3) When They See Us

Bu mini dizi ise Netflix’ten. 13th ile Oscar adaylığı kazanan, Emmy ödüllü senarist ve yönetmen Ava DuVernay‘in hazırladığı When They See Us 4 bölümden oluşuyor. “Central Park Beşlisi” (Central Park Five) olarak bilinen beş gencin hikayesi anlatılıyor.

Geniş kadrosunda Joshua JacksonBlair UnderwoodVera FarmigaJohn LeguizamoFelicity HuffmanNiecy NashAunjanue Ellis, Kylie Bunbury, Famke Janssen, Jharrel JeromeJovan AdepoMichael K. Williams ve Logan Marshall-Green gibi isimler yer alıyor.

19 Nisan 1989. New York’taki Central Park’ta karanlık bir vakitte koşan 28 yaşındaki genç bir kadın saldırıya ve tecavüze uğrar. 12 gün komada kalır. Başlatılan soruşturmanın ardından o akşam parkta oldukları öğrenilen birkaç genç göz altına alınır: Antron McCray, Kevin Richardson, Yusef Salaam, Raymond Santana ve Korey Wise.

Sadece birisi 16 yaşında, diğerleri daha küçük olan bu beş gencin dördü siyah, birisi de İspanyol kökenlidir. Harlem’de yaşayan ve yakın arkadaş olan gençler masum olduklarını iddia ederler ama polisler onların suçlu olduğundan emin gibidir ve bunu kanıtlamak için acımasızca onların üstüne giderler. Olay medyanın ve halkın da büyük ilgisini çeker, dönemin popüler ve zengin iş adamı Donald Trump bile bir şekilde dahil olur.

Elbette kaçınılmaz bir şekilde ırk kavramı ve ön yargılar da bir kez daha devreye girer.