Piyasada türeyen ve bolca üreyen ‘The Real Housewives of …… (Şehir Adı)’ başlıklı reality programları duymuşsunuzdur. Aşağı yukarı her şehir için çekmeye başladılar bunlardan. Neyse, yazımızın konusu bu tarz programlar değil. Bu tarz programlarla dalga geçen bir komedi dizisi: The Hotwives of Orlando

15 Temmuz 2014 – 19 Ağustos 2014 tarihleri arasında Hulu’da yayınlanan dizinin ilk sezonu 7 bölümden oluşuyor. Dizinin The Hotwives of Las Vegas isimli bir uzantı dizisi de var ama o dizi bu yazının konusu değil. Onu da izledikten sonra ona da ayrı bir tanıtım yazısı yazacağım.

The Hotwives of Orlando‘nun yaratıcıları, dizinin aynı zamanda oyuncu kadrosunda yer alan Dannah Feinglass Phirman ve Danielle Schneider. Dizinin yönetmenliğini ise Alex Fernie üstleniyor. Phirman-Schneider ikilisine yapımcı koltuğunda Jonathan Stern ve Paul Scheer de eşlik ediyor.

Dizinin bölüm süreleri 21-23 dakika uzunluğunda.

Bölümler içerisinde karakterlerin günlük hayatlarından hikayelerie ek olarak kameraya verdikleri bireysel röportajlar var. Aralara benzer programlarda heyecanı artırmak adına koyulan ‘Az sonra’ kısımları da atmışlar.

Dizinin 6. bölümüyle sezon hikayesini kapatıyoruz. ‘The Reunion’ isimli 7. bölümde ise programın yapımcısının sunuculuğunda düzenlenen sezonun kritiğinin yapılacağı bir talk show programına katılıyor karakterlerimiz.

Dizinin merkezinde kendi isteği ile bu reality programın içerisinde olmayı kabul eden 6 kadın var. Bu kadınların ortak noktaları zengin, gösterişi seven, sığ, zeka seviyesi çok yüksek olmayan, çatlak ve kavgacı tipler olmaları. Her dizi bölümü haftalık bir reality program bölümüne tekabül ediyor. Her bölümde karakterlerimizin bir araya gelmesine olanak tanıyan bir parti, etkinlik, yemek vb. bir organizasyon oluyor. İşler bir şekilde çığırından çıkıyor.

Arkadaki Beşli: Tymberlee Hill – Dannah Feinglass Phirman – Danielle Schneider – Casey Wilson Öndeki İkili: Angela Kinsey ve Kristen Schaal

Tawny St. John (Casey Wilson):

Kendisi ABD’de ‘Trophy Wife’ diye tabir edilen bir ödül eş. Bizdeki ifadesiyle yaşlı ve zengin koca avcısı. Yaşlı kocasının bir an önce tahtalı köyü boylamasını ve tüm servetinin kendisine kalmasını arzuluyor. Kocasından pek haz etmiyor. Kişisel antrenörüyle yasak ve pek de gizli olmayan bir ilişkisi var. En yakın arkadaşı Shauna ile dur durak bilmeyen bir rekabeti var.

Aktrisi Happy Endings ve Marry Me dizilerinden tanıyoruz.


Shauna Maducci (Danielle Schneider):

Kocasına çok düşkün bir kadın. Çocuklarına ise pek düşkün olmayan bir anne.  O kadar ki kaç çocuğu olduğunu, çocuklarının yaşlarını ve isimlerini sorsanız afallıyor. Aşırı kıskanç bir kadın. Kadın, erkek ayrımı yapmadan kocasını herkesten kıskanıyor. Ayrıca aşırı derecede sinirli ve ani öfke patlamaları yaşamaya meyilli biri. Bir de tam bir alışveriş hastası olduğunu unutmamak gerek elbette.

Aktrisi Players ve Marry Me gibi dizilerden anımsamak mümkün.


Veronica Von Vandervon (Andrea Savage):

Boşanmış, çocuksuz, yalnız bir kadın. Libidosu tavan, seksüel göndermeler dilinde kayan, gençlik takıntısı olan, zengin ve beyaz bir kadın olmakla gurur duyan, hayattaki en sevdiği varlığı köpeği olan biri.

Aktrisi I’m Sorry, Episodes, iZombie ve Veep gibi birçok diziden hatırlayabilirsiniz.


Crystal Simmons (Angela Kinsey):

Hristiyan, muhafazakar ve her yaptığı şeye karışan bir kocası var. Ama o halinden memnun. Aptallık seviyesi yukarıda bahsettiğim üç karaktere ve aşağıda bahsedeceğim Phe Phe’ye oranla daha yüksek. Hristiyan olmaktan ve tanrının ona bahşettiği göğüslere sahip olmaktan gurur duyuyor. Çocuğu yok. Berbat bir abla.

Aktrisi The Office, Haters Back Off! ve Your Family or Mine gibi dizilerden tanıyoruz.


Amanda Simmons (Kristen Schaal):

Crystal’ın kız kardeşi. Ablası dahil kimsenin onu pek taktığı söylenemez. Ekibin en aptal üyesi. Çocukken bir reklam yıldızıymış ve hala o günlerin etkisinden çıkamamış. Yalnız, üzgün ve alkolik bir kadın. Kendini acındırarak ve ısrarlı bir tavır sergileyerek yeniden televizyonda olmak amacıyla kendini programa aldırmış. Ama programın gereksinimlerini karşılamıyor. Ne ateşli bir eş, ne bir eş, ne bir eski eş, ne zengin, ne de gösterişli.

Aktrisi The Last Man on Earth, 30 Rock ve Flight of the Conchords gibi dizilerden tanıyoruz.


Phe Phe Reed (Tymberlee Hill):

Ekibin en kendini beğenmiş üyesi. Kendinden ismiyle bahseden tiplerden. Bir müzik yapımcısı. Bir basketbol takımında amigoluk yapan siyahi bir adamla evli.

Aktrisi Marry Me, Drunk History, Search Party ve Grey’s Anatomy gibi dizilerden anımsayabilirsiniz.


Yukarıda saydığımız 6 ana karakter dışında karşımıza çıkan diğer karakterler ise şunlar:

-Crystal’ın bir arkadaşı olan, diğer kadınlarla da arkadaş olmaya çalışsa da karşılık bulamayan, ortalık karıştırmayı seven ve her fırsatta kadraja girip kendini programın ana karakterlerinden biri yapma planını uygulamaya koymaya çalışan Alli karakterinde Dannah Feinglass Phirman‘ı izliyoruz.

-Shauna’nın onunla olmaktan çok da haz etmeyen kocası Anthony rolünde Matt Besser karşımıza çıkıyor.

-Tawny’nin avanak kocası Phil karakterine Californication, One Day at a Time, Silicon Valley, Glee ve Heroes gibi birçok diziden tanıdığımız Stephen Tobolowsky hayat veriyor.

-Tawny’nin kocasının burnunun dibinde yasak ilişki yaşadığı kişisel antrenörü Heath rolünde The McCarthysReturn of the Mac ve Boston Public gibi dizilerden hatırlanabilecek Joey McIntyre‘yi izliyoruz.

-Crystal’ın kocası T.J. rolünde Go On, Love, Happy Endings ve Veep gibi dizilerden anımsanabilecek Seth Morris karşımıza çıkıyor.

-Phe Phe’nin kocası Rodney rolünde Dr. Ken, Lucky Louie ve Community gibi dizilerden anımsanabilecek Jerry Minor‘u izliyoruz.

Programın yapımcısı ve sunucusu Matty Green karakteriyle Paul Scheer konuk oluyor diziye. Parti planlayıcısı Antoine rolünde Nightcap dizisinden hatırlanabilecek Jeff Hiller ve Veronica’nın genç manitası Billy rolünde ise Melissa and Joey dizisinden hatırlanabilecek Sterling Knight tekrar eden rollerle konuk oluyorlar.

Tek bölümlük konuk oyuncular arasında ise Melissa RauchKate Walsh ve Lauren Lapkus gibi tanıdık isimler bulunuyor.

Öyle kahkaha falan attırmayan ama keyifli vakit geçirten, ciddiye alınmadan izlenmesi gereken, kadrosunda tanıdık ve sempatik yüzler barındıran ve bu sayede kendini izleten bir komedi dizisi olmuş The Hotwives of Orlando. Toplamda 150 dakika uzunluğunda zaten. Programlarla, filmlerle ve dizilerle dalga geçmeye yönelik yapılan tarzda film ve dizileri seviyorsanız şans verilebilir bir dizi. İzlemeye niyeti olanlara iyi seyirler.

Bu da fragmanı: