Bugünün dizi tanıtımı, online dijital platformlardan YouTube Red’in adından sıkça bahsettiren dizisi Cobra Kai için geliyor.

GİRİZGAH

Cobra Kai, 1980’li yılların popüler film serilerinden biri olan The Karate Kid serisinin 1984 yılı yapımı ilk filminin uzantı dizisi konumunda. Serinin Ralph Macchio‘nun başrolde yer aldığı 1986 ve 1989 yapımı 2 filmi daha mevcut. Ayrıca Hilary Swank‘in başrolde olduğu 1994 yapımı The Next Karate Kid isimli 4. bir film ve Jackie Chan ile Jaden Smith‘in başrollerini paylaştığı 2010 yapımı bir yeniden uyarlama film de bulunuyor. Ama dizimizin ilk sezonu ilk film dışındaki diğer filmlerin hiçbiriyle dirsek temasında bulunmuyor.

Cobra Kai‘nin senaryosunu Josh HealdJon HurwitzRobert Mark Kamen ve Hayden Schlossberg gibi isimler kaleme almış. Heald, Hurwitz ve Schlossberg üçlüsü dizinin yönetmen ve yapımcı koltuğunda da beraber oturuyor ayrıca. Dizinin yapımcı kadrosunda bu üçlü dışında Ralph MacchioWilliam ZabkaJason BellevilleJames LassiterCaleeb Pinkett ve Will Smith gibi isimler yer alıyor.

Komedi, drama ve aksiyon ögelerini harmanlayan bir aile dizisi olarak nitelendirilebilecek Cobra Kai’nin 10 bölümden oluşan ilk sezonu 2 Mayıs 2018 tarihinde izleyici ile buluştu. 2. sezon onayını kapan dizinin bölüm süreleri 22-36 dakika arasında değişiyor.

KONU

Dizimizin hikayesinin başlangıcı 1984 yılına uzanıyor. Lise yıllarında aynı kız için mücadele etmiş, All-Valley Karate Turnuvası’nda kozlarını paylaşmış ve birbirlerinden hiç haz etmeyen Daniel LaRusso ve Johnny Lawrence ikilisinin yolları aradan geçen 34 yılın ardından yeniden kesişiyor ve geçmiş yavaş yavaş eşelenmeye başlıyor.

Girizgah bölümünde sözünü ettiğim söz konusu filmin kötü karakteri olarak karşımıza çıkan Johnny Lawrence için bu dizinin ana kahramanı konumunda olduğunu söyleyebiliriz. Hikayeye onun penceresinden de bakmaya ve onu daha yakından tanımaya başlıyoruz. Hayat onun için yolunda gitmemiş; geçmişin özlemlerini içinde barındıran, kendini alkole vermiş, insanlarla olan iletişimini kısabildiği kadar kısmış, 50 yaşını devirmiş bir adam Johnny Lawrence.

Kendi yağında kavrulduğu sönük hayatına devam ederken bir gün komşusu olan liseli bir gencin liseli zorbalar tarafından feci bir şekilde hırpalandığına şahit oluyor. Aslında bu durumu pek umursamıyor Johnny ama kavganın ateşi önce çok sevdiği arabasına sonra da ona sıçrayınca kendisine hakim olamayıp paslanmaya yüz tutmuş karate yeteneklerini kullanarak liseli zorbaları bir güzel pataklıyor. Zorbalığa uğrayan liseli gencimiz Miguel, Johnny’nin karate yeteneğine hayran kalıyor ve kendini bu tür durumlarla yeniden karşılaştığında savunabilmek adına karate öğrenmek istemeye başlıyor. Zorlansa da Johnny’yi kendisine hocalık yapması için ikna ediyor ve bir karate salonu olan Cobra Kai efsanesi yeniden başlıyor.

Cobra Kai’nin yeniden açılmasının ardından ise Johnny Lawrence ve Daniel LaRusso birbirlerini daha çok görmeye başlıyorlar ve karşılıklı inatlaşma gençlerin de konuya dahil olmasıyla oldukça keyifli ve eğlenceli bir hal alıyor.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

=Johnny Lawrence=

Konu bölümünde kendisinden epeyce bahsettiğimiz Johnny için birkaç kelam daha etmek gerekirse Miguel’in hayatına girişiyle yavaş yavaş empati yapmaya ve geçmişte yaptığı şeyleri irdelemeye başladığını; annesi vefat etmiş, boşanmış, yalnız yaşayan, boşandığı eşinden pek görüşmediği ergen bir oğlu olan fakir ve mutsuz bir adam olduğunu söyleyebiliriz.

Karaktere William Zabka hayat veriyor. 

=Daniel LaRusso=

Vadi’nin en iyi araba satıcısı ve tamircisi olarak ün salmış, yokluktan başarıya ulaşmış, oldukça başarılı bir iş adamı Daniel LaRusso. Ayrıca iyi de bir aile babası. Güzel bir eşi, biri kız biri erkek 2 çocuğu ve mutlu mesut yaşadıkları güzel bir evi var. Kişilere ve olaylara genel olarak yapıcı bir şekilde yaklaşan, sevgi dolu ve yardımsever bir adam olsa da söz konusu Johnny olunca bu özelliklerini kolayca kaybedebiliyor. Gençlik yıllarında zorba yetiştiren bir karate salonu olan Cobra Kai’nin yeniden açılma fikri bile onu kolayca sinirlendirebiliyor.

Karaktere Ralph Macchio hayat veriyor.

