narcos-posterNetflix’in yeni bombası Narcos‘un tanıtımına hoşgeldiniz. İlk sezonu 10 bölüm süren dizinin tüm bölümleri 28 Ağustos 2015 tarihinde izleyicilere sunuldu. Netflix, izleyicilerin olumlu tepkileri ve rağbetinden memnun kalmış olacak ki yayınlanmasının ardından sadece 6 gün geçmiş olmasına rağmen, 2. sezon onayını verdi.

narcos

Farlar 25 $
Silecekler 15 $
Plaka 20 $
Lastikler 45.000 $

Gerçekte yaşanan olaylar baz alınarak kurgulanan dizimiz, Dünya çapında tanınan ünlü Kolombiyalı uyuşturucu kaçakçısı Pablo Escobar‘ın hayatını, onu yakalamaya çalışan Amerikan ajanları ve yerel polisin çalışmalarını, devletin kaçakçılarla ve Medellín Karteli‘yle mücadelesini gözler önüne seriyor.

drug-lord-chart

Yakalanması için yapılan çalışmalardan rahatsız olan Escobar, Medellín Karteli’ni kurmuştur. Ayrıca öldürülen her polis için para ödülü sistemi oluşturmuştur; bunun yüzünden Kolombiya sokakları kan gölüne döner. Escobar’ı dizide Brezilyalı oyuncu Wagner Moura çok başarılı bir şekilde canlandırıyor; oyunculuğu sizleri kendisine hayran bıraktırabilir.

NArcos

Kolombiya’dan Amerika’ya olan uyuşturucu kaçakçılığını önlemek ve Escobar’ı yakalamak amacıyla dizide Boyd Holbrook tarafından hayat bulan DEA (Amerikan Uyuşturucu ile Mücadele Dairesi) ajanı Steve Murphy Kolombiya’da görevlendirilir. Steve, karısı Connie ile birlikte Medellín’e taşınır. Medellín’de beraber görev yaptığı Game of Thrones’tan tanıdığımız Pedro Pascal tarafından canlandırılan Ajan Javier Pena ile Escobar’ın peşine düşerler.
Dizide, olayları sadece görmüyor anlatımı güçlendirmek amacıyla olayları Steve’in ağzından dinliyoruz. Bazen bu anlatımlar sırasında olayların gerçekte yaşanan görüntüleri, o zamanın Amerika başkanı Reagan’ın açıklamaları da bizlere eşlik ediyor.

Javier Pena ve Steve Murphy

Pablo Escobar

Pablo Escobar

Gustavo Gaviria

Gustavo Gaviria: Escobar’ın sağ kolu

Steve Murphy

Steve Murphy: DEA Ajanı

Javier Peña

Javier Peña: DEA Ajanı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tata Escobar

Tata Escobar: Pablo’nun karısı

Horacio Carillo

Horacio Carillo: Kolombiya polisi

Valeria Velez

Valeria Velez: Kolombiya’lı muhabir

Elisa

Elisa: Komünist aktivist

Connie Murphy

Connie Murphy: Steve’in karısı

 

 

 

 

 

 

 

 

Kısacası Narcos, başarılı işleyişi, müzikleri ve oyuncularıyla en azından denenmeyi hak eden yapımlardan birisi. Umarım tanıtımdan memnun kalmışsınızdır. Herkese iyi seyirler dilerim.
narcos3

Tırıvırı Bilgiler

Yapımcıları José Padilha (Elite Squad, RoboCop) ile Eric Newman (Children of Men) olan diziyle ilgili 4 Ağustos’ta Collider’da çıkan şu makaleden bazı alıntıları da paylaşmadan geçmeyelim:
Narcos_Season_1_Official_Poster_JPosters

 • Bu proje aslında başta bir film olarak planlanmış. Ancak sonradan konusunun ne kadar dallanıp budaklanabildiği farkedilince diziye dönüşmüş. İşin içine Netflix girince de işler kolaylaşmış.
 • Dizide hem Pablo Escobar’ın hem de onu yakalamaya çalışanların hikayeleri aktarılmaya çalışılmış. Bu kovalayan ekipte de hem yerli narkotiğin, hem de Amerikan narkotiğinin bakış açısının vurgulanması hedeflenmiş. Amerika’lıların yaptıklarını hor görmeden ama asıl işi de yerli sistemin yaptığını vurgulayarak sunulması istenmiş. (Bu konuda gayet başarılı bir ilk sezon olduğunu söyleyebiliriz.)
 • narcos

  Toplam Çalışan Sayısı

 • Hikayenin bir tarafında Medellín Karteli ve küçük haydutların kokainin ne kadar kar getiren bir madde olduğunu keşfetmeleri var. Amerika’daki Miami pazarını ele geçirmeleri ile gücün tadını alıveriyorlar. Brezilyalı yapımcı José Padilha diyor ki “Pablo o kadar hızlı bir sürede zengin oldu ki insanlık tarihinde bu kadar kısa sürede böylesine zengin olmuş başka biri yoktur herhalde.
 • İşin bu güç ve para kısmının diğer yanında ise Miami’de yarattığı büyük hasar var. Yapımcı José Padilha şöyle devam ediyor: “Miami’de insanlar ölüyordu (tıpkı bugün Rio de Janeiro’da öldükleri gibi). Birbirlerini vuruyorlardı. Kokainin Amerika’yı vurması ve şiddete yol açması ancak Amerikan bakış açısıyla anlatılabilir.
  Ronald Reagan kokainle savaşını arza yönlendirdi, taleplere değil. Biz uyuşturucu ile Kolombiya’da savaştık; Miami’de değil. Bu durum sadece dizi açısından değil, Amerika’da, Brezilya’da ve her yerde uyuşturucu, uyuşturucu politikaları, hatta ne yazık ki başarısız uyuşturucu politikaları açısından önemli.”
 • narcos

  Kolombiya’da Cinayet Oranı (Kartel öncesi, kartelin doğuşu, kartelin gücünün yüksekliği)

 • Dizinin yapımcıları, 10 bölümlük ilk sezonun tüm karakterlerin hem iyi, hem de kötü yönlerini sunmak için yeterli bir süre olacağını düşünmüşler.
 • Pablo Escobar daha önce defalarca kez canlandırılmış bir kişilikti ve Brezilya’lı aktör Wagner Moura bu yola baş koymaya karar vermişti. Çekimlerden önce Escobar’la ilgili her şeyi öğrenip, kendini ona büründürmeyi istiyordu. Aktör şöyle diyor: “Hayatımda yaptığım en zor şeydi. Çünkü bu diziden önce İspanyolca bilmiyordum. Çekimlerden 6 ay önce Medellín’e gidip, orada yaşadım. Hatta o sırada henüz Netflix’le sözleşme bile imzalamamıştık. Bir üniversitenin yabancılar için İspanyolca derslerine yazıldım. Sanırım Pablo Escobar ve modern Kolombiya tarihi üzerine yazılmış ne varsa okudum. Nereden bakarsanız bakın, sonuçta karakteri sunacak olan aktörün bakış açısıdır. Ne kadar okusanız okuyun, öğrenirseniz öğrenin o karakteri nasıl görüyorsanız öyle sunarsınız. Size Escobar’ı nasıl gördüğümü söyleyemem, ama değişik işte.”
 • Escobar’ın görünümünü yakalayabilmek için Maura 18 kilo almış. Yine de takma bir göbek kullanması gerekmiş, çünkü Escobar’a erişecek kadar şişmanlayamamış. Padilha diyor ki “Escobar’ın karnı sürekli açtı; çünkü tüm gün ot içerdi. Gece de buzdolabının karşına geçip ne bulsa yerdi. Sonra da yine ot çekerdi.
 • narcos

  Kokanomi

 • Dizinin mutfağındakiler batı ülkelerinin benimsediği yanlış uyuşturucu politikasını düzeltme adına kişisel fikirlerini karıştırmamayı tercih etmişler. Ancak kokainle nasıl başa çıkıldığını izleyiciye aktararak bu politikaları sorgulamayı bizlere bırakmışlar.
  Padilha diyor ki “İşe yaramayan bir uyuşturucu politikası izlendiği, bunun 30 yıldır değişmediği ortada. Tabii ki değişmesi gerek. Çünkü bir sürü insan hapiste, kokaine yar olmuş bir sürü insanın cesedi de sokaklarda. Ne yapılması gerektiğini söylemiyorum. Bu benim işim değil. Ben hikaye anlatıcısıyım. Ama içimden bir his, işin içinde eğitim olsa iyi olurdu diyor. Çünkü Amerika kokainin sadece tedarik tarafıyla savaşıyor. Ancak talep daima orada. Sadece tedarik eden taraf değişiyor. İnsanlar da bu süreçte ölüyor.
 • narcos-hamile

 • Bir aktörün bakış açısından kokain işini öğrendikçe işlerin o kadar da siyah ve beyaz olmadığı ortaya çıkıyormuş. Pedro Pascal diyor ki “Bir uyuşturucu satıcısını basmaya gitmiyoruz. Bir savaşa gidiyoruz. Bu uğurda neyin doğru, neyin yanlış olduğu birbirine giriyor.
 • narcos dea

  Maurice Compte, Boyd Holbrook, Pedro Pascal

 • Hazırlıklar sırasında Pascal ve Boyd Holbrook Quantico’ya gitmişler ve dizide canlandırdıkları kişilerle tanışmışlar. Düzgün DEA ajanları olmak için eğitim almışlar.
 • Yapımcı Padilha, nasıl Elite Squad filmi için Goodfellas‘tan ilham almışsa, bu dizi için de yine Goodfellas’ı model almış. Padilha’nın sözleriyle; “Goodfellas’ta nasıl Henry izleyiciyi mafya dünyasına çekip yaşanan karmaşayı aktarıyorsa, Narcos’ta da 2 DEA ajanımız bizi kokain dünyasına ve Kolombiya’ya götürüyorlar.”
 • Escobar kendini öyle iyi dokümante etmişti ki birçok fotoğrafı var. Böylece ekrana taşınabilmesi daha da mümkün olmuş. Ama elbette dizide gerçek film ve fotoğraf kareleri de kullanıldığı için ister istemez ilgili sahnelerin bıyık şeklinden, kıyafetine mükemmel aktarılması gerekmiş.

Fragman