“Dünya bir süper insan topluluğuna dönüştü ve dünya nüfusunun yaklaşık %80’i özel bir yeteneğe sahip. Kaosla çalkalanan bu dünyada herkesin hayal ve gıpta ettiği meslek sonunda sahneye çıkmıştı. Kötü adamlarla savaşan ve yardıma ihtiyaç duyanlara el uzatan kahramanlar. Evet, bu nasıl en güçlü kahraman olduğumun hikayesi!” – Izuku Midoriya

Çok uzun zamandır sitede anime yazıları çıkmıyordu. Bu sessizliği 2016 ilkbahar anime döneminde ilk sezonuyla karşımıza çıkan, geçtiğimiz aylarda ikinci sezonunu bitiren ve tahminen 2018’de de 3. sezonuyla dönecek olan Boku no Hero Academia ile yani My Hero Academy (Benim Kahramanlık Okulum) isimli anime ile bozalım istedim. Animenin türleri aksiyon, komedi, okul, süper güçler ve shounen.

2016’da birbirinden güzel birçok anime yayınlandı. BnHA da bu animeler arasında yer alıyor ve çıktığı dönemin belki de en güzel ve dikkat çekici animesiydi diyebiliriz. Senaryosunu daha önce Highschool of the Dead ve Hellsing animelerinde senaristlik yapmış olan Yousuke Kuroda kaleme alıyor. Yönetmenliğini ise sağlam yapımlar arasına adını yazdırmış olan Monster animesini de yöneten Kenji Nagasaki yapıyor.

KONUSU:

(İlk bölümden ispiyon içerir!)

Seri, insanların olağan dışı bir şekilde değişmesinden sonrasını konu alıyor. Bazı istisnalar dışında doğan her çocuk özel güçleri ya da diğer bir deyişle özgünlüğü olmadan doğuyor ve belli bir yaşa geldiği zaman eğer içinde varsa özgünlüğü kendisini gösteriyor. Bir de özgünlüğü hiç sahip olmayan sıradan insanlar var. Bunların sayısı ise oldukça düşük ve özgünlüğü olanların zorbalıklarıyla karşılaşıyorlar. Gücü olan insanların ise yaptığı bir meslek vardır; kahramanlık. Kahramanlık artık gündelik bir iş gibidir. Bu işi yapanlar devletten para alırlar. Yani kısacası memur gibidirler.

Izuku Midoriya‘nın en büyük hayali idolü olan dünyanın en güçlü kahramanı All Might gibi olmaktır. Bunun için özgünlüğünün ortaya çıkmasını dört gözle beklemektedir. Ancak işler istediği gibi gitmez, doktor kendisinin özgünlüğe sahip olmayıp sıradan bir insan olduğunu söyler. Hayat ondan sonra kendisi için daha da zor olmaya başlar. Okulda hep zorbalık görür ancak hala o hayale sahiptir; dünyanın en güçlü kahramanı All Might gibi olmak.

Günlerden bir gün yolda ilerlerken bir canavarın saldırısına şahit olur ve hiç düşünmeden canavara saldırır. Tam o sırada All Might gelir ve canavardan kurtulurlar. All Might bu gücü olmayan çocuktan çok etkilenir ve kendisine yardım eder (Bu yardım kısmını anlatmayacağım). Bunun üzerine Izuku ülkenin en iyi kahramanlık okulu olan UA High okuluna yazılır. Artık hedefine adım adım ilerlemektedir.

KARAKTERLER:

