Netflix’te 15 Nisan 2020 tarihinde yeni bir dizi başladı: Outer Banks

Dizinin yaratıcıları Shannon BurkeJonas Pate ve Josh Pate. Bu üçlüye yazar masasında Keith Josef Adkins ve Rachel Alter; yapımcı koltuğunda ise Sunny Hodge eşlik etmiş. Valerie Weiss de yönetmenlik görevini üstlenmiş.

Suç draması, gençlik dizisi, aksiyon, macera, gizem ve gerilim gibi birçok türü harmanlayan bir drama dizisi konumunda Outer Banks. Dizinin ilk sezonu 10 bölümden oluşuyor ve 2. sezonunun olup olmayacağı henüz bilinmiyor. Bölüm süreleri ise 46-57 dakika aralığında değişiyor.

KONU

Hikayemizin merkezinde lise çağındaki 4 genç arkadaş var. Outer Banks isimli turist cenneti bir yerleşim yerinde yaşıyor gençlerimiz. 1 numaralı ana karakterimiz John B’nin ifadeleriyle “insanların ya 2 işinin ya da 2 evinin olduğu bir yer” Outer Banks. Zenginlerin ve fakirlerin adanın farklı kanatlarında yaşadıkları iki  ayrı bölge bulunuyormuş. Söz konusu 4 yakın arkadaştan John B, JJ ve Pope, adanın fakir kanadında yaşamlarını sürdürmekteler. Kiara/Kie ise adanın zengin tarafından.

Yaz dönemini birlikte takılıp eğlenerek geçiren bu dörtlü şiddetli bir fırtınanın ertesi günü küçük bir tekneyle bataklıkta açılmaya gidiyorlar. Pek derin olmayan suyun dibine batmış halde olan pahalı bir tekne ilişiyor gözlerine bu yolculuk sırasında. Gençliğin verdiği heyecan, macera arayışı, merak ve aç gözlülük gibi etmenler birleşince gençlerimiz bu işin arkasını kazımaya başlıyorlar ve çok geçmeden kendilerini tehlikeli işlerin ortasında buluyorlar.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

Soldan Sağa: Pope – JJ – Kie – John B

Pope karakterine Jonathan Daviss, JJ karakterine Rudy Pankow, Kie karakterine Madison Bailey ve John B karakterine Chase Stokes hayat veriyor.

John B’nin babası yaklaşık 9 ay önce denizde kaybolmuş. Annesi, onları o 3 yaşındayken terk etmiş. Yasal vasisi konumdaki amcası da yaklaşık 3 aydır şehir dışında. Şu sıralar başında bir yetişkin olmadan yaşamını sürdürüyor kısacası sorumluluktan uzak bir şekilde. Sosyal hizmetler peşinde ve bir koruyucu ailenin yanına verilme tehlikesiyle karşı karşıya.

JJ, John’un uzun yıllardır en yakın arkadaşı konumunda. Sörfe özel bir tutkusu ve suça da meyli olan bir tip JJ. Özellikle de hırsızlık ve kaçakçılık gibi para kaynaklı suçlara.

Kie, diğer üçlüye en son dahil olan kişi konumunda. John, “Neden bizle takıldığını anlamıyorum. Sanırım hepimiz ona biraz vurgunuz.” cümleleriyle tanımlıyor onun ekipteki durumunu. Adanın zengin tarafında yaşıyor ve ailesinin turistlerin uğrak mekanı konumundaki bir işletmesi bulunuyor. Enerjik, neşeli ve eğlenceli bir genç kız Kie.

Pope, ekibin en zeki üyesi. John ve JJ’in aksine ada dışında muhtemel bir pozitif gelecek beliyor onu. JJ ve John’a oranla daha çekingen biri olduğunu söylemek mümkün bu arada.

Sarah

Sarah, adanın en zengin adamlarından birinin kızı. John, ara sıra onların teknesinde çalışıyormuş. Nie’nin eski en yakın arkadaşı konumunda bu arada Sarah. Sonrasında araları bozulmuş.

Karaktere Madelyn Cline hayat veriyor.

Charles Esten‘i (Nashville) Sarah’nın babası Ward rolünde izliyoruz. Austin North, Sarah’nın erkek arkadaşı Topper rolüyle karşımıza çıkıyor. Cullen Moss (One Tree Hill, Resurrection, Hap and Leonard), Outer Banks’in kötü şerif yardımcısı Victor Shoupe karakterine hayat veriyor. Adina Porter‘ı (The 100, True Blood, American Horror Story) ise Şerif Peterkin rolüyle izliyoruz. Kadroda ayrıca Caroline Arapoglou ve Drew Starkey gibi isimler de yer alıyor.

YAZARIN NOTU

Dizinin henüz ilk bölümünü izledim ve fena bulmadığımı söyleyebilirim. Basit, alışılagelmiş ama her zaman kendine alıcı bulabilecek tarzda bir dizi. Çok fazla ekran tecrübesi olmayan genç oyunculardan kurulu bir kadrosu var ama birkaç tanesine alıştım hemen ilk bölüm itibarıyla ben.

Devamı da en azından ilk bölüm ayarında gelirse sezonu tamamlarım diye düşünüyorum. Hayırlısı olsun bakalım. İzleyecek olanlara iyi seyirler dilerim.