Bugün sizi Finlandiya yapımı bir dizi ile selamlıyoruz: Bullets

2018 yılı sonbaharında yayınlanmış Bullets ve 10 bölümden oluşmakta. Finlandiya’da yayın yapan Elisa Viihde isimli bir dijital platform için hazırlanmış. Finlandiya’dan Vertigo, Almanya’dan Nadcon ve Belçika’dan Lunanime/Lumière yapım şirketlerinin ortaklığında hazırlanan dizinin dünya genelindeki satış hakları ise Sky Vision‘da.

Dizinin yaratıcıları Antti Pesonen ve Minna Virtanen. Yönetmenliğini Pete Riski üstlenmiş. Yapımcıları arasında Saara Kankaanpää, Laura Kuulasmaa, Minna Virtanen, Alan Sim, Jan De Clercq, Annemie Degryse, Thomas Disch, Tim Martens, Peter Nadermann, Tanya Shevchuk ve Nikita Kochkarev gibi birçok isim yer alıyor.

Suç draması, gerilim ve gizem türlerini harmanlayan dizinin bölüm süreleri ise 43-46 dakika aralığında değişiyor.

Bullets için karakter merkezli bir drama diyebiliriz. Biraz yavaş bir tempoda seyrediyor ve olayların karakterler üzerindeki psikolojik yansımalarına bolca dikkat çekiyor.

Hikayenin merkezinde 3 karakter bulunuyor. Bunlardan ilki Mari Saari isimli bir gizli polis. Diğeri Madina Taburova ismini kullanan yabancı bir kadın. Üçüncüsü de Tommi Viita isimli bir dedektif.

Mari Saari

Mari Saari karakterini geçtiğimiz yıl Beforeigners isimli Norveç dizisinde izlediğimiz Finli aktris Krista Kosonen canlandırıyor.

Mari, yetenekli ve oldukça da duygusal bir gizli polis. Bölümün açılışında başka bir davayla ilgilenirken görüyoruz kendisini ve trajik bir olayla yüz yüze geliyor.

Madina Taburova

Madina Taburova karakterine Game of Thrones dizisi dışında Duvara Karşı ve Eve Dönüş isimli sinema filmlerinden de yakinen tanıdığımız Türk oyuncu Sibel Kekilli hayat veriyor.

Madina, çok az konuşan, oldukça gizemli bir kadın. Gerçek kimliği tam olarak bilinmiyor. Yasa dışı yollarla Belçika’nın başkenti Brüksel’e geliyor, oradan da sahte bir pasaportla Finlandiya’nın başkenti Helsinki’ye geçiyor. Flashback sahnelerinde bir Afganistan geçmişi olduğunu görüyoruz.

Tommi Viita

Tommi Viita karakterinde ise Karppi dizisinden hatırlanabilecek Tommi Korpela‘yı izliyoruz.

İş yaşamında takıntılı bir tip diyebiliriz Tommi için. Özel hayatında da aile bireyleriyle arasında soğuk hava rüzgarları esiyor.

Mari’nin amiri Tuomi rolünde Outi Mäenpää karşımıza çıkıyor.

Kadronun geri kalanına şuradan göz gezdirebilirsiniz.

Dizinin henüz ilk 2 bölümünü izlemiş bulunuyorum. Hikaye olarak biraz yavaş ilerlese de gizem unsuru sayesinde kendisini izletiyor. Başroldeki 3 isim de gayet izlenesi isimler elbette. Türe ve oyuncu kadrosuna karşı ilgisi olanlar bir şans verebilirler diziye beklentiyi yüksek tutmamak kaydıyla.

Bu da dizinin fragmanı: