Netflix’in ilk orijinal İsveç yapımı dizisi olma özelliği taşıyan Quicksand‘in tanıtımıyla sizlerleyiz bugün.

Malin Persson Giolito‘nun Störst Av Allt (Hepsinden Çok) isimli kitabından uyarlanan dizinin senaryosunu Camilla Ahlgren kaleme almış. Ona yazar masasında Giolito dışında Alex Haridi ve Veronica Zacco da eşlik etmiş. Yönetmen koltuğunda Per-Olav Sørensen oturmuş. Yapımcı kadrosunda ise Giolito dışında Erik Barmack, Jennifer D. Breslow, Tesha Crawford, Pontus Edgren, Martina Håkansson, Astri von Arbin Ahlander ve Joshua Mehr gibi isimler yer alıyor.

6 bölümden oluşan dizinin bölüm süreleri 41-49 dakika arasında değişiyor. Gençlik draması ve psikolojik drama türlerini harmanlayan, gizem ve şiddet ögeleri de içeren bir dizi diyebiliriz Quicksand için.

KONU

Diziyi Stockholm’de bir lisede yaşanan bir silahlı katliam vakasıyla açıyoruz. Katliam olayı yaşanıp bitmiş, yerde cansız bedenler uzanmakta ve şok geçirdiği gözlemlenen genç bir kız tepkisiz durmakta kanlı kıyafetler içerisinde. Maja isimli bu genç kız, olayın sonrasında tutuklanarak götürülür polisler tarafından. Bundan sonraki süreçte bir yandan günümüzde yol alıp Maja’nın sorgu ve dava sürecine odaklanıyor; bir yandan da geçmişe giderek olayların bu noktaya gelmesine sebep olan hikayeyi en başından izlemeye başlıyoruz. Maja suçlu mu yoksa masum mu? Bu trajik olayı neler tetikledi? Olay günü tam olarak neler yaşandı? Bunlar vb. soruların cevaplarını da izledikçe almaya başlıyoruz.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

Konu bölümünde kendisinden biraz söz ettiğimiz Maja rolünde Hanna Ardéhn‘i izleme fırsatı yakalıyoruz.

Her şey Maja’nın lisedeki son yılına başlamadan önceki yaz tatilinde başlıyor. Maja, küçük bir çocukken tanıştığı, sonrasında pek bir muhabbetinin olmadığı ama son dönemde içten içe beğendiği hovarda genç Sebastian ile yakınlaşmaya başlayınca normal giden hayatı hareketli ve olaylı bir hal almaya başlıyor. Pek de ilgili sayılamayacak ebeveynlere, bir küçük kız kardeşe ve normal bir hayata sahip olan Maja, kötü çocuk Sebastian ile takılmaya başladıkça hayatı yokuş aşağı yuvarlanma başlıyor tabiri caizse.

Sebastian karakterine Felix Sandman hayat veriyor.

Tek işi alkol, uyuşturucu kullanmak ve partilemek olan, okula ve geleceğe dair bir amacı olmayan, zengin ve nüfuzlu babasının paralarıyla millete caka satan, kendini beğenmiş, ukala bir tip Sebastian.

Maja’nın en yakın arkadaşı Amanda rolünde Ella Rappich‘i izliyoruz.

Maja’nın içine girdiği bu yeni şaşalı hayat ilgisini çekiyor ve o da bir şekilde bu hayatın içerisinde yer almak istiyor.

Maja’nın sınıfından, derslerinde başarılı, ukala tavırlarıyla dikkat çeken bir genç olan Samir karakterini William Spetz canlandırıyor.

Samir, göçmen bir ailenin çocuğu.

Sebastian’ın babası Claes Fagerman rolünde Reuben Sallmander‘i izliyoruz.

Claes, başarılı bir iş adamı. Oğlu Sebastian’dan ve onun tavırlarından pek haz ettiği söylenemez.

Bunların dışında Maja’nın davasına bakan savcı Lena Pärsson rolünde Bron/Broen dizisinden anımsanabilecek Maria Sundbom‘u, Maja’nın avukatı Peder Sander rolünde Top of the Lake, Genius ve Chernobyl gibi dizilerden anımsanabilecek David Dencik‘i, Maja’nın babası Eric rolünde Modus dizisinden anımsanabilecek Christopher Wollter‘ı, Maja’nın annesi Camilla rolünde Bron/Broen dizisinden anımsanabilecek Anna Björk‘ü ve Amanda’nın annesi Mimmi rolünde Helena Af Sandeberg‘i izliyoruz.

YAZARIN NOTU

Genel olarak bakıldığında oldukça başarılı bir dizi olmuş Quicksand. Etkili bir hikaye anlatımı ve sunumu mevcut. İnsanı içine içine çekiyor bölümler ilerledikçe. Hanna Ardéhn’in de role yakıştığını söylemek mümkün. Sezonun kayda değer işlerinden biri olmuş diyebilirim dizi için.

Bir örnek verecek olursam; 13 Reasons Why’ı seven bunu da sever diyebilirim. Oradaki Hannah ve buradaki Maja tam olarak aynı olmasa da birbirine yakın karakterler. Seyirciye karakterleri sert bir şekilde sorgulama isteği veriyor sezon içerisinde hikaye. Ucu da kapalı bir şekilde bitmiş durumda. Mini dizi olarak gönül rahatlığıyla izlenebilir Quicksand.

Bu da dizinin Türkçe altyazılı fragmanı: