Firefly, diziler tarihinde yayından kaldırılmasının ardından en büyük hayran kitlesini arkasında bırakmış dizidir sanırım.2002 yılında çekilen 14 bölümden yalnızca 11’i gösterilmiş iken Fox tarafından yayından kaldırılan dizinin, 2005 yılında Serenity isimli bir devam filmi de yapılmıştı. Uzayda geçen bir kovboy hikayesi olarak özetlenecebilecek dizinin yayından kaldırılmasının ardından yayınlanan DVD’leri ile bir anda popülerliği artmış ve diziyi kurtarmak adına bir çok etkinlik düzenlenmişti.

En son, dizinin başrol oyunucusu Nathan Fillion‘un katıldığı bir televizyon programında “eğer lotodan para kazansam Firefly’ın haklarını satın alıp tekrardan çekerim” demesinin üzerine alevlenen tartışmaya ilişkin Fox’un o dönemki başkanı Gail Berman de bir açıklama yapmış.

Katıldığı bir televizyon programında kendisine yönlendirilen soruya, “Firefly’ı iptal etmek zor bi karardı. Dizinin yapımcısı Joss Whedon ile çok iyi dosttuk; fakat dizi, sıralamalarda yüksek puanlar alıp yukarılara çıkamayınca iptal etmek zorunda kaldık. Çok güzel, ama bütçesi de bir o kadar yüksek bir diziydi ve istenilen izlenme oranlarına erişememişti.” şeklinde cevap verdi.Dizinin hayran kitlesi ise, dizinin istenilen izlenme rakamlarına ulaşamadığını kabul etmekle beraber, bu konuda dizinin çekildiği sırada yayınlamadığı (Pilot olarak adlandırılan tanıtım bölümü uzunca bir süre yayınlanmamış) ve diziyi cuma akşamları gibi ölü bir saate koyduğu için Fox’u suçlamaya devam ediyorlar.Benim şahsi fikrim ise, diziye gerçekten yazık etmiş oldukları. Özellikle şu anda tüm dizilere en az 2 sezon dayanılırken, o kadar eğlenceli ve rahat izlenen, bir taraftan da gizemler barındıran bir dizinin bu kadar hızlı iptal edilmiş olması gerçekten yazık. Benim ağzımda bir Cowboy Bebop tadı bırakmış diziyi izlemek isteyenlere önce diziyi, sonrasında ise Serenity isimli filmini izlemelerini öneririm.