örümcek adam (yeni animasyon)

örümcek adam (yeni animasyon)

Örümcek Adam çizgi romanının gerek sinema, gerek çizgi film olarak çok çeşitli uyarlamalarını izlemişsinizdir. Lakin, çoğunluğun bilmediği, haberinin olmadığı “The New Animated Series” isimli bir seri var ki ağızlara layık.

1960’lardan bugüne dek, televizyon için hazırlanmış olan 6 çeşit Örümcek Adam çizgi dizisi var. Bunlardan The New Animated Series‘i, diğer uyarlamalardan ayıran en büyük özellik, tiplemelerin çok güzel çizilmiş olması. Dizi, CGI (bilgisayarla yaratılmış görüntü) kullanılarak cel shading yöntemi ile render edilmiş. (Bu yöntemde, orijinal çizgi film biçiminden kopmadan normalde 2 boyutlu olan çizgi film karakterleri 3 boyutlu olarak tasarlanıyor.)

Mary Jane, Peter, Harry

Mary Jane, Peter, Harry

Dizi, “Ultimate Spider-Man” isimli çizgi romanın da yazarı olan Brian Michael Bendis’in yapımcı olduğu bir şirket tarafından Sony Pictures Televizyonu için hazırlanmış ve MTV ile YTV‘de yayınlanmış. Bu yüzden, kimi yerlerde MTV Spider-man olarak da anılıyor.
2003 yılında, sadece 20’şer dakikalık 13 bölüm olarak tek sezon yayınlanmış olan dizi, ne yazık ki devam ettirilmemiş. Sadece, 2005 yılında DVD’si çıkmış.
Bu uyarlamada hikaye, 1. sinema filmi ile 2. sinema filmi arasındaki bir zamanda geçiyor. Liseden mezun olmuş ve üniversiteye başlamış olan Peter, örümcek güçlerinin getirdiği sorumluluğun, kendisini okul/sevgili/insanlığa yardım üçgeni arasında bıraktığı başka bir zaman diliminde. (aman ne şaşırtıcı) ;)
May Hala‘nın dizide yer alan karakterlerden biri olmaması, sadece bir fotoğrafta görünmesi benim için pek mutluluk verici bir ayrıntı olmuştu. Meğer MTV, gençlere hitap eden bir programda yaşlı bir insanın görünmesinin hedef kitleyi uzaklaştıracağı paranoyasına kapılıp May Hala’yı bu dizide istememişmiş. :)
Örümcek Adam çizgi romanlarındaki mizah unsuru bu dizide geri planda kalmamış. Yer yer çaresiz, yer yer beceriksiz kahraman tiplemesi ile o sevdiğimiz sempatik karakter diziye güzelce yedirilmiş. Bununla da kalınmamış, dizideki her dişi (iyi kalpli, kötü kalpli farketmeden) harika kıvrımlara sahip, üstelik her karakter için saç, giyim, aksesuarlar, tavırlar ve hatta aksanla pek güzel imajlar yaratılmış.

Bele bak bele

Bele bak bele

Unutmadan bir ayrıntıyı ekleyeyim : Peter Parker/Örümcek Adam‘ı Neil Patrick Harris (How i met your mother Barney’si) seslendiriyor.
Dizi Internet’te çeşitli sitelerde ücretsiz olarak izlenebiliyor. Ama bu sitelerde videolar ABD yasaları gereğince, Amerika’dan giriş yapmayanlara kapalı. Zaten ben yine de dvd kalitesinde izlemenizi tavsiye ederim. Onca kaliteli çizim tadından yenmiyor ne de olsa.

DVD için hazırlanmış olan fragman çok başarılı.”Bu fragman dişimin kovuğuna gitmedi” diyorsanız, dizinin ilk bölümünün ilk 10 dakikasını burada, devamını da burada izleyebilirsiniz.
Tüm bölümlerden bolcana ispiyon (spoiler) içeren derleme bir video izlemek isterseniz de buraya buyrun.