How I Met Your Mother

Namını sağır sultanın duyup; “Yahu, nasıl bir şeymiş bu?” dediği ve izlemeye başlayıp müptelası olduğu dizimiz: HOW I MET YOUR MOTHER… 8. sezonunun bu yıl yayınlanacağı dizimiz, 7 yıldır hem Türkiye’ de hem de Amerika’da en çok izlenenler listesinden hiç bir zaman inmedi.

Koskoca 7 yıl boyunca devam eden bir komedi-romantik ( “Tersi olmayacak mı? Kıt akıllı arkadaş! ” demeyin; çünkü dizinin %90′ ı komedi unsurlarından oluşuyor) filmi düşünün. Birbirinden nev-i şahsına münhasır 5 karakterin başından geçen olaylar zincirinin anlatıldığı dizimiz, bazı anlarda kan kaybetse de her daim bizleri gülümsetmeyi başardı. “E madem bu kadar meşhurmuş, daha yeni mi tanıtıyorsun? ” nidalarını, duyar gibiyim. Bu dizinin ilk başladığı yıllarda tanıtımını yapan azizk arkadaşın şu yazısı zamanla yetersiz hale gelince (Dile kolay; 8 seneden bahsediyoruz.), bu yazıyı hazırlamak misyonu bana kaldı. (Daha doğrusu, ben zorla bu misyonu üzerime aldım.)

İzleyenler için güzel bir hatırlatma; seyretmeyenler içinse güzel bir tanıtım olması dileğiyle, herkesi yazının devamına bekliyoruz, efendim…

How I Met Your Mother

Carter Bays ve Craig Thomas ‘ın kendi hayatlarından yola çıkarak tasarladığı dizimiz, ağırlıklı olarak Pamela Fryman tarafından yönetilmekte. (Başrol oyuncularından Neil Patrick Harris de bir bölümünü yönetmiş durumda.)

Şu ana kadar 7 sezon, 160 bölümü yayınlanan dizi, Amerikanın ulusal kanallarından CBS’te, pazartesi günleri saat 20:00-20:30 arasında yayınlanmakta. Türkiye’de ise yayın hakları Cnbc-e kanalı tarafından alınan dizi, Amerika yayınından yaklaşık 3 ay sonra kanal tarafından yayınlanıyor. Süresi (güzide sitemiz 22 dakikanın adına yaraşır cinsten) tam olarak 22 dakika olan dizinin açılış müziğini The Solids’in “Hey Beautiful” adlı parçası oluşturmakta. Yapım şirketi Bays&Thomas Productions ve 20th Century Fox Televisions olan dizimizin ilk bölümü 19 eylül 2005’te yayınlandı. 8. sezonu ise bugün ABD’de başlayacak.

Emmy Ödülleri’nde şu ana dek 7 kez aday oldu ve 6’sını aldı. 2012 yılında People’s Choice Ödülleri‘nde “En İyi Komedi Dizisi” ödülünü aldı.

How I Met Your Mother

Dizimizin konusuna gelince; kendi anne-babasıyla yaşadığı bazı olaylar sonrasında “Bir gün kendi çocuklarım olursa; onlardan hiç bir şeyi saklamayıp, anneleri ile nasıl tanışıp, nelerden sonra o aşamaya geldiğimizi tüm ayrıntıları ile anlatacağım.” diyen Ted Mosby‘nin, 2030 yılında bu kararını icraya koymasıyla başlayan dizimiz 25 yıl geriye dönerek, 2005 yılında her şeyin başladığı o günde Ted’in başına gelenleri tüm ayrıntıları ile anlatmasını konu alır. Aslında 2005 yılından başlayarak, Ted ve 4 yakın arkadaşından oluşan 5 kafadarın (Ted, Robin, Barney, Lily, Marshall) başından geçen iş, arkadaşlık, aşk gibi konuları komik bir dille Ted karakterinin 2030 yılındaki sesinden dinlemekteyiz.

Bu kısa konu aktarımından sonra karakter tanıtımına geçebiliriz…

KARAKTERLER: (DÜŞÜK ORANDA İSPİYON İÇERİR…)

TED MOSBY (Nam-ı diğer Theodore Evelyn MOSBY)

 

 

 

 

 

 

 

1974 doğumlu ABD’li Josh Radnor tarafından canlandırılan ana karakterimiz. Birçok erkeğin aksine, onun hayali en kısa sürede evlenip çocuk sahibi olmak olan Ted, 7 yıldır bu amacını gerçekleştirmek için her şeyi yerine getirse de bu emelinde pek de ilerleme kat edemedi. Kariyerine bir mimarlık ofisinde, başarılı bir mimar olarak başlayan, işine aşık ve işi hakkında saatlerce konuşup arkadaşlarına göre kafa ütüleyen biri Ted Mosby. Evlilik kurumuna olan aşkından sonra gelen en büyük hayali bir gün bir gökdelen tasarlamak olan mimarımız, bakalım bu hayaline ne kadar yaklaşabilecek. New York’ta hayatını idame ettiren karakterimiz, Lily ve Marshall ile aynı apartman dairesini paylaşmakta.

Karakterimize hayat veren oyuncu Josh Radnor, daha önce Law&Order, ER ve Six Feet Under dizilerinde konuk oyuncu olarak yer aldı. Ayrıca 2010 yapımı Happythankyoumoreplease filminin senaryosunu yazdı ve yönetmenliğini yaptı; ayrıca, başrolünde yer aldı.

Not: Ted’in 2030’daki sesine Josh Radnor değil, Bob Saget can vermetedir.

 

ROBIN SCHERBATSKY (Nam-ı Diğer Robin Charles SCHERBATSKY Jr.)

 

 

 

 

 

 

1982 Kanada doğumlu Cobie Smulders tarafından canlandırılan karakterimiz, Ted’in müstakbel sevgili adayı olarak ilk bölümden itibaren diğer arkadaşlarının hayatına girdi. Televizyon işinde olan Kanada doğumlu Robin’in amacı, bir gün ulusal bir kanalın haber programını sunmak. Kariyeri en çok sallantıda olan, bazı zamanlar yurt dışında çalışıp arkadaşlarından ayrı kalmak zorunda olan karakterimiz, uzunca bir süre yerel bir kanalın gece 04:00’da yayınlanan haberlerini sundu. Kanada’da olduğu dönemde, bambaşka bir kariyeri olan karakterimiz, bu kariyeri ile dizinin en renkli karakterlerinden biri. Bu kariyerinden dolayı da alışveriş fobisine sahip Robin, duygusuzluğu ve silahlar + viskiye olan düşkünlüğü ile biliniyor. Babası ile olan ilişkisi de ayrı bir komedi…
Cobie Smulders’ı Tru Calling ve Smallville‘deki konuk oyunculuğu ile ve The L Word‘deki Leigh Ostin karakteri ile televizyondan ve son dönemdeki en ünlü filmlerden The Avengers‘deki rolü ile sinemadan hatırlayabilirsiniz.

 

Barney STINSON

 

Karaktere, 1973 doğumlu ABD’li Neil Patrick Harris hayat vermektedir.
Karakter, -kendi iddiasına göre- ana karakterimiz Ted’in en iyi arkadaşıdır. Ted ile pisuar başında tanışan adamımız, o andan itibaren Ted’in “Wingman”i (kankası) olmuştur. Ted’in tam tersi karaktere sahip olan Barney, tam bir kadın avcısıdır. Kendisi, bir kadını ağına düşürmek için her ne yapıyorsa hepsini blogunda paylaşmaktadır. Kendini bildi bileli aynı kadınla sevgili olan Marshall ve doğuştan evli Ted’e bu sebeple çok kızgın olan karakterimizin en büyük hayali, bir gün üçünün birden bekar kalması. 7 sezondur hala tam olarak ne işle iştigal ettiği anlaşılamayan karakterimiz, Goliath National Bank’te çalışmaktadır. “Ne iş yapıyorsun?” sorusuna, her seferinde “Oh, please… (Ah, lütfen…)” cevabını verir. Karakterimiz bu kadar çapkın olsa da hayatında zaman zaman kalıcı ilişkilere de rastlamak mümkün.
Harris, 16-20 yaşları arasında başrolünde yer aldığı Doogie Howser M.D. dizisi ile çocuk/genç oyuncular listesinde baş köşelerden birini kapmış olsa da How I Met Your Mother’daki Barney karakteriyle, bir yetişkini de gayet iyi canlandırabileceğini kanıtlamıştır. Oyuncuyu Starship Troopers filminden hatırlayanlarınız da olacaktır. Müzikal kabiliyeti sayesinde Dr. Horrible’s Sing-Along Blog ile Glee‘de de izlediğimiz Harris, son zamanlarda Şirinler animasyon filminde yer aldı.

