2) The Hot Zone

National Geographic ise “Ebola” salgınına el atarak The Hot Zone‘u ekrana getirdi. Altı bölümlük dizi üç gün (27-28-29 Mayıs) içinde yayınlanarak sezonu tamamladı.

James V. Hart’ın yaratıcısı olduğu diziyi Kelly Souders, Brian Peterson ve Jeff Vintar hazırladı. Richard Preston‘ın 1994’te piyasaya çıkan aynı isimli kitabından uyarlandı. Daha önce kitabı film yapmak isteyen Ridley Scott ve şirketi Scott Free Productions ile Fox 21 Television Studios ortaklığında ekrana geldi.

Kadrosunda Julianna Margulies, Noah Emmerich, James D’Arcy, Liam Cunningham, Topher Grace ve Grace Gummer gibi isimler yer alıyor.

1976’da keşfedildiğinden beri ağırlıklı olarak Afrika’da görülen Ebola’nın 1989’da A.B.D.’nin Virginia eyaletindeki Reston bölgesinde ortaya çıktığına dair büyük bir şüphe oluşur. Şempanzeler aracılığıyla ülkeye geldiği düşünülen virüsü yayılmadan kontrole almak isteyen Dr. Nancy Jaax (Margulies) hızla harekete geçmek ister.

Ancak Nancy’nin önündeki tek sorun saldırgan virüs değildir. Otoritelere tedavisi olmayan ölümcül virüsün muhtemel varlığını ve ciddiyetini de kabul ettirmelidir. Dr. Peter Jahrling’in (Grace) ve komitede görevli Trevor Rhodes’un (Darcy) şüpheci yaklaşımına karşı orduda görevli eşi Jerry (Emmerich) ve akıl hocası Wade Carter (Cunningham) kendisine destek olur. Zamana karşı büyük bir yarış başlar.

Dr. Nancy Jaax ve Lt. Col. Jerry Jaax