bir huy bulunmayan, amaca konsantre, güzel, sempatik ve tatlı bir genç kız Carmen.


Johnny Ki (Dylan Fuentes): Carmen’in köle ve bir aşık olarak yaşadığı yer, 2019 yılında bir pansiyona dönüşmüş durumda. Johnny Ki de bu pansiyonun sahibinin lise çağındaki torunu. Hafiften asi ruhlu, meraklı bir yetim ve öksüz Johnny.


Alicia (Sofia Bernal Araujo): Carmen’in görevinde kendisine yardımcı olması için aradığı bir cadı olan Ninibe‘nin (Veronica Orozco) öğrencilerinden biri. Derslerinde başarılı, örnek gösterilebilecek bir üniversite öğrencisi. Başında bir eski erkek arkadaş problemi var.


Mayte (Valeria Emiliani): Alicia’nın sınıf arkadaşlarından biri. Varlıklı bir aileden gelen, son derece sosyal, güzel ve tatlı bir kız.


León (Carlos Quintero): Mayte’nin sevgilisi. Mayte ve Alicia ile aynı sınıfta.


Daniel (Dubán Andrés Prado): Carmen’in 2019 yılında ilk rast geldiği kişi. Mayte, Alicia ve León ile aynı sınıfta. Alicia’nın erkek kardeşinin manitası.


Carmen’in sevgilisi Cristóbal karakterini Lenard Vanderaa canlandırıyor. Cristóbal’ın annesi Isabel rolünde Cristina Warner, babası Fernando rolünde ise Edu Martin karşımıza çıkıyor.

Mayte, Alicia, León ve Daniel’in üniversitedeki karizmatik biyoloji öğretmeni olan Esteban karakterine Narcos dizisinden anımsanabilecek Sebastian Eslava hayat veriyor.

Kadınları kaçırıp yakan ‘Ateş Katili’ lakaplı seri katilin davasına bakan bir dedektif olan Pablo Corcel karakterinde Juan Manuel Mendoza‘yı izliyoruz. Şehre adımını attığı ilk andan itibaren Carmen’in gizemli halleri Pablo Corsel’in şüpheli bakışları altına giriyor.

Konu bölümünde kendisinden bahsettiğimiz Carmen’in anlaşma yaptığı büyücü olan Aldemar karakterini ise Luis Fernando Hoyos canlandırıyor.

YAZARIN NOTU

Siempre Bruja, pek ciddiye alınmadan izlenmesi gereken, basit bir konusu ve işleyişi olan, keyifli zaman geçirmek için izlenebilecek çerezlik bir dizi. Kolombiya’da güzel bir yaz, oldukça güzel Latin kızlar, basit ama kendisini izleten bilim kurgu soslu fantastik bir masal. Boş zamanınız varsa deneyebilirsiniz Siempre Bruja’yı ama öyle koşa koşa başına oturulacak bir dizi de değil.

Siempre Bruja ilk sezon hikayesini kapatmasını mütevellit son dakikalarını 2. sezon için yol yaparak tamamladı. Karakterlerini ve oyuncu kadrosunu sevdiğim Siempre Bruja’nın 2. sezon onayı almasını isterim, alırsa izlemeye devam ederim ama almazsa da çok üzülmem.

İzlemeye niyeti olanlara iyi seyirler dilerim.

FRAGMANLAR