Netflix’in dili Arapça olan ilk orijinal dizisi olma özelliği taşıyan Jinn isimli dramanın tanıtımıyla karşınızdayız bugün.

Ürdün yapımı olan dizi, 13 Haziran 2019 izleyiciyle buluştu. Aradan geçen yaklaşık 1 senelik zamana rağmen hakkında bir iptal veya onay haberi gelmedi henüz.

5 bölümden oluşan dizinin yaratıcıları Elan Dassani, Rajeev Dassani ve Mir-Jean Bou Chaaya. Chaya, dizide yönetmenlik de yapmış 3 bölümde. Bu üçlüye yapımcı koltuğunda Christian Bou Chaaya, Lucien Bou Chaaya, Zeus Zamani ve Jason George eşlik etmiş.

Doğaüstü, gerilim ve gençlik draması ögelerini harmanlayan dizinin ilk bölümü 46 dakika uzunluğunda. Diğer bölümlerin süresi ise 25-32 dakika arasında değişiyor.

KONU

Dizinin hikayesi, özel okul öğrencisi bir grup liseli genci merkezine alıyor. Ürdün’ün başkenti Amman’da yaşayan bu gençler, bir okul gezisi kapsamında binlerce yıllık antik bir kent olan Petra‘ya gidiyorlar. Petra, cinlerin yaşam alanı olan bir yer olarak anlatılıyor gezi sırasında öğrencilere kılavuzlar tarafından. Oradayken bazı gençler içki içip birlikte vakit geçirmek maksadıyla gezi grubundan ayrılıyorlar bir akşam vakti ve içlerinden biri gizemli bir şekilde ölüyor. Böylece onları Amman’da da takip eden gizem dolu olaylar serisi başlamış oluyor.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

=Mira=

Hikayemizin merkez kahramanı diyebiliriz onun için. Güçlü bir karaktere ve hafiften asi bir ruha sahip olduğunu söylemek mümkün. Annesi ve erkek kardeşi vefat etmiş. Babasıyla birlikte yaşıyor.

Karaktere Salma Malhas hayat veriyor.

=Keras=

Petra’nın Mira’ya olan armağanı. İyi niyetli gibi görünen bir cin.

Karakteri Hamzeh Okab canlandırıyor.

=Yassin=

Hem evde üvey babası tarafından, hem de okulda bazı erkek öğrenciler tarafından zorbalığa maruz kalan bir genç. Söz konusu okul gezisinde de zorbalıktan nasibini alıyor ve sonrasında hayatı değişmeye başlıyor. Küçükken Mira ile çok yakın arkadaşlarmış bu arada.

Karakteri Sultan Alkhail canlandırıyor.

=Vera=

Yassin’e gezi sırasında uğradığı zorbalık sonrasında yardımcı olan hoş görünümlü, gizemli ve cool bir genç kız.

Karaktere Aysha Shahaltough hayat veriyor.

=Layla=

Mira’nın en yakın arkadaşı.

Karakteri Ban Halaweh canlandırıyor.

=Hassan=

Layla’nın kuzeni. Mira’ya aşık gizliden gizliye.

Karakteri Zaid Zoubi canlandırıyor.

=Fahed=

Mira’nın sevgilisi. Kendisi gibi öküzlerden oluşan bir arkadaş grubu var. Şu sıralar hayattaki birinci amacı Mira’yı sevişmeye ikna etmek.

Karaktere Yasser Al Hadi hayat veriyor.

=Nasser=

Fahed’in yakın arkadaşlarından biri. Layla’nın eski sevgilisi.

Karakteri Mohammad Nizar canlandırıyor.

=Jameel=

Fahed ve Nasser’in yakın arkadaşlarından biri.

Karakteri Karam Tabbaa canlandırıyor.

=Omar=

Fahed ve Nasser’in yakın arkadaşlarından biri. Aslında kötü biri değil ama kötü bir arkadaş çevresi var işte.

Karakteri Mohammad Hindieh canlandırıyor.

=Ms. Ola=

Geziyi düzenleyen ve kafileden sorumlu olan öğretmen. Kibar ve ilgili biri.

Karaktere Hana Chamoun hayat veriyor.

=Khaled=

Mira’nın babası. Eşini ve oğlunu kaybetmiş olmanın hüznü içerisinde hala. Hayatta kalan tek aile ferdi olan kızına daha sıkı sıkıya sarılmak istese de Mira ona aynı şekilde yaklaşmıyor. Kibar ve anlayışlı bir adam diyebiliriz onun için.

Karakteri Eyad Hourani canlandırıyor.

=Lubna=

Yassin’in annesi. Fiziksel ve psikolojik şiddet gördüğü bir evliliğin içine hapsolmuş durumda ama bu durumu değiştirmek için bir şeyler yapmaya niyetli değil.

Karaktere Manal Sehaimat hayat veriyor.

=Zuhair=

Yassin’in alkolik, tehditkar ve şiddete meyilli üvey babası.

Karakteri Nadeem Rimawi canlandırıyor.

YAZARIN NOTU

Genç ve tecrübesiz oyunculardan kurulu bir kadrosu var dizinin. Büyük çoğunluğu bu diziyle ilk ciddi oyunculuk deneyimini yaşamış hatta. Bu tecrübesizlik ekrana da yansıyor sıkça elbette ama çok sorun etmedim ben bu durumu. Sıfır beklentiyle oturdum dizinin başına ve tek oturuşta sonunu getirdim. Ben yeterli buldum genel olarak baktığımda diziyi ve 2. sezonunun da olmasını isterim açıkçası. Lakin beğenmeyeni de çok iyi anlarım elbette.

Dizi, Ürdün’de tepki çekmiş yayınlandığı dönemde gereksiz sebeplerden ötürü ve bu durum da IMDB puanına çok kötü yansımış (3.5) ister istemez.

Dizinin ucu bayağı açık bitmiş bu arada.

FRAGMAN