Netflix’in ilk orijinal Kore dizisi olma özelliği taşıyan Kingdom’ın tanıtımına hoş geldiniz.

Kim Eun-hee’nin yazıp Yang Kyung-il’in çizerliğini yaptığı bir webcomic* serisi olan The Kingdom of the Gods’tan uyarlanan yapımın senaristliğini yine Kim Eun-hee yapıyor. Yönetmen koltuğunda ise Kim Seong-hun oturuyor. 6 bölüm süren ilk sezonu 25 Ocak’ta yayınlanan dizi henüz başlamadan ikinci sezon onayını cebine koymuştu. Bölüm uzunlukları 42-56 dakika arasında sürmekte.

*webcomic: Online platformlarda düzenli bir şekilde yayınlanan çizgi roman serisi.

KONU:

[İlk bölümden ispiyon (spoiler) içerir!]

600 yıl öncesine, Chosun Hanedanlığı dönemine gidiyoruz. Ülkenin kralı Joseon’un öldüğüne dair haberler ortalıkta dolanmaktadır. Ülkenin Veliaht Prensi Lee Chang bu durumu araştırmaya karar verir. Ancak Kraliçe ve aynı zamanda Kraliçe’nin de babası olan Meclis Başkanı* Jo Hak-Joo bu haberlerin gerçeği yansıtmadığını, Kral’ın sadece hasta olduğunu söylerler ve Kral’ın sarayına girilmesini herkese (birkaç sağlıkçı ve hizmetkar dışında) yasaklarlar. Veliaht Prens bu işin peşini bırakmak istemez ve şansını sonuna kadar zorlamaya başlar. Bunların sonunda hain ilan edilir ve kaçmak zorunda kalır.

Tüm bunlar yaşanırken Kral Sarayı’nın bulunduğu Hanyang’tan yayıldığı söylenen bir hastalık ortaya çıkar. Bu hastalıkla birlikte bulaştığı kişi tüm benliğini kaybeder ve kan arayan bir canavara dönüşür. Hastalığı kapan kişi, başka birini ısırdıktan yaklaşık 5-10 saniye sonra o kişi de hastalığı kapar. Hastalık bu şekilde çok hızlı bir şekilde ülke geneline yayılıyor. (İkinci bölüm ispiyonu) Hastalıklılar güneş doğduğu zaman gölgelere kaçıp uykuya yatarlar. 

Bu şekilde başlayan hikayemizde Veliaht Prens’in gerçeğin peşine düşmesini ve hayatta kalma çabalarını, aynı zamanda merkezde Meclis Başkanı’nın tahtı ele geçirmek için uygulamaya koyduğu planları seyretmeye başlıyoruz.

*Meclis Başkanı: İngilizce’de Chief State Councillor olarak geçen bu unvan ilk olarak 600 yıl önce Kore Hanedanlıkları’nda ortaya çıkmış. Türkçede tam bir karşılığını bulamadım ben. Türkçe çeviride Meclis Başkanı olarak çevrilmiş. O yüzden burada bu şekilde kullandım.

KARAKTERLER:

  • Lee Chang: Veliaht Prensimiz. Babasının durumunu öğrenmek ve kendi kaderini belirlemek için çabalıyor. Hastalık ortaya çıktıktan sonra elinden geldiğince gittiği yerlerdeki halkı da koruma peşine düşüyor. Bazı durumlarda bayağı korkak olabiliyor ama bunu genellikle çabuk üstünden atıyor. Oldukça iyi niyetli ve halkına değer veren birisi. Veliaht Prens olarak Ju Ji-Hoon karşımıza çıkıyor.
  • Seo-Bi: Kendisi bir sağlıkçı. Çalıştığı ufak klinik gibi bir köy olan Jiyulheon’da tüm hastalara zombi virüsünün bulaşmasını ve bu virüsün yarattığı dönüşüme tanıklık etmiş birisi. Bu hastalığın bir tedavisi olabileceğini düşünüyor. Oldukça cesur bir kadın ve kendi ayaklarının üstünde durabiliyor. Seo-Bi karakterine Sense8 dizisinde izlediğimiz Doona Bae hayat veriyor.
  • Jo Hak-Joo: Dizinin kötüleri zombiler (hastalıklılar) gibi görünüyor olsa da asıl sinsi, asıl yılanın başı bu adam. Kendisi Kore’de söz sahibi olan soylu bir aile olan Hae-won Cho Klanı’nın lideri, ülkenin Meclis Başkanı ve Kraliçe’nin babası. Yani oldukça güçlü birisi. Tek hedefi tahtı ele geçirmek, bu yüzden türlü türlü oyunlara başvuruyor. Oldukça zeki, kurnaz ve acımasız bir karakteri var. Jo Hak-Joo olarak Ryu Seung-Ryong’u görüyoruz.

