Sitede, başka bir kült dizi olan Buffy the Vampire Slayer‘ın (Vampir avcısı Buffy) da tanıtımının olmadığını fark ettim. Bunu fırsat bilip vampir avcımızı anlatmaya koyuldum. Bize 7 sezon boyunca her türlü iblisi gösteren Joss Whedon‘ın efsanesini daha yakından tanımak isteyenleri aşağıya alalım.

1992 yapımı filmin afişinden bir kısım
1992 yapımı filmin afişinden bir kısım

Buffy’nin temellerine bakacak olursak eğer, önce sinema filminden bahsetmemiz gerekir. Dizimiz aslında, 92 yapımı olan sinema filmimizin sonrasını anlatıyor. Hiç mi hiç tutmayan bu filmin, şu an hatırlanmasının tek sebebi, dizinin daha sonradan bu kadar başarılı olup, kültler arasına yerleşmesi. Filmde, vampir avcısı kızımızı Kristy Swanson canlandırıyor. Onun haricinde kadroda Luke Perry, Hilary Swank, David Arquette ve Donald Sutherland gibi ünlü isimler de mevcut.

Şimdi bizim Buffy’ye dönecek olursak…Dizimiz, 1997-2003 yılları arasında, toplam 7 sezon ve 144 bölüm sürdü. İlk 5 sezonu, şu an yayında olmayan kanal The WB‘de yayınlandı. Son 2 sezonu da yine şu an yayında olmayan başka bir kanal olan UPN‘de gösterildi. Zaten daha sonra bu iki kanal birleşip, şu anda izlediğimiz The CW‘yu oluşturdular.

Biraz ispiyon vererek, dizimizin konusuna gelecek olursak…

Okulu yakmasının ardından liseden atılan Buffy Summers, annesiyle birlikte yeni bir hayata başlamak için küçük bir kasaba olan Sunnydale’e taşınır. Vampir avcısı kızımız, geçmişe sünger çekerken, vampirsiz bir hayatın hayalini kurmaktadır.

Okulun ilk günü kütüphaneye uğrayan Buffy’nin bu hayali, Giles isimli bir kütüphanecinin, önüne vampirlerle ilgili bir kitap atmasıyla yıkılır. Avcılık görevinden kaçamayacağını ona belirtmeye çalışan Giles, aynı zamanda onun gözetmenidir. Sunnydale’in aslında cehennem ağzına kurulmuş bir şehir olduğunu da öğrenen Buffy, gözetmeni ve burada yeni edindiği arkadaşlarıyla birlikte kötülüklere karşı savaşır.

Tabii yukarıdaki konu çok basit olarak görünüyor; ama dizideki asıl olaylar ikinci sezondan sonra gelişiyor. Onları da buraya yazarsam, izlememiş olup da izlemek isteyenlerin tadını kaçırmış olurum. Kısacası, bu kadar basit değil dizi.

Onun için karakterlere ve oyunculara geçiyorum şimdi.

Buffy ve Giles
Dizimizin baş karakteri Buffy olarak, bu diziden sonra ilk kez bu sene Ringer ile televizyonlara geri dönen Sarah Michelle Gellar‘ı görüyoruz. Çoğu site üyesi gibi ben de kendisinden haz etmiyorum.
Buffy’nin gözetmeni Giles rolünde ise, İngiliz oyuncu Anthony Head bulunuyor. Kendisini yer aldığı bir sürü İngiliz dizisinin haricinde, Merlin ve yakınlarda iptal olan Free Agents‘tan bilebilirsiniz. Oyuncumuz, Free Agents’ın İngiliz yapımı orjinalinde de yine aynı karakter olarak yer alıyordu.
Xander ve Willow
Buffy’nin lisede tanıştığı ve sonradan yakın arkadaş oldukları Xander olarak, Nicholas Brendon‘ı görüyoruz. Kendisini çabucak iptal olan Fox sitkomu Kitchen Confidential‘dan ve CBS’in polisiyesi Criminal Minds‘tan bilebilirsiniz.
Xander’ın en yakın arkadaşı olan –aslından küçüklükten beri Xander’a aşık olan– Willow var sırada. Çekingen bir kişiliği olan Willow’u canlandıran oyuncu Alyson Hannigan‘ı, uzun süredir devam eden komedi dizisi How I Met Your Mother‘daki Lily karakteriyle tanıyabilirsiniz.
Cordelia ve Angel
Sunnydale’in popüler ponpon kızı Cordelia rolüyle, Charisma Carpenter var kadroda. Güzel oyuncuyu, Buffy’nin uzantısı olan Angel ve başka bir gençlik dizisi olan Veronica Mars‘tan bilebilirsiniz.
Son olarak sıra, Buffy’nin kalbini çalan gizemli karakter Angel‘a geldi. Belki bilmeyen vardır mantığıyla karakterinin gizemlerine pek değinmiyorum (çünkü ilk bölümde öğrenemiyoruz hakkında pek bir şey). İlk başta geçici olarak düşünülen Angel karakteri o kadar tuttu ki daha sonra kendi ismini taşıyan bir uzantı dizi bile hazırlandı ve 5 sezon boyunca devam etti. Angel’ı canlandıran David Boreanaz‘ı şu anda yayınlanan polisiye dizi Bones‘un erkek başrol oyuncusu olarak seyredebilirsiniz.
 
Buffy_cast_season5
Yukarıdaki karakterler ve oyuncular haricinde, 7 sezon boyunca hayati önem taşıyan karakterleri vardı dizinin. Yine, ispiyon olmasın diye onların rollerine değinmeyeceğim ama isimleri ile birlikte oyunculardan bahsetmem gerekir diye düşünüyorum.
İlerleyen sezonda katılacaklar:

Şimdi sırada dizinin bilinmeyen yönleri var. Onları da maddeler halinde yazacak olursak:

  • Dizide Darla‘yı canlandıran Julie Benz, aslında Buffy rolü için, Buffy’yi canlandıran Sarah Michelle Gellar ise Cordelia rolü için seçilmiş. Dizinin çekimlerine başlanmadan son anda, yapımcılar oyuncuları değiştirmeye karar vermişler.
  • Karakterlerimizin gittiği Sunnydale Lisesi, diziden önce Beverly Hills, 90210, diziden sonra The O.C.‘nin çekimlerinde de kullanıldı.
  • Her vampirin öldürülüp toza dönüşme sahnesi, 5.000 dolara mal oluyormuş. Bunun dışında dizinin bölüm başı maliyeti 1,4 milyon dolarmış.
  • Joss Whedon, Xander karakterini kendinden esinlenerek yazmış.
  • “I Was Made To Love You” adlı bölümde, aslında ünlü şarkıcı Britney Spears da yer alacakmış. Fakat son dakika aksiliği çıkınca bu durum iptal olmuş.
  • Dizide, David Boreanaz’ın makyajının yapılması, yaklaşık 2 saati buluyormuş.

Buffy the Vampire Slayer’ın, çizgi romanları da mevcut. Dizinin öncesini anlatan hikayeler olduğu gibi, gelecek için yazılmış olanlar da var. 7 sezonda biten dizinin, çizgi roman olarak devam etmiş 8. ve 9. sezonları da, finalin ardından raflarda yer aldı. Hatta Türkiye’de de çıktı. Dizinin kağıt üzerindeki hikayeleri, sadece çizgi romanlardan oluşmuyor. Alternatif olarak çıkmış Buffy romanları ve son sezonu anlatan ve 22 bölümden oluşan kitap “Seçilmiş”i de yine kitapçıların raflarında görebiliriz.

Benim izlediğim ilk yabancı dizi olarak, bu yola girmemi sağlayan Buffy’yi bu tarz yapımlardan hoşlananlara tavsiye ediyorum. Vampir efektleri vs. kötü olabilir; ama 90’ların sonuna göre gayet başarılı bir dizi olduğunu düşünüyorum. Joss Whedon’ın da adını duyup efsaneleşmesini sağlayan dizimizin 4. sezon 10. bölümü Hush ile de Emmy’ye aday olduğunu belirterek, tanıtım yazısını bitiriyorum.