AXN‘in 2019 yılı sonbaharında yayınladığı Reckoning, gerilim ve gizem yüklü bir suç draması. Ayrıca aile dramasından da izler taşıyor. Seri katil temalı mini dizi, 10 bölümden oluşuyor. Bölüm süreleri ise 43-46 dakika aralığında.

Dizi, Yeni Zelanda kanalı TVNZ ve İngiliz kanalı Channel 4‘un da aralarında bulunduğu çeşitli ülkelerdeki kanallarda izleyiciyle buluşmuş. 1 Mayıs 2020 tarihi itibariyle Netflix de diziyi yayınlamaya başlamış ama ülkemizdeki kullanıcılarına açmamış henüz.

David Hubbard ve Katrina Cabrera Ortega, dizinin senaryosunu kaleme alan isimler. Yapımcı koltuğunda Hubbard’a David Eick ve Shawn Seet gibi isimler eşlik etmiş. Seet, dizide yönetmen olarak da görev yapmış.

KONU

ABD’de bir yerde, küçük bir yerleşim yerindeyiz. Hedef kitlesi genç kızlar olan bir seri katil, yeniden harekete geçmeye başlamış durumda ve söz konusu yerleşim yerinde yaşayan insanları sıkıntılı bir süreç bekliyor.

Dizinin açılış sahnesinde 2 adamı kilisede günah çıkarırken izliyoruz. Mike ve Leo isimli bu 2 adam, birer aile babası ve kilisenin pazar ayinlerinin daimi misafirleri konumunda. Biri dedektif, diğeri ise eğitimci. Uzaktan bakıldığında görünürde normal insanlar ikisi de. Lakin daha ilk dakikalardan itibaren ikisinin de sıkıntılı tipler olduklarını, bir takım sırlar sakladıklarını görmeye ve ruhlarına işlemiş olan kötülüğün yansımalarını hissetmeye başlıyoruz.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

Mike Serrato karakterine Rectify ve The Disappearance dizilerinden tanıdığımız Aden Young hayat veriyor.

Mike, bir cinayet masası dedektifi. İkisi kız, biri erkek olmak üzere toplam 3 çocuğu ve güzel bir eşi var. Ailesiyle beraber pazar günleri kiliseye giden, ailesine karşı ilgiliymiş gibi davranan bir adam Mike. Sert mizaçlı bir karaktere sahip. Başkasının ne düşündüğünü pek umursamayan ve işleri her daim kendi istediği gibi yapmaya alışmış bir tip.

Leo Doyle karakterini True Blood ve Homeland dizilerinden tanıdığımız Sam Trammell canlandırıyor.

Leo, bir lisede rehberlik danışmanı olarak görev yapıyor. Ayrıca güreş antrenörlüğü de yapmakta. Öğrencilerle resmiyetten uzak bir etkileşimi var. Sınırlar konusunda sıkıntıları olan bir adam olduğu gözlemleniyor. İlk evliliğinden olma oğlu ve 2. eşiyle birlikte yaşıyor.

*Terra Nova ve The Crossing dizilerinden hatırlanabilecek Simone Kessell‘i Mike’ın eşi Paige karakterinde izliyoruz. Paige, bir psikolog.

*Reef Break, Hunters ve Secret City dizilerinden anımsanabilecek Laura Gordon, Leo’nun şu anki eşi Candace karakteriyle karşımıza çıkıyor.

*Bloom dizisinden anımsanabilecek Ed Oxenbould, Leo’nun lise çağındaki oğlu Paxton karakterini canlandırıyor. Leo, sıkıntılı bir olaya karışmış eski okulunda ve kaydını babasının çalıştığı liseye aldırmışlar.

*The Gloaming, Upright ve Les Norton gibi dizilerden anımsanabilecek Milly Alcock, Mike’ın ortanca çocuğu Sam karakterine hayat veriyor. Sam de tıpkı Leo gibi yeni okuluna başlamanın heyecanı içerisinde.

*Mike’ın Sam’e oranla daha asi ruhlu ve daha alımlı olan büyük kızı Amanda karakterinde Mitzi Ruhlmann‘ı izliyoruz.

*Mike’ın en küçük çocuğu Jake rolünde Tidelands dizisinden anımsanabilecek Finn Little karşımıza çıkıyor.

*Wanted, The Gloaming ve The Kettering Incident gibi dizilerden anımsanabilecek Anthony Phelan‘ı Leo’nun hafızasında sıkıntılar olan yaşlı ve huysuz babası Arden rolünde izliyoruz.

*Grey’s Anatomy ve How to Get Away with Murder gibi dizilerden anımsanabilecek Gloria Garayua, Mike’ın çalışma arkadaşı Dedektif Ramos karakterini canlandırıyor.

*Kadroda Diana Glenn (Secrets & Lies, The Slap), Jacqueline McKenzie (Bloom, Safe Harbour, The 4400), Paula Arundell ve Sana’a Shaik gibi isimler de yer alıyor küçük rollerle.

 YAZARIN NOTU

Dizinin ilk bölümünü izledim ve yeterince başarılı buldum. Genel atmosferi beğendiğimi söyleyebilirim. İki ana karakter de takip etmesi keyifli karakterler olacak gibi görünüyor. Mike’ın Doyle’a oranla sinir bozuculuk seviyesi çok daha yüksek olacak gibi ayrıca. İşin aile draması kısmını seri katil temalı suç draması kısmına oranla daha fazla sevecekmişim gibi bir his oluştu içimde bu arada. Ekranda görmeyi sevdiğim bir aktris olan Simone Kessell’ın aldığı süreler biraz daha uzun olursa sevinirim bir de ilerleyen bölümlerde.

FRAGMANLAR