(soldan) nancy botwin, cathy jamison, jackie peyton, tara gregson (buck mı deseydim)

(soldan) Nancy Botwin, Cathy Jamison, Jackie Peyton, Tara Gregson (Buck mı deseydim?)

Kaç zamandır bu kadınları bir araya toplayayım diyordum, fakat bir türlü fırsat olmuyordu. Altın günü bugünmüş meğer. Bilmeyen varsa mutlaka göz atsın diye yapıldı bu tanıtım. The L Word‘deki (dizi içindeki) kadın çokluğunu Showtime bu sefer kanal bazında hayata geçiriyor, zira bu kadar çok başrolü kadın olan diziye bir arada (bir kanalda) rastlamak ender durumdur (nazarımda). Showtime kanımca HBO‘dan sonra en iddialı ve oldukça başarılı yapımlara yer veren ikinci kanaldır yerkürede (Halbuki, bir zamanlar televizyon filmleri, boks maçları, sedasız şovlar vs. yayınlarmış; yani özelliksiz, sıradan bir kanalmış – Nereden nereye?! Şimdi ise HBO‘nun “dönem” takıntısından esinlenip “azınlıklar” takıntısını ilke edinmiştir ve tutulan bir kanaldır).

Konumuza dönersek;
Showtime’ın kadınları (hem dizilerinde hem de) kanalın çıtasını yükseltmesinde mühim rol oynuyorlar. Bakalım bu kadınlar kimler;
Kenardan bakıldığında bu kadınlar aslında sıradan görünebilirler; birisi 2 çocuk annesi dul bir kadın, bir diğeri ergen annesi bir öğretmen, birisi özverili bir hemşire ve diğeri ise 2 çocuk annesi bir kenar mahalle kadını. Buraya kadar sorun yok. Fakat durun bir dakika; bu kadınlar aslında hiç de göründükleri gibi değiller!

Dul ev kadınımız Nancy Botwin (Mary Louise Parker) hayatını idame ettirmek için esrar (marijuana) satıcılığı yapmaktadır; özverili hemşiremiz Nurse Jackie Peyton (Edie Falco) bir uyuşturucu bağımlısı; sıradan kenar mahaller kadını Tara Gregson (Toni Collette) çoklu kişilik bozukluğu hastalığından muzdarip ve öğretmen hanımımız Cathy Jamison (Laura Linney) ölümcül kanser hastalığına sahiptir.

Karakterleri oldukça farklı ve ilginç olan bu kadınlar renkli yaşam tarzları ve ilginç hayat deneyimleriyle Showtime ekranlarını süslemeye devam ediyorlar; kimisi senelerdir, kimisi ise serüvenine henüz başladı.Nancy Botwin ve tayfası Weeds‘le (2 oğlu, kaynı, komşuları ve sevgilileriyle 6 sezondur uyuşturucu işini sürdürüyor) 7. sezona merhaba derken, Cathy Jamison (hastalık sayesinde değiştirmeye karar verdiği hayatını konu alan) The Big C ile 1. sezonu geride bıraktı. Nurse Jackie ve Tara Gregson (United States of Tara) beraber çıktıkları yolculuğa 3. sezonla devam etmekteler şu zaman dilimi itibariyle.

Her dizi birbirinden farklı, her kadının biri diğerinden başarılı!
Konularına fazla girerek tadını kaçırmak istemiyorum. Sadece izlemeyenler, bilmeyenler varsa “göz atsın” (mutlaka) diyelim.
Sezon ve yayın durumları;
7. sezon anlaşması (kuvvetle muhtemel son sezon gözüyle bakılıyor) yapan Weeds ve 2. sezonla dönecek olan The Big C 27 Haziran Pazartesi akşamı (her biri 13er bölüm) yayınlanacaklar. Nurse Jackieve United States of Tara ise hali hazırda (28 marttan beri) 12şer bölümden oluşan 3. sezonlarının başlarındalar.

En tepedeki resime ve bu yazıya (çok değil az) kaynak olan link.