Midoriya – All Might – Bakugou – Todoroki

 • Izuku Midoriya (Daiki Yamashita): All Might‘ın yardımları ve eğiticiliği (mentor) sayesinde okula girmeyi başarır. Hedefi olan dünyanın en güçlü kahramanı olmayı çok istemektedir ve buna adım adım yaklaşmaktadır.
 • All Might (Kenta Miyake): Dünyanın en güçlü kahramanı, “Barışın Sembolü”, dünyayı kurtarırken yüzünde oluşan gülümsemesi ile meşhur. Midoriya‘nın cesareti ve kararlılığı kendisini çok etkiler. Ona yardım etmek ister. Kendisinin bir sırrı var ve bu sırrı bilen kişi sayısı çok az. Bu sırrı Midoriya‘ya da anlatır ve kendisine yardım etmesini ister. Özgünlüğü: Birimiz Hepimiz İçin (One for All)
 • Katsuki Bakugou (Nobuhiko Okamoto): UA‘dan önce de Midoriya ile aynı okula gidiyordu. Kendisi aşırı derecede agresif ve özgüveni tavan yapmış birisi. Özgünlüğü: Elleri ile patlama yaratabiliyor.
 • Shouto Todoroki (Yuki Kaji): Kendisi özgünlük ile doğan nadir kişilerden birisi. Çift özgünlüğü var. Sağ tarafı buz sol tarafı alev özgünlüğüne sahip. Çok güçlü ve cool bir karakter. Okula sınavla değil özel istek ile gelmiş.

Iida – Uraraka – Aizawa –
Yaoyorozu

 • Tenya Iida (Kaido Ishikawa): Çok heyecanlı ve genellikle bağırarak konuşan birisi. Asil bir aileden geldiği için çok disiplinli ve çalışkan birisi. Özgünlüğü: Bacaklarında motor var. Bu sayede çok hızlı koşabiliyor.
 • Ochako Uraraka (Ayane Sakura): Midoriya ile hemen kaynaşırlar ve devamlı birlikte takılırlar. Sevimli bir karakter. Özgünlüğü: Dokunduğu varlığı istediği gibi hafifletebiliyor.
 • Shouta Aizawa (Junichi Suwabe): Midoriya‘nın da bulunduğu 1-A sınıfının rehberlik hocası. Umursamaz bir yapısı var ve genelde çok uyuşuk hareket eder. Özgünlüğü: Bakışı ile karşısındakinin özgünlüğünü geçici olarak geçersiz kılabiliyor.
 • Momo Yaoyorozu (Marina Inoue): Kendisi de Todoroki gibi okula sınavsız girenlerden. Özgünlüğü: Herhangi bir eşyayı yoktan var edebiliyor.

Aoyama – Kaminari – Kirishima – Mineta – Tokoyami

 • Yuuga Aoyama (Kousuke Kuwano): Kendisi oldukça havalı birisi. Oldukça güçlü olduğunu iddia etmekte. Ama gerçeği pek yansıtmamakta. Özgünlüğü: Göbeğinden ışın atabiliyor.
 • Denki Kaminari (Tasuku Hatanaka): Biraz beceriksiz birisi. Güçlerini gerçek anlamda kontrol edebilse aslında gayet iyi bir özgünlüğe sahip. Özgünlüğü: Elektrik saldırısı yapabiliyor.
 • Eijirou Kirishima (Toshiki Masuda): Çok konuşan, heyecanlı birisi. Özgünlüğü: Vücudunu çok sert yapıp darbelerden korunabiliyor.
 • Minoru Mineta (Ryou Hirohashi): Sınıfın en korkak ismi. Herhangi bir şeyde altına işeyecek durumda tırsabiliyor. Özgünlüğü: Kafasında büyüyen yuvarlak, aşırı yapışkan toplar var.
 • Fumikage Tokoyami (Yoshimasa Hosoya): Bana kalırsa oldukça havalı karakterlerden birisi. Her zaman sakinliğini koruyor. Özgünlüğü: İçinde kendisinin kontrol ettiği bağımsız bir ruh var.

SON SÖZ:

İlk başladığı andan itibaren dünya genelinde büyük bir hayran kitlesi kazandı. Özellikle shounen türünü seviyorsanız bu anime size ilaç gibi gelecektir. Dozunda aksiyonu, tatlı sahneleri ve gereği kadar komedisiyle oldukça güzel vakit geçirtiyor.

20’şer dakikadan toplam 38 bölümü var. 3. sezonun ne zaman geleceği kesin olarak belli değil ancak tahminen 2018’de geleceğini düşünüyorum ben. Birçok karakter barındırdığından dolayı izleyenlerin herhangi bir karaktere bağlanamama sorunu olacağını düşünmüyorum. Her türden karakter mevcut. Güzel, heyecanlı, aksiyonu ve komedisi dozunda bir anime arıyorsanız Boku no Hero Academia bu isteklerinizi rahatlıkla karşılayacaktır. İzleyecek olanlara iyi seyirler dilerim.

Fragman: