FoursomeCobra KaiStep Up: High WaterImpulseOriginChampaign ILL derken bir YouTube Originals dizisinin tanıtımı ile daha karşınızdayım: Weird City

6 bölümden oluşan ilk sezonunun tüm bölümleri 13 Şubat 2019 tarihinde izleyiciyle buluşan Weird City, komedi soslu bir bilim kurgu dizisi. Dizinin senaryosunu Jordan Peele ve Charlie Sanders beraber kaleme almış. Yapımcı kadrosunda bu ikiliye ek olarak Linda MorelKeith Raskin ve Jose Molina gibi isimler bulunuyor.

Bölüm süreleri 18-29 dakika arasında değişen Weird City‘nin 2. sezonunun olup olmayacağı ise henüz belli değil.

Weird City, antoloji formatında ilerleyen bir dizi. Her bölümü ayrı bir hikayeye odaklanıyor. Bölümlerin ortak noktası ise gelecekte bir zaman diliminde ortadan ikiye ayrılan bir şehirde geçiyor olmaları. Söz konusu şehri ortadan ikiye ayıran ‘The Line’ adını verdikleri, giriş ve çıkışların kontrollü bir şekilde yapılmasını sağlayan bir sınır var. Sınırın bir tarafında fakirler, diğer tarafında ise zenginler yaşıyor.

Zenginlerin yaşadığı tarafta teknoloji oldukça gelişmiş durumda. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte insanların yaşam tarzları ve alışkanlıkları da farklılaşmış vaziyette. Fakirlerin yaşadığı tarafta ise günümüze mümkün olduğunca yakın bir yaşam tarzı ve koşulları mevcut. Zaman içerisinde ekonomik seviyesini yükseltecek hamleler yapabilen kişiler şehrin zenginlerin kaldığı tarafına geçiş yapabiliyor. Bu durumun tam tersinin yaşanması da ihtimal dahilinde.

İşte bu tarz bir ortamda şehrin 2 yakasında yaşayan insanların, özellikle de zengin tarafında yaşayanların başından geçen absürt hikayeler sunuluyor izleyicilere tanıdık oyuncular eşliğinde.

İlk bölümde çocukluğu şehrin fakir yakasında geçmiş olan ve bir süredir diğer yakada hayatını sürdüren genç bir adamın hayatındaki aşk eksikliğini doldurma girişimine tanık oluyoruz. Karakterimiz algoritmik eşleşmelerin yapıldığı bir randevulaşma sitesine kaydoluyor ve hikayemiz başlıyor.

Başrolde Teen Wolf dizisi ile The Maze Runner film serisinden tanıdığımız Dylan O’Brien‘ı izliyoruz. Ona Modern Family ve Married with Children dizilerinden tanıdığımız Ed O’Neill ve Shaughn Buchholz da eşlik ediyor bölümde.

İkinci bölümde tam bir ‘Kaybeden’ olarak lanse edilebilecek garip ve takıntılı bir adamın hikayesini izliyoruz. Aynı gün içerisinde birçok şeyi kaybeden ve hayatı tepetaklak olan bu adam, şehrin zengin yakasında bulunan bir spor salonunda kendine yeni bir amaç ediniyor.

Başrolde Arrested Development dizisi ile JunoSuperbadNick and Norah’s Infinite Playlist gibi sinema filmlerinden tanıdığımız Michael Cera‘yı izliyoruz. Ona Jane the Virgin, Luke CageGemini Division gibi dizilerden tanıdığımız Rosario Dawson ve Gino Montesinos eşlik ediyor.

Üçüncü bölümde şehrin fakir yakasındaki lise öğrenimini birincilikle tamamladıktan sonra şehrin zengin yakasına hayallerini gerçekleştirmek üzere üniversite okumak üzere taşınan bir genç kızın hikayesi anlatılıyor. Genç kızımızın içine düştüğü yeni ortama uyum sağlama ve kendisine garip gelen olayları anlamlandırma çabalarını izliyoruz.

Bölümün başrolünde Rise dizisinden hatırlanabilecek Auli’i Cravalho var. Ona Grown-ish ve American Crime dizilerinden anımsanabilecek Trevor Jackson ile Heathers ve Cobra Kai dizilerinden anımsanabilecek Annalisa Cochrane gibi isimler eşlik ediyor.

Dördüncü bölümde şehrin zengin yakasında yaşayan ve yeni bir eve taşınan bir çiftin hikayesi anlatılıyor. Yapay zeka tarafından yürütülen söz konusu bu akıllı evin ikilimizin umdukları gibi bir şey çıkmamasıyla hikayemiz trajikomik bir hal alıyor.

Bölümün başrollerini Roseanne ve Bad Teacher dizilerinden tanıdığımız Sara Gilbert ile Orange Is the New Black ve Doubt dizilerinden tanıdığımız Laverne Cox paylaşıyor.

Beşinci bölümde reklamlarda karşılarına çıkan bir bağış organizasyonu kanalıyla şehrin fakir tarafında yaşayan çocuklara bağışta bulunmak yerine şehrin söz konusu yakasına gidip kanlı canlı bir çocuk bulup ona sponsor olmaya karar veren son derece sığ iki çift karı kocanın hikayesini izliyoruz.

Bölümün başrollerini Love ve Community dizilerinden tanıdığımız Gillian Jacobs, New Girl dizisinden tanıdığımız Hannah Simone, Timeless ve Preacher dizilerinden hatırlanabilecek Malcolm Barrett ile The Walking Dead dizisinden tanıdığımız Steven Yeun paylaşıyor. Bu dörtlüye The Mick dizisinden hatırlanabilecek Scott MacArthur, çocuk oyuncu Jack Fisher ile dizinin senaristlerinden olan ve aynı zamanda Death Valley dizisinden de hatırlanabilecek olan Charlie Sanders eşlik ediyor.

Altıncı bölümde ise bir TV dizisinin iki ana karakteri olan iki kadının garip ve absürt hikayesi sunuluyor. Başrollerde The Odd Couple, Community ve The Mayor dizilerinden tanıdığımız Yvette Nicole Brown ve Ocean’s Eight filminden hatırlanabilecek Awkwafina karşımıza çıkıyor.

YAZARIN NOTU

Weird City için türünün çok başarılı bir örneğiydi diyemem. Hatta biraz zayıf kalmış bile denebilir. Yine de 1, 2 ve 5 gibi keyifli bölümler sundu diyebilirim. Güldürmese de eğlendirmeyi başardı bu 3 bölümde. Diğer 3 bölüm ise epey kötüydü bana göre. Kadrodaki oyunculardan en çok öne çıkanı ise 2. bölümdeki performansıyla Michael Cera oldu bana göre.

Öyle mutlaka izleyin diyeceğim bir dizi değil Weird City. Türü sevenler 1, 2 ve 5. bölümlere bakıp geçebilirler istedikleri takdirde.

FRAGMAN