 

Lily ALDRIN (Nam-ı Diğer LILYPAD)

 

1974 doğumlu “caaanım” Alyson Hannigan tarafından canlandırılmakta olan karakterimiz, Ted’in en yakın arkadaşının (Marshall’ın) sevgilisidir. Ted ve Marshall ile üniversiteden beri tanışan karakterimiz, uzunca süre Marshall ve Ted ile aynı evi paylaşmıştır. Robin’in aksine, fazlasıyla kadın kadındır. Alışverişe pek düşkündür ve sosisli yeme yarışmasında birinciliği vardır. Kendisi ana okulu öğretmenidir. Çocukları pek bir sevse de okuldakilerle pek anlaştığı da söylenemez. Ayrıca, dedikoduya ve başkalarının hayatına müdahale etmeye bayılır. Hannigan’ı Buffy The Vampire Slayer adlı diziden ve Amerikan Pastası filmlerinden hatırlarsınız.

 

Marshall ERIKSEN (Namı-ı Diğer MARSHMALLOWS)

 

1980 doğumlu Jason Segel tarafından canlandırılmaktadır.
Ted’in üniversiteden oda arkadaşıdır. Ailesindeki herkes fazlasıyla iridir; 1,93 metrelik Marshall, içlerinde en kısa kalandır. Kendisi, bir avukattır. Hayali, her zaman çevre sorunlarına eğilen bir sivil toplum kuruluşu avukatı olmak olsa da hayat şartları onu, çevre düşmanı bir şirketin avukatı olmaya zorlar. Avukat olmasına rağmen hiç yalan söyleyemez ve sır tutamaz. Grubun -en iyi tabirle- en temiz kalplisidir. Karakterimiz, sadece tek bir kadınla beraber olmuştur; o da Lily’dir. Zira çok genç yaşta onunla tanışmış ve yıllar boyunca da beraber olmuştur. Bu sebeple, Barney’nin kendisini iğnelemelerine katlanmak zorundadır.
Oyuncu daha önce Freaks and Geeks adlı dizide; Forgetting Sarah Marshall, I Love You Man, Bad Teacher ileThe Muppets filmlerinde rol almıştır.
How I Met Your Mother
Çoğu komedi dizisi gibi How I Met Your Mother‘da da çok önemli yan karakterler de yer almakta. Bunlara ispiyon vermemek adına değinmiyorum. Tüm kadroyu şuradan inceleyebilirsiniz.
How I Met Your Mother - MacLaren's Bar
MacLaren’s Bar’dan klasik bir sahne
Tırıvırı bilgiler :
* Dizideki karakterlerin bol bol vakit geçirmeyi sevdikleri MacLaren’s isimli barın adı Carter Bays’in asistanı Carl MacLaren’den gelmekte. Hatta dizide, bu barın barmeninin adı da Carl.
* Her bölümün çekimi ortalama 3 gün sürüyor.
* Dizideki kahkahalar, ilgili bölüm çekilip, kurguda son haline getirildikten sonra bir izleyici kitlesine izletilerek kaydedilip ses kaydına sonradan ekleniyor. Çünkü dizinin kurgusunda bol bol kullanılan ileri/geri gidişlerin (flashforward ve flashback’ler) canlı olarak doğru anda izleyiciye sunulması mümkün değil.
* Dizinin yaratıcıları Carter Bays ile Craig Thomas, jenerik müziğini besteleyen The Solids grubunun birer üyesi.
* Dizinin sonunda kullanılacak olan Ted’in çocuklarının anneyi öğrenme sahneleri, dizinin 2. sezonunun başlarında çekilmiş bile. Zira o sırada genç olan oyuncular (Lyndsy Fonseca ve David Henrie) dizinin sona erdiği yıllarda yaş almış olacaklarından o sahneye uygun görünmeleri zor olacaktır diye düşünülmüş.
* Bays ile Thomas’ın vazgeçmedikleri bir adetleri de diziye Buffy the Vampire Slayer‘da rol almış oyuncuları konuk etmek. Zira yaratıcılarımız, bu dizinin hayranı.
* Dizide yine vazgeçilmeyen bir gelenek de bel altı, argo ya da toplumca dile getirilmekten kaçınılan ifadeler için popüler kültürde yer alan farklı ifadelerin kullanılması. Örneğin; “marihuana içmek” yerine “sandviç yemek” ya da “tuvalete gitmek” yerine “dergi okumak” veya “yüksek ses çıkartarak sevişmek” yerine “gayda çalmak” gibi…
* Dizinin en önemli unsurlarından biri ise bir şekilde ürettiği uyduruk web siteleri. Dizide sözü geçen ve azımsanmayacak sayıdaki web siteleri bölümün yayını sırasında Internet’te bulunabilir oluyor ve oldukça izleyici çekiyor. Bunlardan bazıları daha önce 22dakika’da da dile gelmişti. Tüm liste için dizinin Vikipedi maddesine bakabilirsiniz. (Diziyi izlememiş olanlardansanız, bu bağlantılara tıkladığınızda ispiyon yiyeceğinizi hatırlatırız.)
How I Met Your Mother