FoursomeCobra KaiStep Up: High WaterImpulseOrigin derken bir YouTube Originals dizisinin tanıtımı ile daha karşınızdayım: Champaign ILL

12 Aralık 2018 tarihinde izleyici ile buluşan karakter merkezli durum komedisinin yaratıcıları Jordan CahanDavid CaspeDaniel Libman ve Matthew Libman dörtlüsü. Mnelik Belilgne bu dörtlüye yazar masasında, Jamie Tarses ise yapımcı koltuğunda eşlik ediyor. Dizinin başrollerini paylaşan Adam Pally ve Sam Richardson da yapımcılar arasında yer alıyor.

Champaign ILL‘in ilk sezonu 10 bölümden oluşuyor. 2. sezonu olup olmayacağı henüz belli değil. Bölüm süreleri ise 25-32 dakika uzunluğunda.

Sene 2003. Dizimize ismini veren Illinois eyaletine bağlı Champaign kentindeyiz. Lou, Alf ve Ronnie çok yakın üç arkadaştır. Liseden mezun olmalarını kutladıkları o gün yollarının ayrılacağı gün olacakken Lou 2 kankasına sürpriz bir teklif sunar. Rap şarkılar yazıp söyleyen Lou, bir albüm teklifi aldığını, ertesi gün South Beach/Florida’ya doğru yola çıkacağını, kendisine orada bir suit daire ayarlandığını ve işler yolunda giderse Lil Wayne ile tura çıkacağını anlatır. Arkadaşlarına eğer isterlerse bu yolculukta kendisine eşlik edebileceklerini söyler. Bu teklifin üzerine kendi hayatlarına dair yapmış oldukları planları bir çırpıda rafa kaldıran Alf ve Ronnie, büyük bir heyecanla Lou’nun teklifini kabul eder ve üçlümüz heyecan dolu yeni hayatlarına ilk adımlarını atarlar.

Lou büyük bir rap yıldızına dönüşür. Alf ve Ronnie ise onun spot ışıkları altındaki parlak yaşamından faydalanan 2 yancı olarak hayatlarını idame ettirirler. Birçok şehir ve ülkeye seyahat eder, birçok ünlüyle arkadaş olur, mümkün olan her gün parti yapar, uyuşturucunun dibine vurur, hafızalarına sığdıramayacakları kadar çok kadınla birlikte olurlar. Elbette her güzel hikayenin bir sonu vardır. Alf ve Ronnie için de bu güzel hikaye tam 15 yıl boyunca devam etmiştir. 2018 yılında en yakın arkadaşları Lou bir kaza geçirir ve ölür. Bunca yıldır kendi adlarına bir buğday tanesi kadar bile bir birikimleri olmayan Alf ve Ronnie de memlekete döner bu ölümün sonrasında.

33 yaşında, bir mesleği olmayan, işsiz güçsüz, 15 yıldır partilemekten başka hiçbir şey yapmamış olan, bunca yıllık uyuşturucu geçmişinin de etkisiyle beyin hücreleri bir miktar zarar görmüş, beş parasız 2 adam. Haliyle ebeveynlerinin evine sığınırlar ve bundan sonra hayatlarında ne yapacaklarını düşünmeye başlarlar. Böylece 2 kafadarın eğlence dolu macerası başlamış olur.

Ronnie ve Alf

Ronnie rolünde Happy EndingsThe Mindy Project ve Making History dizilerinden aşina olduğumuz Adam Pally‘yi izliyoruz. Alf rolünde ise Detroiters ve Veep dizilerinden hatırlanabilecek Sam Richardson karşımıza çıkıyor.

Ronnie, 18 yaşındayken üniversite sınavından çok yüksek bir puan almış ve Yale Üniversitesi’ne kabul edilmiş bir gençmiş. Çok parlak bir geleceğe adım atmaya hazırlanırken her şeyi bir kenara bırakıp Lou’nun peşinden gidince büyük bir aylağa dönüşmüş. Zekası da burna çektiği her fırtla beraber azalıp gitmiş. Lou’nun vefatının ardından yıllardır doğru düzgün arayıp sormadığı ebeveynlerinin yanına taşınıyor ve eski odasını bir köpekle paylaşmak zorunda kalıyor.

