“Who Wants To Be A Millionaire?” ya da kulağa tanıdık gelen versiyonuyla “Kim Milyoner Olmak İster?” yarışmasını elbet biliyorsunuzdur. Ülkemizde yaklaşık 20 yıldır yayınlanan program esasında bir İngiliz formatı. Eylül 1998’de ITV’de açılışını yaptı ve dünya geneline hızla yayıldı.

Türkiye’deki yayınına Kim 500 Milyar İster? ismiyle 2000’de başlayan program paradan sıfır atılması ve miktar değişikliği gibi sebeplerden Kim 500 Bin İster?, Kim Bir Milyon İster? ve Kim Milyoner Olmak İster? isimleriyle devam etti. Kenan Işık’la özdeşleşen programı Haluk Bilginer, Selçuk Yöntem ve Murat Yıldırım da sundu. Show TV, Kanal D ve Star TV’de de ekrana gelen yarışmayı hali hazırda Kenan İmirzalıoğlu sunuyor ve ATV’de ekrana geliyor.

İşte bu yazıya konu olan Quiz dizisi de bildiğimiz bu yarışmayla alakalı bir yapım. Birleşik Krallık’taki orijinal versiyonda yaşanan ve medyada geniş yer bulan gerçek bir yolsuzluk hikayesini anlatıyor. Proje, James Graham’ın kaleme aldığı aynı isimli tiyatro oyunundan uyarlandı. Mini dizi olan Quiz, 13-14-15 Nisan tarihleri arasında ITV’de yayınlanarak üç bölümlük yayınını tamamladı.

Konusu:

2001’deyiz. Binbaşı Charles Ingram ve eşi Diana çeşitli sebeplerden dolayı daha fazla paraya ihtiyaç duyuyorlar. 98’de başladığından beri gördüğü ilgiyle ve elde ettiği reytingle ortalığı kasıp kavuran Kim Milyoner Olmak İster ise çözüm için uygun bir alternatif görünüyor. Ancak Diana’nın kardeşi de Diana da gereken miktarla yarışmadan ayrılamayınca Charles Ingram şansını deniyor. Üstelik bu sefer farklı bir ‘hazırlık’ sürecinden geçtiklerini söylemek mümkün. Bu arada Kim Milyoner Olmak İster’de bir aileden üç kişinin sunucunun karşısına çıkacak kadar ilerleyerek eleme sürecini geçmiş olmasının bile aslında dikkati çekici olduğu söylenebilir.

Dizinin bölümleri devam ederken yarışmanın başlaması, gördüğü ilgi, kamera arkasındaki ekibin programı hazırlaması gibi parçalar da anlatılıyor. Öte yandan Ingram ailesinin yaşamına ve bahsi geçen yolsuzluk hikayesinin detaylarına da tanık oluyoruz.

Quiz’in kadrosunda Matthew Macfadyen, Michael Sheen, Sian Clifford, Michael Jibson, Mark Bonnar, Helen McCrory ve Aisling Bea gibi isimler yer alıyor.

Kim Milyoner Olmak İster? yarışmasını en son Selçuk Yöntem sunarken bir arkadaşım yarıştığı için izlemiştim. Ama yine de özellikle Kenan Işık zamanında denk geldikçe baktığım çok oldu. Bazı yarışmacıların ‘özene bezene’ seçilmişliğini bir kenara bırakırsak ilgi çekici bir yarışma olduğu söylenebilir.

Quiz’i biraz da bundan ve konusundan dolayı merak ediyordum. Tanıdık yarışma ortamını ve formatı görmek güzel oldu. İlgi çekici olan başrolleri de diğer pozitif tarafıydı. Yarışmanın sunucusunu oynayan Michael Sheen’in dizide olduğunu bilmesem o tipiyle belki de tanımazdım. Öyle bir değişim geçirmiş sanki. Succession sonrası Matthew Macfadyen’i ve Fleabag sonrası Sian Clifford’ı farklı rollerde izlediğime de sevindim. Performansları ve çift olarak uyumları iyiydi. Çiftin avukatını oynayan Helen McCrory de Sheen gibi güzel bir bonustu.

Quiz’den genel olarak memnun kaldığımı söyleyebilirim. Üç bölüm hikayesi için yeterliydi. Komedi öğelerini abartmalarını istemiyordum, istediğim gibi oldu. Orta kısmını da daha çok sevdim. Yalnız özellikle mahkeme kısmına odaklanan final bölümü göreceli diğerlerinin altında kaldı. Birazcık bitse de gitsek diye düşündüğüm oldu. Ama bu, sonunun nereye bağlanacağını bilmemle alakalı da olabilir. Hatta bundan dolayı olan bitenleri açıklama çabasında biraz fazla kaçırdıklarını düşünüyor da olabilirim. Ama yine de iki tarafın bakış açısını da kendilerince (bence) düzgün anlattılar.

Quiz genel olarak böyle bir yapım. İyi seyirler.