  • Young-Shin: Seo-Bi’nin çalıştığı klinikte tedavi gören birisi olarak çıkıyor karşımıza. Hastalık kliniği vurduğunda dönüşüme o da şahit oluyor. Oldukça atletik birisi, bunu hastalıklılardan kaçarken çok kullanıyor. Ayrıca çok üst düzey bir askeri yeteneği var. Geçmişinde kimseye anlatmadığı bazı noktalar var. Young-Shin karakteriyle Kim Sung-Kyu karşımıza çıkıyor.
  • Moo-Young: Kendisi Veliaht Prens’in özel koruması ve dizinin neşe kaynağı. Hareketleri, tepkileri izleyende gülümseme yaratıyor. Prens’i seviyor ve onu korumak için kendi canından bile vazgeçebilir. Moo-Young olarak Kim Sang-Ho’yu seyrediyoruz.
  • Kraliçe: Ülkenin Kraliçesi. Çoğunlukla babasının lafı ile hareket ediyor. Babasının planları dahilinde bebeği doğana kadar Kral hayattaymış gibi davranıyorlar. Sezonun son bölümünde kendisi hakkında bazı şeyler öğreniyoruz. Kraliçe olarak Kim Hye-Jun karşımıza çıkıyor.
  • Lord Ahn Hyun: Kendisi hakkında çok fazla bir bilgimiz yok. Bildiğimiz şeyler kendisi Veliaht Prens küçükken sarayda çalışan üstatlardan birisi ve bir nevi Prens’in akıl hocası. Hastalık yayılmaya başladığı sıralarda kendisi Dongnae’de bulunuyor. Lord Ahn Hyun rolünde Heo Jun-ho‘yu seyrediyoruz.

SON SÖZ:

Kore dizilerine karşı aşırı ön yargılı birisiydim. Şu ana kadar hiç Kore dizisi izlemedim ve açıkçası izlemeyi de düşünmüyordum. Ama çevremde Kore dizisi izleyen olması ve bu dizilerin övülmesi üzerine bir Kore dizisine başlama kararı verdim ve en azından bildiğim bir yerden, aşina olduğum bir konudan olmasını tercih ettiğimden Kingdom’a şans vereyim dedim. Çok doğru bir karar verdiğimi düşünüyorum, çünkü iki gecede bitirdim diziyi.

Bu dizide The Walking Dead dizisinde olduğu gibi içi geçmiş zombiler olmayacak, tadı damakta kalan aksiyon sahneleri olmayacak. Burada atletik, yeri geldiğinde Usain Bolt’u kıskandıracak kalitede depar atan zombiler olacak, Z Nation’da olduğu gibi abartılı derecede olmayan bol bol aksiyon olacak. Gerilim, heyecan, merak ve bir sonraki bölüme bir an önce geçme isteği olacak. Kartpostal gibi manzaralar, dönemi çok güzel yansıtan birbirinden şık kıyafetler, sanat eseri gibi çekimler olacak.

Sezonunun 6 bölüm olması, doldurma, sıkıcı bölümler olmadan akıcı bir şekilde devam eden bir hikayesinin olması, kadrosunda Sense8 ile kendisini sevdiren Doona Bae’nin olması gibi pozitif yönleri düşünürsek Kingdom’a bir şans vermenizi öneririm. Gittikleri yolu beğendim ben. Tahmin edilebilirliği öyle yüksek değil. Ters köşeler geliyor arada. Ancak nacizane bir de önerim olacak, eğer şans vermek niyetindeyseniz bu şansı ikinci sezonun başlamasına yakın vermeniz daha iyi olur. Çünkü sezon finalini çok heyecanlı bir noktada yaptılar.

Kingdom hakkında söyleyeceklerim bu kadar. İzleyecek olanlara iyi seyirler dilerim.

FRAGMAN: