Preacher_season_1_-_The_Time_of_the_Preacher

Ulusal kanaldaki dizilerinin son dönemdeki başarısızlığı ile gözümüzden iyice düşen DC Comics, Vertigo serisinden Preacher çizgi romanının uyarlanması için kolları sıvadı. Önce kablolu kanal AMC ile anlaştı. Sonra Seth Rogen, Evan Goldberg ve Sam Catlin üçlüsünü dizinin mutfağına koydu ve biz izleyicileri biraz heyecanlandırmaya başladı.

 * Preacher, 1995-2000 yılları arasında yayımlanmış toplam 75 sayılık bir çizgi romandan uyarlamadır. Garth Ennis ve Steve Dillon tarafından yazılmıştır.

22 Mayıs tarihinde bizlerle buluşan ve ilk sezonu 10 bölüm sürecek olan dizimiz, kısa bir süre önce 13 bölümlük 2. sezon onayını aldı.

ÖNEMLİ BAĞLANTILAR

FacebookTwitterResmi SiteIMDbWikipedia – Ekşi Sözlük

Preacher-Dominic-Cooper-as-Jesse-Custer1

KONU

Jesse, zamanında kötü işlere bulaşmış birisidir. Aynı zamanda baba mesleği vaizlik görevini de yapmaktadır. Bir gün yaptığı işleri bırakıp babasının kilisesine geri döner ve orada vaizlik yapmaya başlar. Tanrı’nın evinde günahlarından arınmayı ve günahkar olan insanları Tanrı’nın yoluna sokmayı amaç edinmiştir.

İlk 6 bölümden ispiyon içerir!!

Bu sırada yukarıda melekler ve şeytanlar arasında savaş vardır. Bu savaş sırasında bir melek ve şeytan birbirlerine aşık olur ve onların birleşiminden Genesis adlı bir varlık oluşur. Bu varlık bir yere kapatılırken, kapatıldığı yerden kaçar ve Jesse’nin içine girer. Jesse içine Genesis girdikten sonra değişir ve yeni güçler kazanır. İnsanları kontrol etme yeteneğine sahip olur ve bu yeteneğini insanları Tanrı’ya inandırmak için kullanmak ister. Genesis’i ona Tanrı’nın bahşettiği bir şey olarak görür ve onu almak isteyen koruyucu meleklere Genesis’i vermez. Fakat Genesis cennet ve cehennemin birleştirici bir unsurudur ve onun kapalı tutulmasına dair bazı kurallar vardır; çünkü o, en güçlü varlıklardan birisidir.      

preach12

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

preach07

Jesse Custer (Dominic Cooper)

Ana karakter olan vaizimiz. Tanrı ile değişik bir ilişkide olan birisi. İnancı ve Tanrı hakkındaki fikirleri duruma göre değişiklik gösteriyor. Alkol ve sigarayı kilisede kullanmakta bir sakınca görmeyen birisi. Kendisini kurtarılamaz olarak gördüğü için kural dışı davranmakta bir sakınca görmüyor. Fakat insanları Tanrı yoluna sokmak, babasının mirasını devam ettirmek için elinden geleni yapıyor. Başına bir şey geldikten sonra da hayata bakış açısı tamamen değişiyor.

” İçiyorum, dövüşüyorum, küfrediyorum. ”

”Bugünden itibaren dövüşeceğim. Bütün iyi vaizlerin yaptığını yapacağım. Yılan’ın ve İnsanoğlu’nun düşüşünden beri günahkârlar için dua edeceğim. Huzursuzlara huzur sunacağım. Masumların öcünü alacağım. Gazap dolu olanları sakinleştireceğim. Kaybolmuşları hoş karşılayacağım. Son olarak da Tanrı’nın kelâmını yayacağım.”

Oyuncuyu Marvel’s Agent Carter dizisinden, Kaptan Amerika: İlk Yenilmez, Need for Speed ve Warcraft filmlerinden hatırlayabilirsiniz.

tumblr_nx3hlld9Qk1uezmbko1_500

preach01

Cassidy (Joseph Gilgun)

119 yaşında İrlandalı vampir. Vampir avcılarından kaçarken yolu Jesse ile kesişiyor ve onun kilisesinde yaşamaya başlıyor. Jesse ile yakın arkadaş oluyorlar.