=Miguel Diaz=

Semte yeni taşınmış, annesi ve anneannesi ile beraber yaşayan, itilip kakılmaktan haz etmeyen, Latin Amerikalı fakir bir çocuk Miguel. Annesi beladan uzak durmasını istese de bela bir şekilde onu buluyor. O da haklı olarak kendini savunabilen bir birey olmak istiyor. Yeni komşusu Johnny gibi karateden iyi anlayan birini bulunca da bu fırsatı kaçırmak istemiyor. Arkadaş edinmeye, yeni semtinde ve yeni okulunda yerini bulmaya çalışan sempatik bir genç diyebiliriz Miguel için.

Karakteri Parenthood dizisinden hatırlayabileceğiniz Xolo Maridueña canlandırıyor.

=Sam (Samantha) LaRusso=

Daniel’ın kızı. Yeni bir arkadaş çevresi ve yeni bir kimlik edinmeye çalışan bir genç kız. Özünde çok iyi biri olsa da şu sıralar tercihleri sorgulanabilir durumda. Babasıyla küçük yaşlarında yaptığı antrenmanlar sayesinde karate konusuna Fransız değil ve kendini savunabilir durumda.

Karakteri Body of Proof ve Freakish dizilerinden hatırlanabilecek Mary Mouser canlandırıyor. 

= Amanda LaRusso=

Daniel’ın eşi. Daniel ile şirkette beraber çalışıyor. Olaylara pozitif ve yapıcı yaklaşmaya çalışan, olgun, güler yüzlü, iyi niyetli bir eş ve anne.

Karaktere Mom dizisinden anımsanabilecek Courtney Henggeler hayat veriyor.

=Robby Keene=

Johnny’nin oğlu. Anne ve baba ilgisinden yoksun büyüdüğü için serseri bir genç olmuş. Suça meyilli ve öfkeli biri. Hayatında en çok ihtiyaç duyduğu şeyler bir rol modeli ve sevgi ortamı.

Karakteri Designated Survivor ve The Fosters dizilerinden hatırlanabilecek Tanner Buchanan hayat veriyor.

Dizide bu 6 isim dışında izleme fırsatı yakaladığımız diğer isimler şunlar:

*Sam’in eskiden en iyi arkadaşı olan ve şimdilerde epey uzaklaştığı, popüler olmayan, aşırı kilolu bir genç kız olan Aisha karakterinde Nichole Brown‘ı izliyoruz.

*Miguel’in yeni okulunda edindiği ilk 2 arkadaşından biri olan, harekete geçmekten ziyade oturduğu yerden şikayet dolu konuşmalar yapmayı seven, korkak bir çocuk olan Demetri karakterine Gianni Decenzo hayat veriyor.

*Miguel’in yeni okulunda edindiği ilk 2 arkadaştan biri olan, dudağındaki biçimsiz yara ve sessiz bir tip oluşuyla öne çıkan Eli karakterinde Jacob Bertrand‘ı izleme fırsatı yakalıyoruz.

*Daniel’ın elinden elektronik eşyaları düşürmeyen, tam bir zengin çocuğu diye tarif edilebilecek, dili uzun ve saygısız küçük oğlu Anthony karakterini Griffin Santopietro canlandırıyor.

*Daniel’ın yanında çalıştırdığı, düşüncesiz, kendince muzip ve hafiften asalak kuzeni Louie karakterine Bret Ernst hayat veriyor.

*Miguel’in başının belası, yanındaki 3 yaveriyle okulun zorbası olan tam bir sorumsuz ve ukala zengin çocuğu tiplemesi olan Kyler karakterini Joe Seo canlandırıyor.

*Sam’in okuldaki yeni kankaları olan, güzel, zengin ve şirret üçlemesinin bir ürünü olan elebaşı Yasmine karakterinde Annalisa Cochrane‘i ve onun yaveri Moon karakterinde Hannah Kepple‘ı izliyoruz. 

*Miguel’in annesi Carmen rolünde Vanessa Rubio, Miguel’in anneannesi Rosa rolünde Rose Bianco ve Robby’nin annesi rolünde Diora Baird ise tekrar eden rollerle karşımıza çıkan diğer isimler konumunda.

YAZARIN NOTU

Boş bölümü hiç yoktu diyebilirim dizi için. Her bölümünden ayrı bir keyif aldım ve bolca gülüp eğlendim diziyi izlerken. Herkesin kendi penceresinden bakıldığında haklı göründüğü bir hikayeler zinciri vardı dizide. Haliyle Kyler’ı saymazsak hiçbir karakter uyuz etmedi kendine. Sempatik, eğlenceli karakterleri takip etmesi keyifliydi. Oyunculuk açısından da senaryo açısından da görsellik açısından da sınıfı geçti Cobra Kai. Başta Youtube Red olmak üzere oyuncusundan senaristine, yönetmeninden yapımcısına bu dizide emeği geçen herkese teşekkür ederim yılın bu sürpriz dizisini bizlerle buluşturdukları için. 2018 yılı içerisinde ilk sezonu ile teşrif eden en iyi dizi açık ara Cobra Kai oldu bana göre. Üstüne bir de YouTube Red gibi henüz sağlam bir dizi yapmamış olan bir platformdan çıkmış olması bu başarıyı daha da anlamlı kıldı kesinlikle.

Kanalına ve konusuna karşı ön yargı ile yaklaşmadan başına oturulması gereken, aileyle bir arada izlenebilecek naiflikte, komedi ve drama ögelerini çok iyi harmanlamayı başarabilmiş, son derece akıcı ve sürükleyici, başına bir kez oturduğunuzda bir daha kalkmak istemeyeceğiniz bir dizi olmuş Cobra Kai. Hala denememiş olanlar için şiddetle tavsiyedir.

FRAGMAN