Türkiye’deki dijital platformların iki temsilcisinden birisi olan BluTV, yeni dizileriyle yoluna devam ediyor. 7yüz ise geçtiğimiz sene BluTV’de yayınlanan bir mini dizi. Dizinin yapımcısı BirFilm olup proje tasarımı Tunç Şahin‘e aittir. Dizinin her bölümü birbirinden bağımsız 7 bölümden oluşuyor. Bu bölümlerin her biri bir yüzleşmeyi konu alıyor. Dizinin yönetmenliğini Tunç Şahin, Umut Aral, Ceylan Özgün Özçelik ve Alphan Eşeli yapıyor. Bölüm süreleri 54-59 dakika arası değişiyor. Bu formatın şimdilik devamı gelmeyecek.

BÖLÜMLER:

1. BÖLÜM: BÜYÜK GÜNAHLAR

Peki, ya küçük sandığımız günahlarımız aslında o kadar da küçük değilse? 

Bir doğum günü partisinde sırların ortaya çıkmasıyla orada bulunan herkesin hayatı değişir.

Oyuncular: Sinan Tuzcu, Cem Davran, Merve Dizdar, Gizem Erdem ve Fatih Dönmez


2. BÖLÜM: PROSEDÜR

Peki, ya aşk ilaçla bünyeden atılabilen bir hastalık olsaydı?

Eski sevgilisini unutamayan Banu bunu başarmak için yeni bir yöntem dener.

Oyuncular: Melisa Sözen ve Engin Hepileri

Fragman:


3. BÖLÜM: HAYATIN MÜZİĞİ

Peki, ya özgüven dışarıdan alınan bir şey olsaydı?

Pınar, hayatı boyunca özgüven problemi yaşamış ve insanlarla iletişim kurmaktan kaçınmış birisidir. Bir gün bu sorununun üstesinden gelmeye karar verir.

Oyuncular: Damla Sönmez, Janset, Cihan Yenici ve Selim Bayraktar

Fragman:


4. BÖLÜM: EŞİTLİK

Peki, ya mükemmel bir ilişkide eşitlik bozulursa? Eşitliği sağlamak için taraflar ne kadar ileri gidebilir?

Dilek ve Kaan mutlu bir evlilikleri olan bir çifttir. Başlarına gelen bir olaydan sonra hayatları altüst olur.

Oyuncular: Pınar Göktaş ve Ekin Koç 

Fragman:


5. BÖLÜM: REFAKATÇİLER

Peki, ya ölüm aslında huzura dönüşebilseydi?

Serhat, eşinin vefatından sonra tek başına yaşamaya çalışıyordur. Bir gün kalp krizi geçirir ve ondan sonra vefat eden eşini görmeye başlar.

Oyuncular: Genco Erkal, Tilbe Saran

Fragman:


6. BÖLÜM: KARŞILAŞMALAR

Peki, ya tanışmadan önce kaç kez ve nerede karşılaşmış olduğumuzu bilebilseydik?

Gözde ve Onur, evliliğe doğru ilerleyen mutlu bir çifttir. Bir gün birlikte olmadan önce kaç kez karşılaştığını gösteren bir uygulamayı kullanırlar.

Oyuncular: Belçim Bilgin, Tuğrul Tülek

Fragman:


7. BÖLÜM: BİYOLOJİK SAAT

Peki, ya erkeklerin çocuk yapabilmesi biyolojik bir saate bağlı olsaydı?

Metin, hayatını eğlenerek ve hovardalıkla geçiren birisidir. Bir gün yaşının artık geçtiğinin farkına varır ve ciddi bir ilişki aramaya başlar.

Oyuncular: Dolunay Soysert ve Serkan Altunorak

Fragman:


BÖLÜMLER ARASI KÜÇÜK BAĞLANTILAR

1. bölümün sonunda oğlanın kıza verdiği kitap ile 2. bölümde Banu’nun Rıdvan’a verdiği kitap aynıdır. Aynı zamanda bu kitap 6. bölümde Gözde’nin en sevdiği kitap olarak gösterilmiştir. (Oruç Aruoba – Hani)

1. bölümde oynayan Nihal karakteri dizinin 4. bölümünde de oynamıştır.

1, 4, 5, 6 ve 7. bölümler aynı apartmanda geçmiştir. Apartmanın ismi 7yüz apartmanıdır ve Sabahattin Yakut‘ta kapıcı olarak gözükmektedir birden fazla bölümde.

6. bölümdeki çiftimiz 5. bölümde vefat eden Serhat Bey’in evine taşınmışlardır. 7. bölümde de Metin ve Gökçe Serhat Bey’den bahsetmektedir. 

3. bölümde rol alan Pınar liseyi Balıkesir’de okumuştur; 1. bölümdeki olayın anlatıcısı Mete de Balıkesir’de liseyi okumuştur. Hatta anlattığı olayı yaşadığı sevgilisinin ismi başkadır; fakat o kız da sonradan liseye gelip liseden sonra Balıkesir’den gitmiştir. O kızın Pınar olma ihtimali de vardır.  

SON SÖZ

7yüz’ü ilk çıktığı zamandan beri takip etmiştim; fakat izleyememiştim. Yazın sonlarına doğru başlayıp bitiriverdim. Genel olarak memnun kaldığımı söyleyebilirim. Hatta aynı konsepti esas alarak Black Mirror gibi devam sezonları yapsalar hoşuma giderdi. Türkiye’deki dijital işler yeni bir soluk getirdi bizler açısından ve ”yerli dizi yersiz uzun” kavramı da televizyon dizileri için geçerli oldu. Ben de bu yeni oluşumda gelen dizileri elimden geldiğince izlemeye, takip etmeye çalışıyorum. 7yüz de dijital mecra açısından eli yüzü düzgün bir iş olmuş diyebilirim. İzleyebilirsiniz. Bölümleri baştan sona aynı sırayla izlemeniz şiddetle tavsiye edilir.

Bölümler arası sıralamam:

5>1>3>7>4>2>6

İzleyecek olanlara iyi seyirler.

NOT: Dizinin hakkında daha önce burada konuşuluyordu.