Oyuncuyu Misfits dizisinden hatırlayabilirsiniz.

tumblr_nx67w5XQDK1r7nhixo2_540

preach11

Tulip O’Hare (Ruth Negga)

Asıl ismi Priscilla – Jean Henrietta O’Hare. Kendisine kısaca Tulip denmesini istiyor. Jesse’nin eski ortağı ve eski sevgilisi. Jesse’yi yarım kalan bir işi halletmek için tekrardan kirli işlere sokmak istiyor. Jesse’nin kasabaya dönüp vaizlik yapmasından hoşnut değil.

Oyuncuyu Marvel’s Agents of S.H.I.E.L.D. ve Misfits dizilerinden hatırlayabilirsiniz.

tumblr_o7n96fTGJ91vvqjqlo2_r1_500

tumblr_o7msukILNj1qg0u4go1_500

preach03

Arseface (Ian Colletti)

Pompalı tüfekle kendini öldürmeye çalışmış ama başarılı olamamış ve yüzünü bu hale döndürmüştür. Kasabalı içine çok fazla çıkmaktan çekiniyor. Vaiz ile konuşarak vicdanını rahatlatmaya çalışıyor.

Oyuncuyu Rake (ABD) dizisinden hatırlayabilirsiniz.

Şerif Hugo Root (W. Earl Brown)

Arseface’in babası ve kasabanın şerifi. Oğlunun yaptığı şeyden dolayı acı çekiyor ama onun ihtiyaçlarını elinden geldiğince görmeye çalışıyor.

Oyuncuyu True Detective, American Crime ve Deadwood dizilerinden hatırlayabilirsiniz.

preach08

Fiore – DeBlanc (Tom BrookeAnatol Yusef)

Jesse’nin peşinde olan bir takım gizemli kişiler.

Emily_Woodrow

Emily (Lucy Griffiths)

Jesse’nin kilisesindeki işlerine yardım eden çocukluk arkadaşı.

Oyuncuyu True Blood dizisinden tanıyabilirsiniz.

10538414_580378012116114_1535315717482499257_n

SON SÖZ

Preacher konusu, yapımcıları, oyuncuları yüzünden herkesin büyük bir merakla beklediği bir diziydi fakat geldikten sonra kimilerince hayal kırıklığı oldu; kimilerine aradığım dizi buymuş hissi verdi; kimilerine ise idare eder hissi verdi. Bana şimdilik üç keseden de mesajlar verdiğini söyleyebilirim fakat Preacher ilk bölümlerinden çizgi romanından farklı bir modda gideceğini ve ana konusunu sezona dayalı bir şekilde izleyiciye vereceğini anlattı. Yani bu yüzden ilk bölümlerine bakıp da karar vermek yanlış olur diye düşünüyorum.

6. bölümüyle beraber ana konusunu izleyiciye verdi. Eğer yarıda bırakan varsa 6’ya kadar baksın diye söyleyebilirim. Onun dışında bu dizinin ilk sezonunun temel atma sezonu olduğunu düşünüyorum ve asıl patlamayı 2. sezonunda yapacağını umuyorum.

Son olarak ise dizinin birbirinden orijinal oluşturulmuş karakterlerini çok beğendiğimi söyleyebilirim. Her birinin ayrı ve güzel bir hikayesi var. Özellikle Jesse – Tulip – Cassidy – Emily dörtlüsünü beğeniyorum.

Kimilerince ilk bölümlerde yavaş gidilmesi diziyi beğenmemesine yol açabiliyor, bu yüzden siz en iyisi ilk sezonu bittikten sonra toplu bir şekilde izleyin, daha fazla zevk alabilirsiniz.

İzleyecek olanlara iyi seyirler…

Preacher-Covers1 preacher-covers2

TANITIM FRAGMANI

preacherbanner