Hulu’nun 12 Ekim 2018 tarihinde izleyici ile buluşturduğu Light as a Feather‘ın tanıtımına hoş geldiniz.

GİRİZGAH

Gerilim ve gizem ögelerini öne çıkaran ve bu iki ögeyi korku, doğaüstü ve gençlik draması unsurları ile harmanlayan bir dizi olmuş Light as a Feather. İlk sezonu 10 bölümden oluşan dizinin bölüm süreleri 22-25 dakika aralığında değişiyor. Bunun yaklaşık 2 dakikasının bölüm başındaki hatırlatma kısımları ve bölüm sonundaki yazılar olduğu hesaba katıldığında 20-23 dakika aralığında aslında bölümler.

Light as a Feather, Hulu’nun Freakish ve All Night’ın ardından 3. AwesomenessTV ortak projesi konumunda. Dizinin yaratıcısı R. Lee Fleming Jr.. Yazar masasında ona Zoe Aarsen eşlik ediyor. Yapımcı kadrosunda ise Eric LehrmanJordan Levin dışında Kelsey GrammerKailey MarshTom RussoStella BulochnikovJoe DavolaAron LevitzBrian Sher ve Shelley Zimmerman gibi birçok isim var.

Zoe Aarsen‘ın 2013 basımı Light as a Feather, Stiff as A Board isimli kitabından uyarlanan dizinin 2. sezonunun olup olmayacağı ise henüz bilinmiyor.

KONU

Hikayenin merkezinde yukarıdaki fotoda gördüğümüz ve bir oyun oynamak üzere mezarlıkta toplanmış lise son sınıf öğrencisi 5 genç kız var. Oyunun adı ‘Light as a Feather, Stiff as A Board (Tüy Gibi Hafif, Tahta Gibi Sert)‘.

5 kişiden oluşan grubumuzun 4 üyesi uzun süredir arkadaşlar. Bir de okulun yeni kızı Violet var. Mezarlıkta toplanmış durumdalar ve bir partiye gitmeden önce vakit geçirecek bir şey arıyorlar. Herkes önerilerini sunuyor ve Violet’in fikrini uygulamaya karar veriyorlar. Kızlar ilk başta Violet’in önerisine çocuk oyunu deyip sıcak bakmasalar da Violet oynayacakları versiyonun herkesin bildiği versiyon olmadığını ve kendi bildiği versiyonun çok daha eğlenceli olduğunu söyleyerek onları ikna ediyor. Violet’in versiyonundaki fark ise şu: Oyun lideri yani Violet sırayla yere uzanan kızların nasıl öleceklerini ayrıntılı bir şekilde tahmin edecek.

Bu ürkütücü ve eğlenceli oyun oynanıyor, Violet kızlardan üçünün nasıl öleceklerini ayrıntılı bir şekilde anlatıyor. Oyun bitiyor, kızlar normal hayatlarına devam ediyor. Ta ki içlerinden biri aynen Violet’in anlattığı şekilde ölene kadar. Peki, bu ölüm bir tesadüf mü yoksa gerilim ve korku dolu bir doğaüstü ölüm zincirinin başlangıcı mı?

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

=McKenna=

Yaklaşık 2 sene önce ikiz kız kardeşi Jenny kalp krizi geçirerek vefat etmiş. Bunun kederini atlatmış ve daha yeni yeni kendine gelmiş durumda. Annesi ve babası boşanmış. Annesi ile beraber yaşıyor. Babası pek ortalarda yok. Olivia’nın ağabeyi Henry’den çok hoşlanıyor.

Karaktere Trespass, Erased, Haunt ve 1 Mile to You gibi sinema filmlerinden hatırlanabilecek Liana Liberato hayat veriyor.

=Olivia=

4 kişiden oluşan kız arkadaş grubumuzun lideri. Zengin ve popüler bir kız.

Karakteri Jessie ve Bunk’d gibi yaşı küçük izleyici grubuna hitap eden diziler ve The Thinning filminden hatırlanabilecek Peyton List canlandırıyor.

=Candace=

Dörtlü kız arkadaş grubumuza çocukluklarından beri birbirlerini tanıyan diğer üçünden sonra dahil olmuş ama onlarla çok iyi bir şekilde kaynaşıp bir bütün olmuş durumda. Olivia ile diğerlerinden biraz daha farklı bir ilişkisi var. Biraz ona öykündüğü söylenebilir. İlk bölümde bu öykünmenin sınırını kaçırdığını ve Olivia’nın erkek arkadaşı Isaac ile gizli bir ilişkisi olduğunu seziyoruz hatta.

Karaktere 13 Reasons Why dizisinden tanıdığımız ve Empire dizisinden de anımsanabilecek Ajiona Alexus hayat veriyor.

=Alex=

Kız arkadaş grubumuzun 4. üyesi. En büyük hobisi dans etmek. Hap bağımlılığı problemi var.

Karakteri Brianne Tju canlandırıyor.

=Violet=

Oyunu oynamayı öneren kişi. Okulda ve şehirde yeni. Yeni bir arkadaş grubu edinmek istiyor gibi gözüküyor. Hayatta oyunlar oynamayı seven bir yapısı var (2. Bölüm ispiyonu) ve sırtında ürkütücü bir yarası.

Karaktere Chasing Life dizisinden tanıdığımız Haley Ramm hayat veriyor.

=Henry=

Olivia’nın ağabeyi. Lisedeyken çok popüler ve başarılı biriymiş ama şu an üniversitede işler onun için iyi gitmiyor. Şu sıralar şehirde, aile ziyaretinde.

Karaktere Teen Wolf dizisinden tanıdığımız Dylan Sprayberry hayat veriyor.

=Isaac=

Olivia’nın erkek arkadaşı. Okulun popüler çocuklarından.

Karakteri Brent Rivera canlandırıyor.

=Trey=

McKenna’nın komşusu. Çocukken Trey, McKenna ve Jenny üçlüsü iyi arkadaşlarmış. Jenny vefat ettikten sonra aralarına soğukluk girmiş.

Karaktere The Fosters ve Camp dizilerinden hatırlanabilecek Jordan Rodrigues hayat veriyor.

=Deb=

McKenna’nın annesi. Sağlık sektöründe çalışıyor. Boşanmış, yalnız bir kadın. Kızı Jenny’nin ölümünün üzüntüsünü hala atlatabilmiş değil. McKenna’ya da bir şey olmasından çok korkuyor. Alkol problemi var.

Karaktere Wilfred ve Roommates dizilerinden tanıdığımız Dorian Brown Pham hayat veriyor.

YAZARIN NOTU

Hulu ve AwesomenessTV işbirliğinde sunulan daha önceki iki diziyi de sevmiştim. Ama bu diziyi hem Freakish’ten hem de All Night’tan daha başarılı bulduğumu söyleyebilirim. Tanıdık simaların olduğu bir kadro kurmuşlar, karakterler fena çizilmemiş, hikaye de seri bir şekilde akıyor ve arka arkaya izleme isteği uyandırıyor. Bölüm süreleri de az olunca çabucak bitiveriyor bölümler. Aynı gün içerisinde iki oturuşta bitirmiş olarak buldum kendimi ben de. Başından da son derece memnun bir şekilde kalktım.

Sezonun sonu cevaplanmayan bir soru dışında kapalı bitmiş. Kapanıştaki minik sahneyle de 2. sezon için yol yapılmış durumda. Umarım 2. sezon olur.

Benim dizi ile ilgili söyleyeceklerim bu kadar. İzleyecek olanlara iyi seyirler.

FRAGMANLAR