Firefly
Firefly

İşte size bir uzay western’i : Firefly
2002-2003 sezonunda Fox kanalında yayınlanmış, 14 bölüm sonunda beklenmedik iptal kararının ardından, 2005 yılında Serenity isimli bir film çekilerek konusu bağlanmış kült bir dizidir Firefly.
Yazar/yönetmen/yapımcı Joss Whedon‘un yaratıcısı olduğu bu bilim kurgunun, Nathan Fillion, Summer Glau gibi oyuncular barındıran kadrosu da birçoklarınıza tanıdık gelecektir.
2517 yılında, insanların yeni bir yıldız sistemini keşfetmesinden sonra Serenity isimli bir geminin mürettebatı olan uzay kovboyları ile yolcularının maceralarını izleyeceğiniz bu dizi, halen sağlam bir hayran kitlesine sahiptir.

Serenity

Serenity’nin tasarımı

22dakika’nın Erken ayrılıklarıyla kalp kıran diziler podcast’inde de yer almış olan bu dizinin konusuna pek ispiyon vermeden değinelim :
Kaptan Malcolm Reynolds ve ikinci kaptanı Zoë merkez gezegenlere karşı ayaklanmada omuz omuza savaşmış, ancak kaybeden tarafta yer almışlardır. Yaşam alanı olan tüm gezegenler, Dünya gibi yaşanabilir durumdadır.
Fakat bazı gezegenler yüksek teknoloji ile donatılmışken, diğerleri suçlular, serseriler ve yoksulların atıldığı yerler olmuştur.
Serenity isimli “Firefly sınıfı” uzay gemisi ve mürettebatı zamanının çoğunu dış dünyalarda geçirmektedir. Bu dünyalar, genellikle endüstrinin elinin değmediği ve dolayısıyla yedek parça olmayan dünyalar olduğu için bir araç yerine at kullanmanın daha mantıklı olduğu yerlerdir.

Mürettebat

Mürettebat

Mürettebatın geri kalanı, geminin pilotu ve Zoë’nin kocası olan alaycı Wash, derisi kalın adam Jayne ve geminin masum tamircisi/mühendisi Kaylee‘den oluşmaktadır. Hepsi de alışılmadık ve sevilebilecek derecede defolu ;) tiplerdir.

İlk bölümden itibaren, bu mürettebatın yanına yolcu olarak yeni kişiler katılır.
Geçmişi hakkında konuşmaktan kaçınan Rahip Book;
“büyükelçi” lakaplı, mesleği “dost”luk olan (bir fahişe ile budist rahibi arasında biri) Inarra;
hükümetten kaçan iki kardeş Dr. Simon Tam ile River Tam. River, bir devlet laboratuvarından kaçan bir dahi, Simon ise pek zeki bir cerrahtır.

Peki bu birbirinden renkli karakterleri kimler canlandırıyor?

Malcolm “Mal” Reynolds

 
 
 
Mal rolünde Nathan Fillion‘ı izlyoruz. Fillion’ı Two Guys, a Girl and a Pizza Place, Desperate Housewives, Dr. Horrible’s Sing-Along Blog ve Castle‘dan hatırlayacaksınız.
 
 
 
 
 

Zoe

 
 
 
 
Zoe Alleyne Washburne rolünde Gina Torres‘i izliyoruz. Kendisini Angel, The Matrix Revolutions, The Matrix Reloaded, 24, FlashForward‘dan hatırlayabilirsiniz.

 
 
 
 
 
 

Wash

 
 
 
 
 
Hoban “Wash” Washburne karakterini Alan Tudyk canlandırıyor. Kendisini en son, Dollhouse ve V‘de izledik.
 
 
 
 
 
 

Inara

 
 
 
 
 
Inara Serra‘yı canlandıran Morena Baccarin bilim kurgu sevenlerin kalbini fethettikten sonra Stargate SG-1‘a ve en son da V‘ye transfer oldu.
 
 
 
 
 

Jayne

 
 
 
Jayne Cobb rolüyle karşımıza gelen Adam Baldwin, bundan önce X-files ve Angel‘da oynamıştı. Son 3 sezondur ise Chuck‘ın vazgeçilmez karakterlerinden birini canlandırıyor.
 
 
 
 
 
 

Kaylee

 
 
 
 
Kaywinnit Lee “Kaylee” Frye rolünü canlandıran tatlılar tatlısı Jewel Staite, bu diziden sonra Stargate: Atlantis‘e transfer olmuştu.

 
 
 
 
 
 

Simon

 
 
 
 
Dr. Simon Tam rolünde izlediğimiz Sean Maher daha önce Party of Five‘ta oynamıştı.
 
 
 
 
 
 
 

River

 
 
 
 
 
River Tam‘i ise Summer Glau canlandırmıştı ki kendisini hatırlatmak için The 4400, Terminator: The Sarah Connor Chronicles, Dollhouse demek yeterli sanırım.

 
 
 
 
 

Rahip

 
 
 
 
 
Derrial Book isimli rahibi canlandıran Ron Glass yıllar boyunca birçok farklı dizi ve filmde yer almıştı.
 
 
 
 
 
 
 
Firefly, ne yazık ki beklenenin çok altında (ortalama 4,7 milyon) reyting tutturduğu için 11. bölümünde iptal haberi geldi, 14. bölümü ile sona erdi. Hayran kitlesi yeri göğü kaldırdı. Diziyi kurtarmak için çeşitli kampanyalar yapıldı, savefirefly.com ve fireflysupport.com gibi web siteleri açıldı, alttaki gibi web reklamları Internet’te dağıldı ama bunların hiçbiri işe yaramadı. Fox iptalden dönmedi.

Firefly

Firefly, kalbimizdesin ;)

Dizinin DVD’si hiç beklenmediği kadar rağbet gördü, 2003 yılında Emmy’lerde En İyi Görsel Efekt Ödülü’nü aldı. Bütün bu ahval ve şerait içinde, Whedon ile Universal Pictures, dizinin devamı olarak 2005 yılında Serenity adlı bir film çekti. Film, hayranların umduğundan daha az tutulduğu için, bir üçlemeye dönüşmedi ve/ya dizinin devamını sağlayamadı. Whedon da Firefly’ın yayın haklarına sahip olan Fox kanalı ile bu diziyi devam ettirmeyeceğini belirtti. (Gel gör ki aynı Whedon, 2009 yılından itibaren Fox ile 2 sezon Dollhouse yaptı.) Hayranlara da diziden türemiş çizgi romanlar ve rol oyunu (rpg) kaldı.

Serenity filminin reklamı

Dizinin, ekranlarda az bulunan bir özelliği daha var : gerçekçiliği. “Bir bilim kurguda nasıl bir gerçeklik?” derseniz; “iyi bir adam, kötü bir adamı çat diye vurabiliyor” derim. Tereddüt etmeden… “Gerçek hayatta böyle bir durum olsa bu adam ne yapardı?” dediğiniz birçok sahne, aynen aklınızdaki gibi gelişiyor.

Ayrıca Firefly’da uzayda bir patlama sırasında ses duyulmuyor ya da gemiler uzayda giderken ses çıkartmıyor. (Halbuki çoğu bilim kurguda, uzayda ses çıkmayacağı gözardı edilir.)

Ah, bir de gezegenler arası ortak dil olarak İngilizce ve Çince konuşuluyor olması gibi hoş bir ayrıntı da mevcut.

Bilim kurgu seviyorsanız tek sezonluk bu kült diziyle tanışın. Bir Firefly maratonu yapın bu haftasonu mesela..? :)