SpongeBob SquarePants ya da SüngerBob KareŞort! 1999’dan itibaren yayınlanmakta olan bu sevimli animasyon dizimiz, hafta içi her gün saat 18.30’da dublajlı olarak Cnbc-e’de ekrana geliyor. 1999 yılından bu yana Nickelodeon kanalında 8 sezonu yayınlanmış durumda olan dizinin yaratıcısı bir deniz biyoloğu olan animasyon çizeri Stephen Hillenburg‘tur.

Kasaba’nın ileri gelenleri !

Kasaba’nın ileri gelenleri !

Dizimiz; Pasifik Okyanusu’nun ücra bir köşesindeki, bir sualtı yerleşim yeri olan Bikini kasabasında geçiyor ve karakterlerimizin hepsi de deniz canlılarından oluşmakta. (Nereden denizin dibine düşmüş olduğunu şu ana kadar çözememiş olduğum Sincap Sandy dışında tabii!) Dizinin ana karakteri, diziye de adını vermiş olan SpongeBob SquarePants. Sünger Bob ve diğer karakterlerimizi tanıtmaya başlamadan önce, dilerseniz pek çok açıdan eşsiz olan bu sualtı kasabasına bir göz atalım.

Kasabımız kuşbakışı

Kasabımız kuşbakışı

Bikini Bottom (Bikini Kasabası)
Bikini kasabası her ne kadar bir sualtı kasabası olsa da hal ve gidişatıyla herhangi bir su üstü yerleşim yerinden pek farkı yok. Bu kasabada, suyun kaldırma kuvveti geçersizdir. Burada suda yüzülmez, yürünür. Kıyafetleriniz ıslanmaz. Elektronik aletler hiçbir problem olmadan çalışır. Hatta su içinde ateş yakılabildiği bile görülmüştür. Yengeç Restoran’a gidip bir şeyler içebilirsiniz de. Bardağınızın içindeki içecek her neyse, suya karışmaz. Kasabanın yolları, evleri, restoranları vardır. Kasabanın; Squidward’in klarnetiyle zaman zaman arz-ı endam eylediği bir kültür merkezi bile vardır. Su üstünden farklı olarak, buradaki arabalar tekne şeklindedir. Geceleri, sokak lambaları ışıl ışıl yanar. Bazı bölümlerinde güneşin doğuşunun bile izlenilebildiği gözlenmiştir. Kasaba sakinleri ahtapottan yengece, süngerden deniz yıldızına kadar çok çeşitlidir. Bütün bunlardan sonra, Bikini Kasabası’nın dizi aleminin en eşsiz kasabası olduğunu söylersek abartmış olmayız herhalde.

Hep mutlu, hep mutlu !

Hep mutlu, hep mutlu !

SpongeBob SquarePants (SüngerBob KareŞort)
Kendisi bir deniz süngeri. Süresiz enerjik ve oldukça da iyimser. Onun açısından bardak sadece dolu tarafından ibaret, yaşama sevinci ve hevesi en üst düzeyde; hayatında derde, tasaya yer yok. Bu şekilde, hayatı gayet “lay lay lom” yaşayarak, beni kendine imrendirmeyi başarıp su altında yaşayabilme ihtimalim üzerine ciddi ciddi hayal kurmamı sağlamış gamsız süngerdir! Bitmek bilmeyen çocukça davranışlarından ötürü kasabanın ağır abisi Squidward tarafından tahammül edilemez kişiler listesinin en tepesine yerleştirilmiştir. Kendisi deniz altındaki ananas evinde (ki dizi müziği de “denizin altında ananasta kim yaşar” şeklinde başlar!) sadık salyangozu Gary ile beraber yaşar. Her ne kadar Gary bir ev hayvanı olup, şu zamana kadar “meaowww”dan başka bir ses çıkarmamış olsa da bu yazıda kendisi adına bir başlık açılacaktır! SpongeBob’umuz Eugene Krabs’ın (nam-ı diğer Bay Yengeç) sahibi olduğu Yengeç Restoran’da ızgaracı olarak çalışmaktadır. Sünger Bob ile ilgili kişisel görüşüm o dur ki; hayatını yaşayış tarzıyla, biz tüm fanilerin örnek alıp, guru muamelesi yapması gerektiği ulu bir sünger oluşudur!

Patrick’in özetidir !

Patrick’in özetidir !

Patrick Star
Dizideki deniz yıldızımız. Kendisi SpongeBob’un en yakın dostu ve en iyi anlaştığı arkadaşı. Yaşadığı yer, içi ve dibi oyuk bir kaya altıdır. Evi (veya kayası) Squidward’ın evinin hemen yanındadır. Diğer karakterler gibi ne evi ne de eşyası vardır. Zaten kendisinde bu ev ve eşyayı idare edecek bir beynin de bulunduğu şüphelidir. Nitekim bundan ötürü SpongeBob’ın en iyi anlaştığı karakterin o olduğunu düşünmekteyim : ) Hayatında ne bir uğraş ne de vakit geçirebileceği hobileri bulunmaktadır. Pardon, yemek yemeyi sever! Boş vakitlerinin tamamını; ekürisi SpongeBob ile beraber geçirir. Favori aktiviteleri deniz anası avıdır. Bununla beraber her çocuğun aklına gelebilecek oyunları da oynamaktan da çekinmez.

Epic (Fail) !

Epic (Fail) !

Squidward Tentacles
İşte gönlümdeki yeri bir başka olan, belki de dizinin tek ve açık ara en klas karakteri. Kendisinin bir çok yerde ve bir çok kez kalamar olduğu gündeme getirilmişse de Squidward bir ahtapottur. SpongeBob’ın hemen kapı komşusu olur. Ne idüğü belirsiz, gözleri, kulakları filan olan bir evde yaşar.(Sanırım bu, kendisinin yüce sanat anlayışıyla alakalı bir durum olsa gerek.) Nadir anlar dışında SpongeBob’ı sevdiği görülmemiştir. Etrafındakilerin çoğunu uygarlaşmamış moronlar olarak görür! Oldukça kendini beğenmiş ve kibirli bir ahtapottur. Narsisttir. Sanata pek bir düşkündür. Kendisini bir entelektüel olarak kabul etmek hoşuna gider. Klarnet çalmayı çok sever ve gezegendeki en kötü klarnetçi de ne yazık ki yine kendisidir. Ayrıca, resim yapmaya meraklıdır ve evinin duvarları, yapmış olduğu kendi portreleriyle doludur! Her ne kadar bir klarnet virtüözü, bir orkestra şefi olmayı her daim hayal etse de, o da Bay Yengeç’in restoranını kendine mesken tutmuş, bir kasiyerdir. Olmak istediği yerle, bulunduğu yer arasında dağlar kadar fark olduğu için hayata olan inancını kaybetmiştir. Öyle ki Bikini Kasabası mezarlığındaki bir mezar taşı üzerinde “Burada Squidward’in umutları ve hayalleri yatıyor.” yazısı yazar. : (

Hayır ! O elindeki para !!

Hayır ! O elindeki para !!

Eugene Krabs
Veya Bay Yengeç. Krusty Krab adlı restoranın sahibidir. Paraya olan takıntısı deniz yüzeyini aşmış, gökyüzüne ulaşmış durumdadır. Anlaşılacağı üzere yengeçtir. Restoranındaki eşsiz yengeç burgerin tarifi sadece kendisindedir. Bir çoklarının sanmış olduğu gibi (Veya tek saf benim!) yengeç burger; yengeçten falan yapılmaz, yengeç burger denmesinin sebebi ismini Bay Yengeç’ten almış olmasıdır. Kazanmış olduğu paraları, yatağının altına zulalayarak ilginç bir yatırımcı profili çizer. Bay Yengeç’in bir balina kızı vardır. Neden balina olduğu şu ana kadar açıklanmamış olsa da babasına her zaman nazı geçer. Bay Yengeç’in “hayır” demeyi beceremediği tek karakterdir. Ayrıca, rakibi olan Sheldon Plankton ile sürekli bir rekabet ve çekişme halindedir.

SpongeBob’dan diş farkıyla daha önde !

SpongeBob’dan diş farkıyla daha önde !

Sandy Cheeks
Kasabanın tek karasal canlısı. Bir sincap olmasından mütevellit, evi dışındaki her yerde kafasındaki cam fanusla dolaşır. Dizideki nadir dişi karakterlerdendir. Sünger Bob ve Patrick’in sıvıştığı bir çok durumda, yüreğini ortaya koyarak karşı koyduğu görülmüştür. Karateyi sever !!! Dizideki diğer karakterlere oranla çok daha aklı başında ve zekidir. Matematik, fizik, kimya gibi bilim dallarında bir numaradır.

Dizinin en zararsızı !

Dizinin en zararsızı !

Gary the Snail
Sünger Bob’un ev hayvanı ve sadık dostu. Genelde kelimeler dışı seslerle iletişim kurar. Sünger Bob’un kendisini bu denli sevmesinin en büyük nedenlerinden bir tanesi de Squidward’ın aksine, Sünger Bob ne anlatırsa anlatsın sessizce dinlemesidir. Genelde ananasın içinde yaşar; ananastan ayrıldığı pek görülmemiştir. Sahibi Sünger Bob’un aksine, oldukça durağan bir yaşam sürer. Şu ana kadar görülmüş aktiviteleri, yemek yemekten ve sürünerek oda içerisinde hareket etmekten öteye geçmiş değildir. Sünger Bob’un, karakteri kendisine taban tabana zıt olan böyle bir deniz hayvanında ne bulmuş olduğu meçhuldür.