Tanıtıma başlamadan önce dizinin 2. sezonunun ucunun açık bittiğini ve 3. sezon onayı gelmeden başına oturulmaması gerektiğini belirtmek isterim.

Normalde 3. sezon onay haberi gelmeden bu tanıtımın başına geçmezdim ama hem taze taze izlemişken yazıya dökmek adına hem de maliyetinin çok yüksek olmadığını düşündüğüm için Hulu’nun onay vereceğine olan inancım tam olduğundan hazırlamak istedim. Onay almazsa da sağlık olsun!

GİRİZGAH

Freakish, Hulu ile AwesomenessTV işbirliğinde yayınlanan korku, gerilim, aksiyon, gençlik dizisi. Bölüm süreleri 22’şer dakikadan oluşsa da alışılmışın aksine komedi değil bir drama dizisi.

10 bölümlük ilk sezonu 10 Ekim 2016, yine 10 bölümlük 2. sezonu 18 Ekim 2017 tarihinde toplu olarak yayınlandı Hulu tarafından. Toplu bir şekilde yayınlanan çoğu dizinin aksine Freakish’in bölüm başlangıçlarında önceki bölümlerde olanlarla ilgili hatırlatma kısımlarının olması, dizi ile ilgili bahsedilmesi gereken ayrıntılardan biri konumunda.

Freakish’in yapımcı kadrosunda Brett BouttierJoe DavolaChris GrismerShauna PhelanBeth SzymkowskiJordan LevinErin MaherKay ReindlShelley Zimmerman ve Brian Robbins gibi birçok isim bulunuyor.

Resmi Site 1Resmi Site 2IMDBWikipedia

KONU

Küçük bir kasabadayız. Günlerden cumartesi. Bir grup liseli genç okul günü olmayan bir günde okulda bulunuyor. Kiminin basketbol antrenmanı var, kiminin orkestra provası. Kimi de cezaya kalmış. Derken tüm kasaba ahalisi için bir anons geçiliyor. Bir gaz sızıntısı olduğu, herkesin kapalı alanlarda kalması ve hava girmesi muhtemel tüm yerleri kapatması gerektiği ikazı yapılıyor. O an orada bulunan herkes okula giriyor. Akabinde kasabanın en büyük iş gücüne sahip fabrikası Keller Kimyasal’da büyük bir patlama oluyor ve kasabayı yoğun bir duman sarmalıyor. Patlamadan sonra okuldaki gençlerin büyük çoğunluğu sevdiklerini kontrol etmek üzere okuldan çıkarken 10 civarı kişi okulda kalmayı tercih ediyor. Sonrasında görülüyor ki dışarıdaki duman ve gazdan etkilenenler saldırgan ucubelere dönüşüyor ve hayatta kalma mücadelesi başlıyor.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

 

Violet (Liza Koshy):

Kendi halinde, başına buyruk, asi ruhlu bir genç kız. Cezaya kalan tayfadan.

 

 

 


 

Grover (Leo Howard):

Yakışıklı, karizmatik bir genç. Cezaya kalan tayfadan. Ama cezaya kendi isteği ile kalıyor. Amacı ise hoşlandığı kız olan Violet ile tanışıp kaynaşma fırsatı yakalayabilmek.

 

 


 

Mary (Mary Mouser):

Grover’ın küçük kız kardeşi. O gün keman provası olduğu için okulda bulunuyor. Sempatik, güler yüzlü, tatlı bir kızcağız.

 

 

 


 

Natalie (Aislinn Paul):

Okul başkanlığına aday genç kızımız. O gün orada bulunma sebebi başkanlık seçimleri propagandası için afiş ve posterler asmak.

 

 

 


 

Diesel (Adam Hicks):

Cezaya kalan tayfadan. Problemlerini şiddetle çözmeye meyilli, belalı bir genç.

 

 

 

 


 

LaShawn (Melvin Gregg):

Okulun basketbol takımının kaptanı. O gün basketbol antrenmanı olduğu için orada bulunuyor. Hafiften kendini beğenmiş, havalı bir tip.

 

 

 


 

Zoe (Meghan Rienks):

LaShawn’ın sevgilisi. Popüler olmaya meraklı, popülerliğin popüler olanlarla takılmaktan geçtiğinin bilincinde fakir bir genç kız. Sırf sevgilisinin antrenmanı var diye o gün orada bulunuyor.

 

 


 

Noodle (Hayes Grier):

LaShawn’ın kankası. O da tıpkı LaShawn gibi basketbol antrenmanı olduğu için orada. Kafası güzel dolaşan, muzip bir genç.

 

 

 


 

Barrett (Tyler Chase):

Oldukça zeki, açık sözlü, pek arkadaşı olmayan bir genç. Bir uygulama geliştirip satarak 1 milyon dolardan fazla bir servet elde etmiş bu genç yaşında. O gün niye orada bilinmiyor.

 

 


Dizinin 2. sezonunda kadroya Saxon SharbinoNiki DemartinoJordan CallowayJoy OsmanskiRyan McCartanAmanda SteeleJake BuseyTati Gabrielle ve Brant Daugherty gibi isimler katılıyor.

Tekrar eden rollerle ve konuk oyuncu olarak dizide yer alan diğer bazı isimler ise şunlar: Chad Michael CollinsAlex OzerovOlivia ‘Chachi’ GonzalesChad L. ColemanCaitlin Carver ve Arden Cho.

YAZARIN NOTU

Dizinin yayınlanan 2 sezonunu da beğendim ben. Tanınmadık oyuncular ve düşük bir bütçeyle iyi işler yapıyorlar bana göre. AwesomenessTV’nin hem bu dizide hem de Foursome’da genç oyunculara şans verip kendi yıldızlarını yaratmaya çalışmasını da takdir ediyorum. Bölüm sürelerinin 22 dakika oluşu da dizinin en büyük artılarından biri. Gereksiz yere uzatılmadan akıcı bir şekilde anlatılıyor ve sıkmıyor bölüm hikayeleri. Konu olarak buna benzer bir dizi olan The Mist‘ten katbekat daha iyi bir iş çıkardığı da bir gerçek.

Birkaç bölüm denemeden direkt olarak kestirilip atılmaması gereken ve bir şansı hak eden bir dizi bana göre Freakish. Ama giriş kısmında da dediğim gibi önce bir 3. sezon onayının gelmesini bekleyin.

Dizi ile ilgili daha önce şu yazının altında yorum yapılıyordu.

FRAGMAN