avatar: the last airbender

Avatar: Son Hava Bükücü, kurgu dolu bir dünyada geçiyor. İnsanoğluna ev sahipliği yapan bu dünyada ayrıca fantastik hayvanlar ve doğaüstü ruhlar buluyor. Bu ruhlar; hava, su, toprak ve ateşten oluşuyor. Aynı zamanda insanoğlu 4 ırka ayrılmıştır. Hava göçebeleri, ateş ulusu, toprak krallığı, su kabilesidir. Her ırkta “bükücü” adı verilen özel insanlar kendi elementlerini kontrol etme yeteneğine sahiptir. Bu bükme stilleri özel dövüş sanatları ile birleşir.

4 doğaüstü ruhu da yönetebilen tek usta, avatardır. Zamanında dünyada dengeyi sağlayan kişi, birdenbire ortadan yok olur, ve ateş ulusu savaş ilan eder. Kendisine karşı gelebilecek tüm kabilelere saldırıp yok eder. Ateş Ulusu, avatarın yokluğunda tüm dünyaya tek başına hükmetmeye karar verir.

Tüm ulus inançlıdır ve avatarın dönüşünü bekler. Ateş ulusu için zafere az kalmışken, su kabilesi civarlarında bir buz kütlesinin içinde birileri vardır. İki kardeş -Katara ve Sokka- onu o buz kitlesinin içinden kurtarırlar. Kurtardıkları kişinin bükücü tekniğinden de anlaşıldığı gibi kendisi hava bükmektedir. Ve bekleyiş sona erer. Avatar’ın döndüğü zaman tüm kötülükleri giderip, dünyada yeniden barışı sağlayacağına inanıyorlar.

Dizinin senaryosu bir “Kitap Serisi” olarak yazılmıştır. Her sezon bir “Kitap” ve her bölüm bir “Kısım” olarak tanımlanır. Dizi, Nicktoons’da 6-11 yaş arası grubun dışında da çok yüksek reytinglere ulaşmıştır. 4,5 milyon izleyici, dizinin bir bölümünde topladığı en yüksek izleyici sayısıdır.

Aşağıda merak edenler için grubun yıllar sonraki fotoğrafı: