Breaking the Waves filminden 22 yıl sonra Stellan Skarsgard ve Emily Watson ikilisi yeniden bir araya geliyor. Stellan Skarsgard ve Emily Watson, HBO ve Sky’da yayınlanacak olan Çernobil nükleer felaketi ile ilgili 5 bölümlük mini dizinin başrol oyuncuları oldular.

Chernobyl, benzeri görülmemiş insan yapımı trajedinin hikayesini ve 1986 yılında Avrupa’nın hayal bile edilemez bir felaketten kurtarılması için inanılmaz fedakarlıklar yapan cesur erkekleri ve kadınları anlatıyor. Dizide nükleer santralde meydana gelen kazayı ve hemen sonrasındaki soruşturmayı izleyeceğiz.

Stellan Skarsgard, felaketin ilk saatlerinde hükûmet komisyonunun lideri olarak görevlendirilen, SSCB’nin Yakıt ve Enerji Bürosu başkanı Boris Shcherbina’yı canlandıracak.

Emily Watson, bir daha böyle bir felaketin yaşanmaması için bu olaya neden olan bilimsel gizemi çözmeyi amaçlayan Sovyet nükleer fizikçisi Ulana Khomyuk’u canlandıracak.

Jared Harris‘in (The Crown), kazayı araştırmak için Kremlin tarafından seçilen Sovyet bilim adamı Valery Legasov’u canlandıracağı önceden açıklanmıştı.

Johan Renck (Breaking Bad, The Last Panthers), dizinin yönetmenliğini ve yardımcı yapımcılığını üstlenecek.

Sister Pictures’dan Jane Featherstone (The Split, Broadchurch, River) ve Craig Mazin (The Hangover Part IIIII), The Mighty Mint’ten Carolyn Strauss (Game of Thrones, Treme) ile Sky’dan Gabriel Silver (Clique, DCI Banks, Strike Back) dizinin yönetici yapımcıları olacaklar.

Sister Pictures ve The Mighty Mint tarafından üretilen seri, 250 milyon dolarlık ortak yapım anlaşması kapsamında ilk HBO/Sky dizisi olacak. Çekimlere bu İlkbahar’da Litvanya’da başlanacak.

Kaynak