Bugün eski bir Kanada dizisinin tanıtımı ile sizlerleyiz: Dan for Mayor

Kanada kanalı CTV’de 1 Mart 2010 – 28 Ağustos 2011 tarihleri arasında yayınlanan komedi türündeki dizi 2 sezon ve 13’erden toplam 26 bölümden oluşuyor.

Dizinin yaratıcıları Seed’in de yaratıcısı olan Mark Farrell, InSecurity’nin de yaratıcısı olan Schitt’s Creek yazarlarından Kevin White ve Cooper Barrett’s Guide to Surviving Life, Powerless, Alone Together gibi dizilerin yapımcıları arasında yer alan Paul Mather. Yazar masasında bu üçlüye Jenn Engels de eşlik ediyor. Ron Murphy ve Brian K. Roberts ise bölümlerin büyük çoğunluğunu yöneten isimler.

Dizinin bölüm süreleri ise 21’er dakika uzunluğunda.

Ana kahramanımız Dan Phillips, Wessex isimli bir küçük bir şehirde yaşayan ve barmenlik yapan otuzlu yaşlarının başlarında bir adam. Bir gün televizyonda belediye başkanının konuşmasına denk geliyor ve “Bu adam ne iş yapıyorsa ben de yapabilirim.” düşüncesi içerisine giriyor. Çok fazla düşünmeden hareket eden ve kafasına estiğini yapan bir adam olan Dan, 5. kez başkan olmak üzere rakipsiz bir şekilde seçimlere hazırlanan görevdeki başkan Bud Calgrove’a (John Kapelos) rakip olmaya karar veriyor.

Elbette bu ani kararın altında siyaset aşkı değil eski kız arkadaşının şu anki erkek arkadaşı ile evlenmeye karar verdiğini öğrenmesi yatıyor. Onun bu büyük haberine böyle bir büyük haber ile karşılık veriyor refleks olarak. Laf ağızdan bir kere çıkıyor ve politika hakkında hiçbir şey bilmeyen, bırakın bir şehir dolusu insanı yönetmeyi kendi başının çaresine bile bakmaktan aciz durumda olan Dan seçim maratonunun içerisine girmiş bulunuyor.

Soldan Sağa: Alan – Fern – Dan – Jeff – Claire – Mike

Çok da zeki olmayan, biraz tırsak, Pac-Man oyunu tutkunu, çok fazla şeyi kafaya takmayan, çocuk ruhlu Dan karakterine Corner Gas dizisinden hatırlanabilecek Fred Ewanuick hayat veriyor.

Dan’in en yakın arkadaşı ve kampanya sorumlusu olan, aynı zamanda bir fotokopi ve baskı merkezinde çalışan, Dan’e oranla daha fazla mantık sahibi biri olan Jeff karakterinde Paul Bates‘i izliyoruz.

Dan’in arkadaş kalmayı başardığı eski sevgilisi Claire rolünde Workin’ Moms ve Gangland Undercover gibi dizilerden hatırlanabilecek Mary Ashton karşımıza çıkıyor. Dizinin en aklı başında karakterlerinden biri. Bir firmada PR danışmanı olarak görev yapıyor.

Claire’in nişanlısı Mike rolünde Saving Hope ve Burden of Truth gibi dizilerden hatırlanabilecek Benjamin Ayres‘i izliyoruz. Teknolojik ürünler satan bir iş adamı kendisi. Zeka seviyesi yüksek olmayan, ağzında bakla ıslanmayan bir tip.

Görevdeki belediye başkanının pek de zeki olmayan yardımcısı Alan karakterini Laurie Murdoch canlandırıyor.

Dan’in çalıştığı barın unutkanlık sorunu olan sahibi Fern rolünde David Ferry‘yi izliyoruz.

Brianna ve Dan

“Her şeyi tamir ederiz.” sloganıyla hareket eden bir tamirci dükkanının sahibi olan sert mizaçlı bir kadın olan Anita karakterine King ve Heartland dizilerinden anımsanabilecek Suzanne Coy hayat veriyor.

Anita’nın dükkanında çalışan güzel ve sıcakkanlı yeğeni Brianna karakterine Sanctuary, Played, You Me Her ve The Romeo Section gibi dizilerden hatırlanabilecek Agam Darshi hayat veriyor.

Fern’in barında çalışan ve Dan’e laf sokmayı seven bir garson olan Charlie karakterinde ise Hannibal, Designated Survivor, The Listener ve Camelot gibi dizilerden hatırlanabilecek Lara Jean Chorostecki karşımıza çıkıyor.

Henüz 4 bölümünü izlediğim Dan for Mayor’dan memnunum şu ana kadar. İlk bölüme sabırlı olmak lazım. Bölümün ortalarında alışmaya başladım diziye ve bölümün kapanış sahnesiyle bağlandım.

Büyük kahkahalar attırdığı söylenemez dizinin ama gülümsettiği anlar oluyor bolca elbette. Fena olmayan bir hikayesi ve iyi yazılmış karakterleri var. Geçtiğimiz yıl ABC’de yayınlanan The Mayor’dan daha ilgi çekici ve daha iyi bir dizi olduğu bir gerçek.