NBC’nin ömrü tek sezonla sınırlı kalan draması Rise‘ın tanıtımına hoş geldiniz.

GİRİZGAH

Rise‘ın 13 Mart 2018 tarihinde başlayan ekran macerası 15 Mayıs 2018 tarihinde sona erdi. NBC tarafından iptal edilen dizinin ilk ve tek sezonu 10 bölümden oluşuyor.

Sezonu 1.23 reyting oranı ve 5.501.000 izleyici sayısı ile açıp 0.70 reyting oranı ve 4.102.000 izleyici sayısı ile kapatan Rise, sezon genelinde ise 0.83 reyting oranı ve 4.405.000 izleyici sayısı ortalaması tutturdu.

Roswell, Parenthood ve About a Boy gibi dizilerin yaratıcısı ve Friday Night Lights’ın da mutfağındaki isimlerden biri olan Jason Katims‘in elinden çıkan Rise‘ın senaristleri arasında Michael SokoloveTed Malawer ve Meghan Kennedy de var. Dizinin hikayesi Sokolove’ın gerçek olaylardan esinlenerek yazdığı 2013 basımı Drama High isimli kitabından uyarlanmış. Rise‘ın yapımcı kadrosunda Katims dışında Jeffrey SellerFlody SuarezMichelle LeeGarrett Lerner ve Russel Friend gibi isimler mevcut.

Rise‘ın bölüm süreleri 41-43 dakika arasında değişiyor.

KONU

Lou Mazzuchelli, küçük bir kasabada bir lisede İngilizce öğretmeni olarak görev yapmaktadır. İngilizce öğretmeni olarak gençler üzerinde yeterli bir etki bırakamadığının farkındadır ve öğretmenlik hayatı için bundan daha fazlasını istemektedir. Kendini bildi bileli sanata büyük bir gönül bağı ile bağlı olan Lou, bir gün özgüvensizliğini bir kenara bırakır ve bastırdığı duygularını açığa çıkarır. Okulun sönük bulduğu tiyatro kulübünü devralmaya karar verir. Lou’nun tiyatro kulübünü devralmasıyla öğrencileri de heyecanlandıran büyük bir değişimin temelleri atılmaya başlar.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

=Lou Mazzuchelli=

Konu bölümünde kendisinden bir miktar söz ettiğimiz Lou kırklı yaşlarında, evli ve 3 çocuk babası bir adam. Meslek hayatına yeniden dört elle sarılabilmek ve sanata olan açlığını bastırabilmek için tiyatro kulübünü devralmaya karar veriyor. 3 yıldır Grease isimli ünlü müzikali sahneleyen tiyatro kulübüne artık yeni bir soluk getirme vaktinin geldiğine inanır ve birçok gençlik sorununun ön plana çıkarıldığı Spring Awakening‘i sahneletmeye karar verir. İlk icraat olarak sadece bir erkek mensubu olan kulübe yeni erkek öğrenciler kazandırmanın yollarını aramaya başlar.

İdealist, hafiften bencil ve inatçı bir adam Lou.

Karaktere How I Met Your Mother ve Mercy Street dizilerinden tanıdığımız Josh Radnor hayat veriyor.

=Tracey Wolfe=

Tiyatro kulübünün uzun yıllardır başında olan kişi. Lou’nun ani girişimi ve müdürün kararı ile görevi elinden alınıyor. Bu ani görev değişikliğine çok kızsa da işini ve öğrencilerini çok sevdiği için gururunu bir kenara bırakıp Lou’ya yardımcı olmak üzere tiyatro kulübünde yoluna devam etmeye karar veriyor. Lou ile birçok konuda anlaşamıyorlar. Bekar ve işini hayatının merkezine koymuş bir kadın Tracey.

Karakteri Bounty Hunters, Pure ve Search Party gibi dizilerden hatırlanabilecek Rosie Perez canlandırıyor.

=Gail Mazzuchelli=

Lou’nun karısı. Lou’nun bu yeni girişimine ilk başta soğuk yaklaşsa da akabinde onu desteklemeyi ihmal etmiyor. Anlayışlı, destekleyici, sevecen bir eş ve oldukça iyi bir anne Gail.

Karaktere The Lottery ve Eleventh Hour dizilerinden tanıdığımız Marley Shelton hayat veriyor.

=Gordy Mazzuchelli=

Lou’nun oğlu. Ailenin en büyük çocuğu. Kendisini ailesiyle aynı frekansta görmüyor ve özellikle babasıyla oldukça soğuk bir ilişkisi var. Alkol bağımlılığı geçmişi var ve ailesinin radarı bu yüzden hep üzerinde. Pek süre almasa da okulun futbol takımında yer alıyor. Asabi bir yapısı var.

Karakteri GLOW dizisinden anımsanabilecek Casey Johnson canlandırıyor.

=Lilette Suarez=

Tiyatro kulübündeki öğrencilerden biri. Kankası Simon’ın güdülemesi ile bu yıl kulübe katılmış. Tiyatroyu ve şarkı söylemeyi seviyor. İleride bu doğrultuda bir gelecek hayal ediyor. Bekar annesi ile beraber yaşıyor ve okuldan arta kalan zamanlarında onunla birlikte bir kafede garsonluk yapıyor. Çalışkan, yetenekli, güler yüzlü ve sevecen bir kız Lilette.

Karaktere Auli’i Cravalho hayat veriyor.

=Robbie Thorne=

Lou’nun tiyatro kulübüne yeni erkek öğrenciler kazandırma projesinin ilk hedefi konumunda Robbie. Futbol takımının oyun kurucusu. Futbol oynamayı çok seviyor ve geleceğini futbolda görüyor. Şarkı söylemeye karşı doğal bir ilgisi var. Takımın spor salonunda öğrencilerle buluştuğu bir etkinlikte bir rap şarkı söyleyince Lou’nun radarına giriyor. Lilette’e karşı bir ilgisi var. Okulun popüler çocuklarından biri olsa da ukala bir genç değil Robbie. İlgili ve sevecen biri.

Karakteri Damon J. Gillespie canlandırıyor.

=Gwen Strickland=

Lou gelene kadar tiyatro kulübünün lider oyuncusuyken Lou’nun gelişiyle pabucu dama atılıyor ve yeni oyundaki başrolü Lilette’e kaptırıyor. Bu durum onu sinirlendiriyor. Aile hayatında da sıkıntılar yaşadığı için depresif bir ruh halinde takılıyor. Şarkı söylemeyi ve oyunculuğu çok seviyor ve yaptığı şeyde de başarılı.

Karakteri The Path ve Defiance dizilerinden hatırlanabilecek Amy Forsyth canlandırıyor.

=Sam Strickland=

Okulun futbol takımının koçu. Ayrıca Gwen’in de babası. Robbie’yi Lou’ya kaptırmayı hiç istemese de Lou bir yolunu bulunca Robbie’nin hem takımda hem de tiyatro kulübünde yer almasına razı gelmek zorunda kalıyor. Evliliğinde ciddi problemler yaşayan Sam’in kızıyla da arası hafiften limoni bu sebeple.

Karaktere Joe Tippett hayat veriyor. 

=Vanessa Suarez=

Lilette’in annesi. Kızını tek başına büyütmüş. Garsonluk yaparak geçimini sağlıyor. Sam ile bir yasak ilişkisi var. Ailede o mu yetişkin olan kişi yoksa kızı mı çoğu zaman kestirilemiyor.

Karakteri Shirley Rumierk canlandırıyor.

=Simon Saunders=

Lilette’in en yakın arkadaşı. Lou gelmeden önce tiyatro kulübünün tek erkek üyesi konumundaymış. Muhafazakar ve baskıcı ebeveynleri var. Lou gelince o da tıpkı Gwen gibi lider oyunculuğu kaybediyor. Lakin her ne kadar durumdan rahatsız olsa da Gwen’e oranla daha sakin karşılıyor bu durumu.

Karaktere Ted Sutherland hayat veriyor.

=Maashous Evers=

Tiyatro kulübünde ışık ve ses sorumlusu olarak görev yapıyor. Koruyucu aile sistemi içerisinde uzun yıllardır debelenen yıpranmış bir çocuk. Saygılı, çalışkan, sevecen bir genç.

Karakteri The Family dizisinden anımsanabilecek Rarmian Newton canlandırıyor.

Sam’in eşi, Gwen’in annesi ve tiyatro kulübünün kostüm sorumlusu olan Denise Strickland rolünde Hell on Wheels, The Knick, Time After Time ve Sneaky Pete gibi birçok diziden aşina olduğumuz Jennifer Ferrin‘i izleme fırsatı yakalıyoruz.

Simon’un asabi ve iletişime kapalı babası Robert Saunders rolünde Stephen Plunkett‘ı; annesi Patricia Saunders rolünde ise Stephanie J. Block‘u izliyoruz.

Robbie’nin hasta annesi Eva Thorne rolünde Hart of Dixie ve House of Cards dizilerinden anımsanabilecek Eisa Davis karşımıza çıkıyor.

Robbie’nin oğlu gibi eskiden futbol oynamış olan, oğlunun futbola olan yeteneğiyle gurur duyan, yeniden evlenmiş babası Detrell Thorne rolünde Mark Tallman‘ı izliyoruz.

Okul müdürü Evan Ward rolünde Stanley Mathis‘i izliyoruz. Tiyatro kulübünde yer alan öğrencilerden tekrar eden rollerle izlediğimiz bazı isimler ise şunlar: Ellie DesautelsShannon PurserSean GrandilloKatherine Reis ve Erin Kommor.

Konuk oyuncu havuzunda ise Diallo Riddle ve Ricardo Chavira mevcut.

YAZARIN NOTU

Jason Katims’in önceki projelerinde olduğu gibi izlemeye değer bir dram aktarımı mevcut dizide. O tanıdık atmosfer yer yer hissediliyor bolca. Müzik kullanımları başarılı, oyunculuklar yeterli seviyelerde. Müzik demişken… Bir müzikal dizi değil Rise. Müzik soslu aile ve gençlik draması diyebiliriz dizi için. Lisede geçiyor ama öğrencileri derslere girerken izlemiyoruz bu dizide. Tiyatro ağırlıklı ve Amerikan futbolu soslu olarak ilerliyor. Karakterlerin özel hayatlarına da ağırlık veriyor.

Başından memnun ayrıldığım, keşke 2. sezon olsaymış dediğim bir dizi oldu Rise. Sezon finali gibi bir sonu vardı. Ucu tamamen kapalı değil haliyle. Ama çok da rahatsız edici bir durum yok benim açımdan bittiği yer itibarıyla.

İzleyecek olanlara iyi seyirler.

FRAGMAN

Diziyle ilgili daha önce şu yazının altında yorum yapılıyordu.