Son dönemde ekrana gelen ve yaşanmış olaylardan esinlenilerek hazırlanan üç mini dizinin tanıtımını bir arada yapayım dedim. Üstelik hepsinin hikayesi 1980’li yılların ikinci yarısıyla başlıyor.

1) Chernobyl

“Çernobil” felaketini biliyorsunuzdur. Bir yerlerden duymuş veya okumuş olabilirsiniz, yaşınız yettiği için hatırladıklarınız da olabilir. Nisan 1986’da tarihin yazdığı insan yapımı en büyük felaketlerden birisi yaşandı.

Bugünlerde Ukrayna topraklarında yer alan, ama o dönemde hala ayakta olan Sovyetler Birliği’ne bağlı bölgedeki nükleer santral patladı. Yaşanan radyasyon sızıntısının etkisiyle birçok insan hayatını kaybetti, sakat doğdu veya doğanın dengesi geri döndürülemez şekilde bozuldu. Ülkemiz ve özellikle Karadeniz Bölgesi de bu felaketten etkilendi. Bu dizi, zaten daha isminden de anlaşıldığı üzere Çernobil’deki felaketi ekrana getiriyor.

HBO’da yayınlanan Chernobyl beş bölümden oluşuyor ve yayın hayatını geçtiğimiz pazartesi yayınlanan bölümüyle tamamladı. Bölümler ülkemizde bein Series (Digiturk) bünyesinde yer alıyor. Hikayeyi patlamanın yaşanmasının ardından açıyoruz.

Patlama nasıl oldu? Neden oldu? Üstesinden gelebilmek ve zararı azaltmak için neler yapabiliriz? Bu ve bunun gibi soruların cevabını arayan, cevabını veren, bunları yaparken gerçek hayattan isimler eşliğinde yaşananları aktaran bir yapım var elimizde. Geniş kadrosunda yer alan bazı isimler şöyle:

Boris Shcherbina ve Valery Legasov

Jared Harris, Stellan Skarsgård, Paul Ritter, Jessie Buckley, Emily Watson, Barry Keoghan, Con O’Neill, Adrian Rawlins, Sam Troughton, David Dencik.

Chernobyl’i Identity Thief ve The Hangover (Part II, Part III) filmleriyle bilinen Craig Mazin kaleme aldı, kariyeri müzik videosu ağırlıklı olan Johan Renck yönetti. HBO ve Sky UK de yapımcılığını üstlendi. Çernobil’deki nükleer santralin yer aldığı (şimdilerde hayalet şehir olan) Pripyat‘ın eski yerlilerinin anılarından yararlanarak Voices from Chernobyl‘i kaleme alan Svetlana Alexievich‘in kitabından esinlenildi.