Denizler İmparatoru

787-846 yılları arasında yaşamış olan Jang Bo Go‘nun hayatını mükemmel bir şekilde anlatan dizi. Öyle ki o dönemde yaşayıp onunla beraber aynı acılara göğüs germek için herşeyinizi verebilirsiniz. İzlemeyenler, Kore dizilerini sevmeyenler, hepsinin birbirine benzediğini savunanlar; evet sizler bu yazıyı okuyun ve çok şey kaçırdığınızın farkına varın.2003 yapımı olmasına rağmen, hala tekrar tekrar izlendiğinde aynı keyfi veren bir dizi: Haeshin (Denizler İmparatoru)“Peki dizimizde ne nasıl anlatılıyor?”, diye meraklanmaya başlamışsınızdır; ben de hemen anlatmaya başlıyorum.

51 bölümlük Denizler İmparatoru dizisi bir Kore tarihi dramasıdır (Korean Historical dramas). Gongbok (Jang Bo Go) adlı kölelikten dönemin en önemli tüccarlığına ulaşan kahramanımızın hayatını anlatır.Peki nasıl bir hayat?Güney Kore’de Chungae adasında bir tersanede, köle olarak yaşayan Gongbok, babası ve can yoldaşı Jang Nyon (Yona) ile Çin’e gidebilmek için validen izinsiz gemi tamir etmeye başlar. Fakat tamir ettikleri gemiyi iyice inceledikten sonra, bunun korsan gemisi olduğunu öğrenirler. O duruma gelmişken bırakamayacakları için işlerini bir an önce bitirir ve giderler. Fakat korsanların elinden kaçan bir köle askeri, valiye korsanların hazırlığını bildirir. Gemiyi tamir edenleri de teşhis edebileceğini söyler. Bunun üzerine askerler işçilerin kayıt defterini incelemeye başlarlar. Gongbok, babası ve Yona kaçmak için yola çıkarlar. Gongbok ve Yona yakalanır; babası ise kaçmaya çalışırken ölür. Yona ve Gongbok hapse atıldıktan sonra, Chungae adasına korsan baskını yapılır. Yona, Gongbok ve hayatının aşkı Jang Hwa (valinin kızı) kaçıp kurtulmayı başarırlarken birçok insan ya ölmüş ya da köle olarak esir alınmıştır.Gongbok ve Yona daha sonra tekrar yargılanırlar ve valinin kızı Jang Hwa’yı kurtardıkları çin bir at çiftliğine gönderilirler. Orada bir nal ustasından savaş sanatlarını öğrenmeye başlar.Gongbok’un savaş sanatlarını öğrenmedeki isteği onu çiftlikten kurtaracak ve yeni maceralara sürükleyecektir…Evet, dahasını izleyerek öğrenmek daha mantıklı. Size çok şey katacak, azmin ve çalışkanlığın ne olduğunu öğretecek bir dizi bu.

Denizler İmparatoru‘nun oyuncularından bahsetmek gerekirse… Jang Bo Go’yu Choi Soo Jong canlandırmakta ve yukarıda bahsi geçmeyen, korsan olan Jang Bo Go’nun dost-düşmanı olan Yeom Jang‘ı ise Kore’nin ünlü aktörlerinden Song Il Gook canlandırıyor. Tüm oyuncu listesini şuradan inceleyebilirsiniz.

Ülkemizde geçtiğimiz yıllarda TRT’de yayınlanan dizi hakkında daha birçok şey yazacağım; izledikten sonra siz de paylaşma isteği duyacaksınız zaten.