gallery_ustv-firefly-still-6Ekranların tek sezonda veda edişiyle yürekleri dağlayan kült dizilerinden Firefly, iptalinden bunca yıl geçmesine rağmen hala çenemizi yormaya devam ediyor.
Digital Spy sitesi bu kez de arka planda kalan, farketmemiş olabileceğimiz bazı gerçekleri dile getirerek şu makalede 11 madde ile anmış diziyi. Biz de bu makaleyi kendi dilimizde okuyarak eksik kalmayalım:

firefly-nathan-fillion-Nicholas-Brendon1. Nathan Fillion’ın canlandırdığı Caleb’ın Buffy The Vampire Slayer’da Xander’a yaptıklarını hatırlıyor musunuz? (Unutanlar buraya.)

Caleb hıncını alamamış olacak ki üstüne kat çıkmış. :) Joss Whedon, Firefly’ın ana karakterini canlandırması için Buffy’de Xander’ı canlandıran Nicholas Brendon’ı başrole getirmeyi planlıyormuş. Ancak zamanlar uymayınca başrolü kapan Fillion olmuş.

firefly-zoe-wash2. Fox kanalının yöneticileri (buraya gerekli küfürlerinizi koyunuz) Zoe ile Wash’un evli oluşlarından hoşlanmamışmışlar.

Whedon’ın dediğine göre Fox paşaları Zoe ile Wash’un aralarında ucu açık bir romantik ilişki olmasından yanaymışlar. Hatta diziyi almamakla tehdit etmişler. Whedon da “Çok istiyorsanız almayın, keyfiniz bilir. Benim dizimde bu ikili evli.” diyerek rest çekmiş.

3. Ariel isimli 9. bölümde genç Simon Tam’i bir yerlerden tanıdığınızı düşünüyorsanız yanılmıyorsunuz.

Karakteri canlandıran oyuncu o sırada kamera karşısına ikinci kez çıkan Zac Efron’dan başkası değil.

4. Dizinin film uzantısı olan Serenity’yi yazarken ana karakterlerinden Mal ile River’ın bambaşka iki tarzı temsil eden tipler olması yüzünden Whedon zorlanmış.
“Mal ‘Western‘ bir herifken, River ‘Noir‘ bir tipleme. Ben nasıl olup da bu ikisini uzlaştıracaktım?” diyor Whedon. Neyse ki sinema profesörü akıl hocası Jeanine Basinger yardıma yetişmiş. Whedon’a tür geçişi konusunda bilgilenmesi, esinlenmesi için Brian De Palma’nın The Fury‘si ve Nicholas Ray’in Johnny Guitar‘ı gibi filmleri izletmiş.

firefly-inara5. Morena Baccarin’in Inara’sının akıbeti Firefly’ın yayını boyunca muğlak kalmıştı. Ancak meğer dizi devam etseymiş karakterin öldüğünü öğrenecekmişiz.

Öldürücü bir hastalık ara konusu ile bunun gerçekleşeceği söylentisini, 2008 yılında nihayet Baccarin’in kendisi doğrulamıştı.

firefly-serenity-sean-maher-nph6. Simon rolü için Neil Patrick Harris de seçmelere katılmış; ancak rolü kapan Sean Maher olmuş.

Öyle ki internetteki söylentilere bakılırsa Harris’in Dr. Horrible’s Sing-Along Blog’da giydiği laboratuvar önlüğü Maher’in Firefly’ın bir bölümünde giydiği önlükmüş. Ama bu bilgi kesin değil.

gallery_ustv-firefly-still-37. Fox kanalının bu dizinin reklamını yapmak konusunda ne kadar başarısız olduğunu anlatmak için kelimeler kifayetsiz.

Dizi başlamadan yayınlanan reklamlarında biraz kaçık bir bilim kurgu komedisi beklentisi oluşturulmuş. Öyle ki karakterleri için “uçarı bir pilot”, “bir uzay kovboyu”, “kozmik bir fahişe” ve “kutu içinde bir kız” tanımlamaları mevcut. Bu reklamlar ne yazık ki internette yoklar ama ucundan birazcık bir numune için şuradaki videoya göz atabilirsiniz.

gallery-ustv-firefly-still-48. Dizinin The Message isimli 12. bölümündeki cenaze sahnesi gerçekten de o denli yaslı geçmiş.

Zira Firefly’ın iptal haberini aldıktan sonra çekmişler o sahneyi. Gerçekten acıklı.

James Marsters-amy acker-alexis denisof9. Buffy Evreni’nden 3 kişi Firefly’a konuk adayıymış.

Firefly’ın dönmeyecek oluşu fikrine tam da alışmışken Whedon çocuğu koyuyor: “Amy Acker, Alexis Denisof ve James Marsters’tan oluşan gezici bir Shakespeare Tiyatro Topluluğu olan bir bölüm planlıyordum. Çünkü John Ford Western’lerinin olmazsa olmazıdır şu abartılı tiyatrocular. Ben de bu oyuncuların kargo bölümünde bir oyun sahnelemesinin harika olacağını düşünmüştüm.
Fox! %&$#?@!

10. Oyuncu kadrosu dizideki geminin oturma salonu setini pek severmiş.

Öyle ki çekim aralarında kendi istirahat odalarına çekilmek yerine burada takılırlarmış.

WHEDONVERSE_MUCH-ADO-ABOUT-NOTHING11. Firefly oyuncularından neredeyse hepsi bir Joss Whedon projesinde kötü adamı canlandırmış.

Nathan Fillion: Buffy ve (tartışılır ama) Dr. Horrible’da
Gina Torres ve Adam Baldwin: Angel’da,
Summer Glau ve Alan Tudyk: Dollhouse’da,
Sean Maher: Much Ado About Nothing‘de.
Sırada Jewel Staite, Morena Baccarin ve Ron Glass var. :)