Netflix’in Avustralya yapımı ilk orijinal dizisi olma özelliği taşıyan Tidelands‘in tanıtımıyla sizlerleyiz bugün.

GİRİZGAH

Netflix’in 10 bölümlük sipariş verdiği ama 8 bölümlük sezon olarak karşımıza sunduğu Tidelands, 14 Aralık 2018 tarihinde izleyici ile buluştu. Dizinin 2. sezonunun olup olmayacağına dair herhangi bir bilgi gelmedi henüz.

Tidelands‘in yaratıcıları Stephen M. IrwinNathan MayfieldLeigh McGrath ve Tracey Robertson. Mayfield, McGrath, Tracey üçlüsü dizinin yapımcılığını da üstleniyor ayrıca.

Suç ve gizem ögelerini harmanlayan bir fantastik drama olma özelliği taşıyan Tidelands’in bölüm süreleri ise 36-48 dakika arasında değişiyor.

KONU

Yaklaşık 10 yıllık hapis hayatından sonra tahliye olup küçük bir balıkçı kasabası olan memleketi Orphelin Bay’e geri dönen Cal McTeer, küçükken farkında olmadığı gerçek aile mesleğini öğrenmesinin ardından cinayetler, uyuşturucu ve sirenler (deniz kızları) konusunda kuşaklardır süregelen sessizlik komplosunu açığa çıkarmaya başlar.

Bu kasabayla ilgili bilinmesi gereken en önemli şey Tidelanderlar denilen yarı insan yarı siren kişilere ev sahipliği yapıyor oluşudur. Siren anne ve insan babadan meydana gelen Tidelanderlar, Sirenların aksine okyanusta değil karada yaşamakta olan, anneleri tarafından terk edilmiş kişilerdir. Sirenlar kadar olmasalar da suda nefes alabilme yetileri mevcuttur. Yine Sirenlar kadar olmasa da dişi Tidelanderların erkekler üzerinde baştan çıkarıcı bir etkileri vardır. İnsanlara oranla birazcık daha kuvvetlidirler. Ölümlü olsalar da yaşam süreleri insan ömrünün epey üzerindedir ve yaralı birini iyileştirebilme yetileri bulunmaktadır.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

=Cal McTeer=

Konu bölümünde kendisinden bahsettiğimiz eski hükümlü. Henüz küçük bir kızken cinayet suçundan hüküm giymiş. Eve döndüğünde aile mesleğinin balıkçılık değil de uyuşturucu ticareti olduğunu öğreniyor ve Tidelander denilen kişilerin varlıklarından haberdar oluyor. Ortalıkta dolandıkça kendisiyle, ailesiyle ve kasabayla ilgili bir sürü sır açığa çıkmaya başlıyor.

Dövüşebilme yetisi olan ve kendi başının çaresine bakabilecek durumda olan Cal’in bu özelliklerinin aksine duygusal bir karakter olduğunu söylemek mümkün.

Karakteri Puberty Blues dizisinden anımsanabilecek Charlotte Best canlandırıyor.

=Adrielle=

Tidelanderların lideri, kraliçesi. Hayattaki en önemli amacı dünyanın çeşitli noktalarına dağılmış durumda olan bir şeyin kırık parçalarını toplayıp bir araya getirmek. Bu parçaları toplamak için sık sık seyahat ediyor ve söz konusu parçaları satın almak için kullandığı paraları uyuşturucu satarak elde ediyor. Son derece baştan çıkarıcı bir kadın olan Adrielle’in insanları ve Tidelanderları etkileyebilme ve onlara yön verebilme yetisi diğer Tidelanderlara oranla daha gelişmiş durumda.

Karaktere The Fast and the Furious film serisinin son 4 filminde Elena karakteriyle izlediğimiz İspanyol oyuncu Elsa Pataky hayat veriyor. 42 yaşındaki Pataky’yi ünlü aktör Chris Hemsworth‘ün karısı ve 3 çocuğunun annesi olarak da biliyoruz.

=Augie=

Cal’ın ağabeyi. Babasının ölümünün ardından balıkçılık görünümlü uyuşturucu ticareti işini o devralmış. Kız kardeşinin eve dönmesinden memnun ama çok da bu işlere çekilmesini istemiyor. Adrielle gibi biriyle ticaret yapmanın zorluklarının farkında ve her daim tetikte olmak zorunda.

Karakteri The Shannara Chronicles dizisinden hatırlanabilecek Aaron Jakubenko canlandırıyor.

=Dylan=

Adrielle’in Tdelanderlar topluluğunda en güvendiği kişi ve sağ kolu. Onu Adrielle büyütmüş diyebiliriz ama aralarındaki ilişki için anne-oğul ilişkisi diyemeyiz. Aralarında bir cinsel çekim mevcut.

Karakteri Brezilyalı oyuncu Marco Pigossi canlandırıyor.

=Violca=

Adrielle’in yönetim tarzından hoşnut olmayan ve onu devirmek isteyen asi ruhlu bir Tidelander.

Karaktere Picnic at Hanging RockMystery Road ve Tomorrow, When the War Began gibi dizilerden hatırlanabilecek Madeleine Madden hayat veriyor.

=Corey=

Kasabanın şerif yardımcısı. Cal’in çocukluk arkadaşı ve ondan çok hoşlanıyor.

Karakteri Will dizisinden anımsanabilecek Mattias Inwood canlandırıyor.

Bu altılı dışında;

-Cal ve Augie’nin siren ve tidelanderlardan haz etmeyen anneleri Rosa rolünde Rake dizisinden hatırlanabilecek Caroline Brazier‘yi,

-Adrielle’in güvendiği yardımcılarından Lamar rolünde Pulse dizisinden anımsanabilecek Dalip Sondhi‘yi,

-Acımasız bir Tidelander olan Leandra rolünde Jet Tranter‘i,

-Kasabanın Tidelanderlarla ve Augie ile işbirliği halinde olan şerifi Paul rolünde The Cry, Secret City, The Slap gibi dizilerden hatırlanabilecek Alex Dimitriades‘i,

-Augie ve Cal’in rahmetli babaları Pat rolünde Spartacus ve Wolf Creek dizilerinden tanıdığımız Dustin Clare‘i,

-Pat’in yakın bir arkadaşı olan ve McTeer ailesine önem veren Bill Sentelle rolünde Peter O’Brien‘ı,

-Augie’nin bir çalışanının karısı olan ve aynı zamanda Augie ile gizli bir ilişkisi olan Laura rolünde de H2O: Just Add Water ve Revenge dizilerinden anımsanabilecek Annabelle Stephenson‘ı izliyoruz.

YAZARIN NOTU

Çok fazla önemsenmeden ve karakter tepkilerini fazla sorgulanmadan izlenmesi gereken atıştırmalık bir dizi olmuş Tidelands. İlk sezonuyla daha çok asıl hikayeye giriş havası verdi ve sezon finalindeki kapanışla 2. sezonun daha güzel geçebileceğinin sinyallerini verdi.

Hikayenin düştüğü anlarda “Seks sattırır.” mottosuna sarılıp cinsellik ve çıplaklık ögelerini kullanma yoluna gitmiş dizi. Beni rahatsız eden bir durum değil ama bu tarz hamlelerden rahatsız olabilecek bünyeleri uyarayım dedim.

Oyuncu kadrosunda Elsa Pataky’nin bulunuyor olması önemli dizi için. Dizinin kadın oyuncuları idare eder seviyelerdeydi genel olarak ama erkek oyuncular için aynı şeyi söyleyemeyeceğim.

Genel olarak benim diziyle ilgili söyleyeceklerim bu kadar şimdilik. İzlemeye niyeti olan varsa iyi seyirler dilerim.

FRAGMAN