Alf ise 18 yaşındayken aşık olduğu kız arkadaşı Courtney ile aynı üniversiteye gitme ve sonrasında bir gün onunla bir yuva kurma planları yapan bir gençmiş. Ama Lou’nun vaat ettiği parlak hayat onun da gözünü kamaştırmış ve kız arkadaşını arkasında bırakıp yol almış. Memleketine dönünce ilk aklına gelen şey de eski kız arkadaşı Courtney oluyor haliyle ve onu geri kazanmaya çalışıyor. Bu sırada babasıyla beraber yaşamaya başlıyor.

Lafonso

Dizideki yan karakterleri kısa kısa tanıtacak olursak;

*Alf’in babası Lafonso rolünde GreenleafEnlistedFuture Man gibi dizilerden hatırlayabileceğiniz Keith David‘i izleme fırsatı yakalıyoruz. Lafonso, yıllar önce eşi vefat etmiş ve tek çocuğu Alf de kendisini terk edince yalnız kalmış olan bir adam. Satış operatörlüğü yaparak geçimini sağlıyor. Evden hatta odasından pek dışarı çıkmıyor ve aşırı derecede kilo almış durumda. Ama her şeye rağmen son derece pozitif bir insan kendisi.

*Ronnie’nin babası Burt rolünde SupernaturalNew GirlMoonlighting gibi dizilerden tanıdığımız Curtis Armstrong‘u, annesi Gayle rolünde Moonlighting ve Maniac dizilerinden anımsanabilecek Allyce Beasley‘yi, kız kardeşi Shayna rolünde ise The Hotwives of Las VegasThe Hotwives of OrlandoPlayers gibi dizilerden hatırlanabilecek Danielle Schneider‘i izliyoruz. Gayle ve Burt, işlevini yitirmiş bir evlilikte yol alan bir karı koca. Shayna ise kendi küçük işini kurmuş olan bekar bir kadın.

*Lou karakterini White Famous dizisinden tanıdığımız Jay Pharoah canlandırıyor.

*Yıllarca Lou’nun menajerliğini yapmış olan Craig karakterinde ise Making History dizisinden anımsanabilecek Neil Casey‘yi izliyoruz tekrar eden bir rolle.

*Alf’in eski kız arkadaşı Courtney rolünde de Sabrina Revelle karşımıza çıkıyor yine tekrar eden bir rolle.

Mad Men, GLOW, Wet Hot American Summer: First Day of Camp gibi dizilerden anımsanabilecek Rich Sommer, The Mick ve Wet Hot American Summer: First Day of Camp dizilerinden tanıdığımız Thomas BarbuscaAdriyan Rae ve Danielle Uhlarik de konuk oyuncu olarak yer alan birkaç isim konumunda.

Beklediğim kadar kötü çıkmadığını söyleyebilirim dizi için. İlk 3 bölümde güzel bir başlangıç yaptı ve epey eğlendirdi. Sezonun ilk yarısından memnun kaldım genel olarak. Ama 10 bölüm gereğinden fazla uzun olmuş dizi için. 6 bölüm, maksimum 8 bölüm yeterli olurmuş. Haliyle sezonun 2. yarısında büyük düşüş yaşandı. 6, 7 ve 9. bölümler pek sarmadı. 8. bölüm fena değildi. Sezon finalini ise beğendim. Ucu kapalı bir şekilde veda edip gitmişler.

Kalemi fena değildi kötü bulduğum o 3 bölüm dışında dizinin. Oyuncu kadrosu iyiydi, oyunculuklar da yeterli seviyelerdeydi. Pek tanıdığım bir aktör olmayan Sam Richardson iyi taşımış diziyi. Adam Pally, her zamanki gibi bir rol bulmuş kendine yine. Curtis Armstrong ve Keith David gibi tecrübeli aktörlerin varlığı renk katmış diziye. Danielle Schneider’ı da The Hotwives serisinden sonra burada da izlemesi oldukça keyifliydi yine.

Sizde de fragmana bakınca bir negatif izlenim oluşmuşsa onu boş verin ve ilk bölüme bir şans verin derim ben. Eğer ilk bölümü severseniz sezonu tamamlamak isteyeceksiniz muhtemelen.

Benim diziyle ilgili söyleyeceklerim bu kadar. İzlemeye niyeti olanlara iyi seyirler.

Bu da dizinin fragmanı: