camelot

Starz’ın 2011 yılında yayınlanan ve ilk sezonunun ardından iptal edilen draması Camelot‘un tanıtımına hoş geldiniz.

KÜNYE

Türü: Drama, Tarihi, Fantastik
Sezon – Bölüm Sayısı: 1 Sezon, 10 Bölüm
Yayın Aralığı: 25 Şubat 2011 – 10 Haziran 2011
Süre: 49-54 dk.
Mutfaktakiler: Chris ChibnallMichael Hirst
Kanal: Starz

maxresdefault

KONU

Camelot dizisi adını, Britanya mitolojisinin ürünlerinden olan Kral Arthur efsanesiyle ilişkilendirilen ünlü kale ve saraydan alıyor. Zaman içinde Arthur diyarının fantastik başkenti ve sembolü haline dönüşen Camelot için şurada bulunmaktaydı gibi kesin bir yargıya varmak mümkün değil. Hikayeler, Camelot’un Britanya’da bir yer olduğunu anlatırken, bazen de gerçek şehirlerle ilişkilendiriyor; fakat tam konumunu açığa çıkarmıyor.

Hikayenin geçtiği zaman ise 5. yüzyıl sonları-6. yüzyıl başları civarı bir dönem. Britanya kralı Uther’in ani ölümü sonrası ülkede ayrışmaların, merkezden kopmaların yaşandığı ve bir an önce yeni bir lider çıkmaz ise kaosa sürüklenebilecek bir ortam.

Gelelim dizimizin hikayesinin başlangıcına. Kral Uther, uzun yıllar önce saraydan uzaklaştırarak manastıra gönderdiği ilk eşinden olma kızı tarafından ziyaret edilir. Ama kralın kızı Morgan, yıllar sonra döndüğü evinde babasından beklemediği bir tepkiyle karşılaşır. Uther ona artık burasının onun evi olmadığını söyler ve onu saraydan kovar. Durumu hazmedemeyen ve hafiften büyücülük ile haşır neşir olan Morgan, başka bir kılığa bürünür, bir eğlence esnasında saraya sızar ve kralı zehirler. Kral ölür ve kimse onu Morgan’ın öldürdüğünü bilmez. Babasının ölümünü fırsat bilen ve babasının tek varisi olduğunu zanneden Morgan, kralın ölümünün ardından gelir ve saraya yerleşir. Kralın 2. eşi Kraliçe Igraine’yi de apar topar saraydan gönderir. Kraliçe olabilmesi için bir krala ihtiyaç duyan Morgan, babasının baş düşmanı olan Kral Lot’a haber yollar ve onu saraya çağırır.

Camelot 2010 Episode Number 1

Kral Uther’in sarayı Pendragon’da bunlar yaşanırken Uther’in büyücüsü Merlin de boş durmaz. Geleceğe dair görülerinden yola çıkarak ülkenin karanlığa sürüklenmemesi için tek çare olduğuna inandığı, 20 yıl önce bebekken saraydan uzaklaştırıp köylü bir aileye teslim ettiği, Kral Uther ve Kraliçe Igraine’nin oğlu Arthur’u bulup kral yapmak üzere yola çıkar. Igraine, Uther’den önce başka bir kralın karısıymış. Uther, ilk eşinin ölümünün ardından Igraine’nin kocasını öldürüp Igraine’i kendine eş olarak almış. Igraine, ilk kocasının henüz ölmediği bir dönemde Arthur’a hamile kalmış. Uther, büyücülüğün yardımıyla Igraine’nin ilk kocasının görünüşüne bürünerek Igraine ile birlikte olmuş o dönem. Arthur kendi çocuğu olsa da kendi vücudu içerisinde olmadığı bir anın meyvesi olduğu için Arthur’u oğlu olarak kabul edip sevmeye pek yanaşmamış. Bunun üzerine oğluna bir zarar gelsin istemeyen Igraine de Merlin ile oğlunu saraydan alıp götürmesi konusunda anlaşmış. Merlin bebeği götürmüş, kimse de kralın bir oğlu olduğunu bilmemiş.

Uther’in ölümünün ardından Merlin gider ve Arthur’u bulur. Arthur 20 yaşında çapkın bir delikanlı olmuştur. Kendisini büyüten ve anne-baba olarak bildiği ebeveynleri ve bu ebeveynlerden olma, kendisinden 1-2 yaş büyük ağabeyi ile mutlu mesut yaşamaktadır. Yakışıklılığı ile kızların ilgi odağı olan Arthur, sempatikliğiyle de aile üyelerinin çok sevdiği bir evlat olmuştur. Merlin, Arthur’a olan biten her şeyi anlatır ve yeni kralın kendisi olacağını açıklar. Bir an önce tacını takmak üzere yola çıkmak zorunda olduklarına söyler. Durumu idrak sürecinin ardından ikna olan Arthur, ebeveynleri ile vedalaşır; Merlin ve ağabeyi Kay ile beraber yola çıkar. Ama tacı takmak o kadar da kolay olmayacaktır. Kral Lot tarafından desteklenen kız kardeşi Morgan ile taht için mücadele vermek zorundadır. Pendragon, kardeşi Morgan ve Lot’un kontrolünde olduğu için Merlin Arthur’u Camelot Kalesi’ne götürür. Uther’e sadık savaşçıları da yanlarına alan Merlin-Arthur-Kay üçlüsü terk edilmiş bir kale olan Camelot’a yerleşir ve Arthur’u halka tanıtıp Morgan’ı saf dışı bırakmak üzere planlara başlar.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

KADRO

(Soldan Sağa) Kay – Guinevere – Merlin – Morgan – Arthur 

arthur

Kral Arthur (Jamie Campbell Bower):

20 yaşındaki çiçeği burnunda kralımız. Bir anda tüm hayatı değişen Arthur, yeni yol haritasını oluştururken Merlin’in rehberliğine ihtiyaç duyuyor. Sevdiklerine değer veren biri olsa da bencil bir yönü de mevcut. Adaletli, iyi niyetli, duygusal, idealist, cesur, çapkın biri. Egosu olmayan bir kral.

Morgan

Morgan (Eva Green):

Kral Arthur’un aynı babadan farklı anneden olma ablası. Tahtın kendi hakkı olduğuna inanıyor. Hırslı, zeki, hafiften büyücülükle haşır neşir, istediği şeyleri elde etmek için her türlü şeyi yapabilecek biri. Bu aralar Penny Dreadfulda oynayan Eva Green’i, 300: Rise of an EmpireKingdom of Heaven, The Dreamers, Casino Royale ve Womb gibi sinema filmlerinden de hatırlayabilirsiniz.

Merlin

Merlin (Joseph Fiennes):

Arthur’un babası Kral Uther’in büyücüsü. Kral Arthur’un yürüyeceği yeni yoldaki rehberi. Ülkenin geleceği için Arthur’a güveniyor. Gizemli, ketum, zeki, gözlem gücü yüksek, kuralcı biri. Karaktere hayat veren Joseph Fiennes’i ‘TV’nin En Şanssız Adamı’ diye lanse etsem yanlış ifade etmiş olmam herhalde. Bana göre ilk sezonunun ardından iptal edilme gafletine düşülen en iyi 2 TV dizisinin de başrol oyuncusu zira kendisi. Biri Camelot, diğeri de Flashforward. Joseph Fiennes’i Enemy At The Gates ve Shakespeare In Love gibi sinema filmlerinden de hatırlayabilirsiniz.

Igraine

Igraine (Claire Forlani):

Arthur’un öz, Morgan’ın üvey annesi. İyi kalpli, eski kraliçe olmasına rağmen egodan yoksun, erkek egemen bir dünyada sindirilmiş, duygularını pek belli edemeyen biri. İnsanlarla arası iyi. Claire Forlani’yi The Shadow Dancer, The Medallion ve Meet Joe Black gibi sinema filmlerinden hatırlayabilirsiniz.

kay

Kay (Peter Mooney):

Arthur’un onu büyüten ebeveynlerinden olma ağabeyi. Arthur’u bu yeni görevinde yalnız bırakmıyor ve onun yanı başında mücadele ediyor. Arthur’un öz kardeşi olmadığını öğrenmesine rağmen onu hala öz kardeşi gibi seviyor. Temiz kalpli, iyi niyetli, sadık biri. Peter Mooney’yi Rookie Blue dizisinden hatırlayabilirsiniz.

Leontes

Leontes (Philip Winchester):

Kral Uther’in şövalyelerinden biri. Uther ölünce Arthur’un şövalyesi olmaya ant içiyor. Daha sonra Arthur’un baş şövalyesi oluyor. Sadık, dindar, iyi kalpli biri. İyi bir savaşçı. Karakteri Strike Back ve Crusoe dizilerinden hatırlayabileceğiniz Philip Winchester canlandırıyor.

Gawain

Gawain (Clive Standen):

Camelot’ta bulunan savaşçıları eğitmek üzere tutulan, bağımsız, usta bir savaşçı. Ciddi, işini önemseyen, kitapları seven biri. Karaktere hayat veren Clive Standen’ı Vikings dizisinden hatırlayabilirsiniz.

Guinevere

Guinevere (Tamsin Egerton):

Gawain’in evlenmek üzere olduğu nişanlısı, Arthur’un rüyasına giren tanımadığı güzel. Mücadeleci, cesur, çalışkan, kararsız, şefkatli biri.

Dizinin oyuncu kadrosunda ayrıca; Kral Lot rolünde The Following ve Rome dizilerinden hatırlayabileceğiniz James Purefoy, Rahibe Sybil rolünde Sinéad Cusack, Şovalye Brastias rolünde Diarmaid Murtagh, Arthur’u büyüten babası Ector rolünde Sean Pertwee yer alıyor.

Arthur 2

YAZARIN NOTU

Yukarıda da belirttiğim gibi bana göre ilk sezonunun ardından iptal olmuş en iyi 2 diziden biri Camelot. İlk bölümün ardından üstüne koya koya devam eden, hiç sıkmadan ilerleyen bir dizi. Görsel öğeler bakımından çok başarılı. Çekim kalitesi, mekan tercihleri, kıyafet seçimleri mükemmel. Oyuncu seçimleri takdire şayan.

Eva Green, Morgan karakteriyle harikalar yaratıyor. Joseph Fiennes, Merlin karakteri ile oyunculuk dersi veriyor. Claire Forlani güzelliği, gülüşü ve bakışı ile büyülüyor. Jamie Jampbell Bower, başlangıçta biraz toy kalsa da dizi içerisinde oyunculuk bazında büyük gelişim gösteriyor. Tamsin Egerton rolünün hakkını veriyor, güzelliği ile göz dolduruyor. James Purefoy ve Sinead Cusack gibi isimler tecrübeleri ile büyük katkı sağlıyor.

Dizi dramın hakkını veriyor, gizem unsurunu gereğince kullanıyor, savaş sahnelerinde sırıtmıyor, yerinde ve dozunda cinsellikten kaçınmıyor, bölümler arasında farklı konulara ağırlık vermekten sakınmıyor.

Sonu 2. sezona yol yapar şekilde bitse de açık kapıların büyük çoğunluğunu kapatarak yayın hayatını sonlandırmış bana göre. Büyük keyifle izlediğim Camelot’un sonunun açık bitmesine, iptal olmasına falan takılmayın ve 10 şahane bölüm izleme şansını kaçırmayın derim.

İzleyecek olanlara iyi seyirler.

Dizi ile ilgili daha önce şu yazının altında yorum yapılıyordu.

Fragman 1

Fragman 2

camelot-starz-show-2