Netflix’in İtalya yapımı yeni dizisi Curon, 10 Haziran 2020 tarihinde izleyiciyle buluştu.

Psikolojik drama, gençlik draması, gerilim, gizem ve fantastik drama ögelerini harmanlayan Curon‘un ilk sezonu 7 bölümden oluşuyor. 2. sezonunun olup olmayacağı henüz belli değil. Bölüm süreleri ise 41-51 dakika arasında değişiyor.

Ezio Abbate, Ivano Fachin, Giovanni Galassi ve Tommaso Matano, dizinin yaratıcıları konumunda. Fabio Mollo ve Lyda Patitucci, yönetmenlik görevini üstlenmişler. Yapımcı kadrosunda yer alan isimler ise Ilaria Castiglioni, Daniel Campos Pavoncelli, Marco Cohen, Fabrizio Donvito ve Benedetto Habib.

KONU

Kuzey İtalya’da, İtalya-Avusturya-İsviçre sınırında bulunan Curon isimli küçük bir yerleşim yerinde geçiyor hikayemiz. Dağ, orman ve nehir manzaralarının birleştiği bir yer Curon.

Anna’nın 17 yıllık bir aranın ardından 15-16 yaşlarındaki ikiz çocukları Daria ve Mauro ile birlikte memleketi Curon’a dönüşüyle başlıyor hikayemiz. Milano gibi büyük bir şehirden buraya taşınmak zorunda kalan üçlünün Curon’a gelişinden çok kısa bir süre sonra Anna ortadan kayboluyor. Anna’nın kaybolmasının gizemi geçmişin saklı sırlarıyla birleşiyor ve olaylar gelişiyor. Genç ikizler, köyün sakin görüntüsünün ardındaki sırları yavaş yavaş keşfetmeye başlıyorlar.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

İkizlerden Mauro karakterine Federico Russo hayat veriyor. Daria karakterini ise Margherita Morchio canlandırıyor.

Mauro’nun içe dönük bir karakteri var. Duygusal, sessiz, kendi halinde bir genç. Daria ise dışa dönük bir tip. Sosyal, eğlenmeyi seven, girişken ve asi ruhlu bir genç kız kendisi.

İkizlerin annesi Anna karakterinde Sense8 dizisinden anımsanabilecek Valeria Bilello karşımıza çıkıyor.

Anna’nın çocuklarıyla beraber yanına taşındığı, eski bir otel işleten, yalnız yaşayan, Anna’nın dönüşünden pek hoşnut olmayan, huysuz ve suratsız babası Thomas karakterini Luca Lionello canlandırıyor.

Kasabanın liseli gençlerinden Micki ve Giulio karakterlerinde Juju Di Domenico ile Giulio Brizzi‘yi izliyoruz.

Micki ve Giulio, iki kardeşler. Alman kökenli bir aileden geliyorlar. Micki, arkadaş canlısı biriyken Giulio için aynı şeyi söylemek mümkün değil. Micki, Daria ile iyi anlaşıyor.

Micki ve Giulio’nun anne ve babası Albert ve Kiara rollerinde Alessandro Tedeschi ile Anna Ferzetti‘yi izliyoruz.

Albert, gergin bir görünüme ve saldırgan bir üsluba sahip olan bir adam. Koruculuk yapıyor ve Anna ile eski arkadaş olduklarını söylüyor. Kiara ise gençlerimizin okuduğu lisede öğretmenlik yapıyor.

Micki’nin en yakın arkadaşı olan ve ona tek taraflı aşık olduğu gözlemlenen garip bir genç olan Lucas karakterinde Luca Castellano karşımıza çıkıyor. Kadroda ayrıca Max Malatesta (The Name of the Rose) da yer alıyor.

YAZARIN NOTU

Dizinin ilk 2 bölümünü izlemiş bulunuyorum. 2. bölümü, ilk bölüme oranla daha ilgi çekici bulduğumu söyleyebilirim. Gizem unsuru ve psikolojik faktörler fena yansıtılmıyor şu ana kadarki süreçte. Kadroyu da sevdim diyebilirim. Beklentiyi yükseltmemek kaydıyla bir şans verebilirsiniz diziye.

FRAGMAN