Netflix’in Tayland yapımı ilk orijinal dizisi The Stranded‘in tanıtımıyla karşınızdayız bugün.

GİRİZGAH

The Stranded, ağırlıklı olarak gizem ve hayatta kalma mücadelesi üzerinden ilerleyen bir dizi. Aynı zamanda aksiyon, macera, gerilim ve doğaüstü unsurlarını da bünyesinde barındıran bir gençlik draması.

Dizinin yaratıcısı Christian James Durso. Ona yazar masasında Sophon Sakdaphisit eşlik etmiş. Sakdaphisit, aynı zamanda dizinin yönetmenliğini üstlenmiş durumda. Yapımcı koltuğunda ise Durso’ya Kittisak Chuangarun, Paiboon Damrongchaitham, Rafah Damrongchaitham, Boosaba Daorueng, Ekachai Uekrongtham, Gary Levinsohn, Steven Sims ve Billy Hines gibi isimler eşlik etmiş.

15 Kasım 2019 tarihinde izleyiciyle buluşan dizinin ilk sezonu 7 bölümden oluşuyor. 2. sezonunun olup olmayacağına dair henüz bir bilgi yok. Dizinin bölüm süreleri ise 46-54 dakika arasında değişiyor.

KONU

The Stranded, bir adada mahsur bir grup gencin hikayesini anlatıyor. Söz konusu adada konumlanmış seçkin öğrencilerin okuduğu bir özel lise mevcut. Hikayemizin başladığı gün ise lisenin son günü. Adadan Bangkok’a gidecek olan son tekne, akşam saat 6’da kalkacaktır ama bir grup öğrenci kendi aralarında bir mezuniyet partisi düzenlemek üzere o gece adada kalmayı kararlaştırmışlardır. Öğrencilerden biri söz konusu partiyi organize etmiş ve bir sonraki gün onları götürmek üzere adaya gelecek olan özel bir tekne ayarlamıştır. Söz konusu gece parti son hızıyla devam ederken bir kanlı ay tutulması başlar ve onu çok şiddetli bir tsunami faciası takip eder.

Tsunami faciasından sağ çıkan 36 genç, bundan sonraki süreçte bir hayatta kalma mücadelesi içerisine girmek ve adada yeni bir yaşam alanı oluşturmak zorunda kalırlar. Adayı terk etmelerini sağlayacak kullanılır durumda bir vasıtaları yoktur, dışarısıyla iletişime geçebilecekleri bir olanakları da mevcut değildir. Telefon şebekeleri çekmemektedir, radyo, televizyon, internet vb. iletişim araçları da işler durumda değildir. Dışarıda neler olup bittiğinden habersiz durumdadırlar anlayacağınız. Aradan günleri takip eden haftalar geçmesine rağmen hiç kimse de onları aramaya gelmemektedir. Ailelerinin zengin ve nüfuslu insanlar oldukları hesaba katıldığında bu durum son derece garip kaçmaktadır.

İşte genel olarak böyle bir ortam mevcut dizide. Hikayenin, karakterlerin tsunamiden önceki hayatlarına ait küçük flashback (geriye dönüş) sahneleriyle desteklendiğini de belirtmeden geçmeyeyim aklıma gelmişken.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

*Kraam (Papangkorn Lerkchaleampote)*

Adalı gencimiz Kraam, söz konusu lisede burslu olarak okumuştur ve başkent Bangkok’ta kazandığı bir üniversiteye gitmek üzere adadan ayrılmak üzeredir. Babasıyla bu konu üzerine sahil kenarına park ettikleri araçlarının içinde hoşbeş ettikleri sırada tsunami onları vurur. Babası ölür ama Kraam gizemli bir şekilde hayatta kalmıştır. Partide olmayıp da hayatta kalan tek kişi olduğunu da not düşelim buraya.

Kraam, ara ara garip bir şekilde kendinden geçip bir takım parça görüler görmektedir. Okulun güzel ve popüler kızı May’e platonik bir şekilde aşık olduğunu da belirtmeden geçmeyelim.


*May (Chayanit Chansangavej)*

Kraam’ın aşık olduğu güzel ve tatlı kızımız. Okulun en zengin çocuğu olan Anan’ın sevgilisi kendisi. Tsunamiden önce şık partilere katılır, bir yerleri gezer ve bunları bir fenomen olduğu Instagram’da paylaşırmış. Tsunamiden sonra ise adada doktor rolüne soyunmuş durumda.


*Anan (Chutawut Phatrakampol)*

May’in erkek arkadaşı olan Anan, okulun en zengin genci. İnsanlara yön veren ve olayların merkezinde olan kişi olmayı çok seven Anan, çok yüksek bir egoya ve kibre sahip.


*Ying ve Ice (Ticha WongthipkanontKittisak Patomburana)*

Ying ve Ice, tutku dolu iki sevgililer. Ying, söz konusu 36 kişi arasında adadaki lisede okumayan tek kişidir. Sırf Ying’in mezuniyet töreni ve partisi için adaya gelmiştir.

Ice’ın özellikle kafayı bulduğu vakitlerde zıvanadan çıkmak gibi bir sorunu mevcut. Ayrıca bir kalp pili olduğunu ve kendini fazla zorlamaması gerektiğini de belirtmeden geçmeyelim.


*Arisa (Chaleeda Gilbert)*

Oldukça zeki bir kız olan Arisa, okul arkadaşları arasında pek sevilen bir tip değil. Adada eski bir teyp makinesi buluyor, onu çalıştırmaya odaklanıyor ve bir gizemin peşinden sürükleniyor karakterimiz.


*Nahm (Chanya McClory)*

Yaşanan olayların normal olmadığını ve adada bir takım gizemli olaylar döndüğünü düşünen genç kızımız.


*Jan & Jack & Krit (Pamiga Sooksawee & Siwat Jumlongkul & Tanapon Sukhumpantanasan)*

36 kişi arasında tsunamiden yaralı ayrılan tek kişi olan Jack’in bir bacağında hızlı bir şekilde yayılan bir kangren mevcut. Krit, Jack’in sevgilisi; Jan ise kız kardeşi.


Okulun fen bilimleri öğretmeni olan Profesör Lin rolünde ise Sinjai Plengpanich karşımıza çıkıyor.


YAZARIN NOTU

Sevebileceğim bir dizi bulmayı beklemiyordum karşımda aslında diziye şans vermeden önce. Hem hikaye açısından, hem bütçe açısından hem de kadro ve karakterler açısından beklediğim kadar ucuz bir dizi bulmadım kesinlikle karşımda. Lost’tan beri her daim cazip gelir bu tarz hikayeler malumunuz ve şu ana kadar yapılmamış bir şeyler yaptığı da söylenemez dizinin elbette. Ama son derece sürükleyici bir diziyle karşı karşıya olduğumuzu da belirtmem gerek. Tayland yapımı olmasına ön yargıyla yaklaşmayın, düşük IMDB puanını da pek kafaya takmayın ve türü seviyorsanız bir şans verin derim ben. Sezonun ucu en yüksek derecede açık bitti bu arada. Yeni sezon onayı almadan bulaşmak istemeyenlere duyurulur.

Mutlaka yeni sezon onayı almalı diye düşünüyorum The Stranded için. 2.5 aydır geleceğiyle ilgili bir haber gelmemiş olması üzücü. Umarım bir an önce gelir artık mutlu haber.

FRAGMAN