TV8’in sevilen dizisi Kızım‘ın tanıtımı ile sizlerleyiz bugün.

GİRİZGAH

Ekran macerasına 19 Eylül 2018 tarihinde başlayan Kızım‘ın çarşamba akşamı yayınlanan ilk bölümünün ardından yayın günü değişti ve 2. bölümden itibaren cuma akşamları yayınlanmaya başlandı. Hali hazırda 15 bölümü yayınlanan dizinin 28 Aralık 2018 tarihinde yayınlanan son bölümü AB Grubunda 6.27 reyting oranı ve 14.13 izlenme payı ile 4. sırada yer almıştı. 15 haftalık periyotta yayın gününde reyting sıralamasında 1. ve 5. sıralar arasında gidip gelen dizinin bu süreçteki reyting aralığı ise 4.67-6.52 olmuş durumda.

Bir Med Yapım ürünü olan Kızım’ın yapımcısı Fatih Aksoy. Yönetmenliğini Gökçen Usta ve Merve Girgin ikilisi üstleniyor. G.Kore yapımı Oh Mai Geum Bi dizisinden uyarlanan Kızım’ın senaryosunu ise Banu Kiremitçi Bozkurt ve Irmak Bahçeci ikilisi kaleme alıyor.

Komedi ve dramayı harmanlayan Kızım dizisi; aile, aşk, intikam ve suç gibi unsurları bünyesinde barındırıyor. Dizinin bölüm süreleri ise 115-150 dakika arasında değişiyor.

KONU

Öykü; 8 yaşında, yaşıtlarından farklı olarak algısı çok açık olan, oldukça zeki, empati duygusu gelişmiş, duygusal ve sempatik bir kızdır. Doğduğundan beri birlikte yaşadığı teyzesi onu bir not bırakıp terk edince daha önce hiç görmediği ve hayatta olduğundan bile haberi olmadığı babası Demir’i bulmak zorunda kalır.

Demir ise 35 yaşında, hayatında hiç sorumluluk almamış, kendisinden başka kimseyi pek önemsemeyen, yarını değil sadece bugünü düşünen, annesi ve babasını küçük yaşta kaybetmiş ve yetimhanede büyümek zorunda kalmış, yalnızlığından memnun, biraz asabi bir adam. En yakın ve hali hazırdaki tek arkadaşı olan Uğur ile beraber dolandırıcılık ve hırsızlık yaparak günü kurtarmaya çalışıyor. Haliyle polis karakollarıyla pek bir içli dışlı olan Demir; Öykü’nün onu bulmaya geldiği gün işlediği bir suç yüzünden tutuklanır. Demir, davaya bakan hakim tarafından kızına bakması şartıyla şartlı tahliye edilir. Ancak Demir, mahkeme salonunda daha o gün tanıştığı Öykü ile yaşamayı istememektedir. Lakin hapse girmemek için kankası Uğur’un da büyük ısrarlarıyla kabul etmiştir Öykü’yü yanına almayı. Bundan sonraki süreçte bir yandan kızın teyzesini bulup kızın annesinin kim olduğunu öğrenmeye ve Öykü’den kurtulmaya çalışırken, bir yandan da akıllanmayıp dolandırıcılık işine devam etmeye çalışacaktır.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

=Öykü=

Öykü, kendisine bebekken annesi ve babasının öldüğünü anlatan teyzesi ile beraber geçirmiştir bu güne kadarki tüm ömrünü. Pek de ilgili bir kadın olmayan teyzesinin bu ilgisizliği dolayısıyla tek başına otobüs, dolmuş, metro gibi şehir içi ulaşım ağını kullanmayı, kişisel bakımını yapmayı, çamaşır yıkmayı ve basit bir şekilde karnını doyurmayı öğrenmiştir bu küçük yaşında. Fakat tüm bu zorluklar onun hayata küskün biri değil aksine hayat dolu biri olmasını sağlamıştır.

Sevgi dolu, çok zeki, bulunduğu ortama kolayca uyum sağlayabilen, büyümüş de küçülmüş diye lanse edilebilecek bu küçük kızı tanıyıp da sevmemek zordur. Lakin bu dünya tatlısı kızın da direnmeye çalışsa da içine içine çekildiği bir kara deliği vardır elbette.

Karaktere bu küçük yaşında AnneKocamın AilesiBizim Hikaye gibi çeşitli dizilerde hatırı sayılır bir ekran tecrübesi yaşamış olan Beren Gökyıldız hayat veriyor.

=Demir=

Tıpkı kızı gibi onda da bir şeytan tüyü mevcut. İnsanları kolayca etkileyip kendini sevdirebilir. Ama ters, inatçı, kolay yükselen, asabi yapısı dolayısıyla insanları kolayca kızdırıp kendine düşman edinme potansiyeli de yüksek biridir. Dolandırıcılık ve hırsızlık yapsa da ekonomik olarak sefil durumdadır şu sıralar.

Demir; Öykü’nün aksine onu bulduğu için sevinmemekte, aksine başına yeni bir dert aldığını düşünüp üzülmekte ve sinirlenmektedir. Bugüne kadar varlığından haberdar olmadığı bu küçük kızın gerçekten kendi kızı olup olmadığını ve annesinin kim olduğunu ise çok merak etmektedir.

Karaktere hayat veren isim ise Aşk YenidenKuzey Güney, Fatmagül’ün Suçu Ne? gibi dizilerden yakinen tanıdığımız Buğra Gülsoy.

=Candan=

Güzel, zeki, ilgili ve yardımsever bir kadın Candan. İşini ve hayvanları çok seven bir veteriner. Öykü ile Öykü’nün babasını bulduğu gün bir restoranda tesadüfen tanışıyorlar. Sonrasında bir şekilde Öykü ve Demir’in hayatına dahil oluyor.

Geçmişte çektiği acılardan dolayı kendini insanlara karşı kapatmış, hayatın karşısına çıkardığı güçlüklerle tek başına mücadele eden, kendi ayakları üzerinde duran, olgun bir ruhu olan genç bir kadın Candan. Ama aynı zamanda herkese göstermediği kırılgan bir tarafı da var. Bu kırılgan tarafı uzun yıllardır görüşmediği babasının ölüm haberini almasıyla daha bir hassas durumda şu sıralar.

Karakteri Tatlı İntikamKaradayıEs-Es ve Kiralık Aşk gibi birçok diziden tanıdığımız Leyla Lydia Tuğutlu canlandırıyor.

=Uğur=

Demir’in en yakın arkadaşı ve iş ortağı. Demir’den birkaç yaş büyük ve çok uzun yıllardır birbirlerini tanıyorlar. Demir’in atarlı ve asabi hallerine alışmış durumda ve onu alttan almayı biliyor.

Hacı annesiyle beraber yaşayan, bekar bir adam Uğur. Olaylara pek düşünmeden atlayan, heyecanlı, evhamlı, biraz da beceriksiz bir tip Uğur. Ama güzel bir kalbi var. Öykü’ye de çabucak kanı kaynıyor.

Karakteri Tugay Mercan canlandırıyor.

=Cemal=

Demir ve Uğur’un eski arkadaşı ve eski ortağı. Demir ile olan tanışıklıkları daha eskiye, yetimhane yıllarına dayanıyor. 8 yıldır hapiste olan Cemal, Demir’in Öykü ile tanıştığı vakitlerde hapisten çıkıyor. İçeri girmesinden ötürü Demir’i sorumlu tutuyor ve hayatı ona zindan etmeye oldukça kararlı.

Soğuk mizaçlı, kaybedecek bir şeyi olmayan, oldukça sert ve asabi, hapiste yeni dostlar edinmiş, zeki bir adam Cemal.

Karakteri Kuzey Güney ve Anne dizilerinden anımsanabilecek Serhat Teoman canlandırıyor.

=Asu=

Cemal’in eski sevgilisi. Cemal ve Demir’i yetimhane yıllarından tanıyor. Cemal ile de Demir ile de uzun yıllardır görüşmemiş. Yalnız yaşayan, mutlu bir hayatı ve düzenli bir işi olmayan, aradığı mutluluğu alkolde bulan ve çoğu zaman alkolden başını kaldıramayan bir kadın Asu.

Diziye ilerleyen bölümlerde katılan karaktere Kaçak GelinlerKavak Yelleri ve Siyah Beyaz Aşk gibi dizilerden hatırlanabilecek Selin Şekerci hayat veriyor.

=Murat=

Candan’ın ağabeyinin ve Candan’ın eski bir arkadaşı. Candan ile uzun yıllardır görüşmemişler. Candan’ın babasının vefatı sonrası Murat eski arkadaşının kapısında beliriveriyor baş sağlığı dilemek için. Candan’a aşık olan Murat, ona yardımcı olmak için etrafta dolanıyor ve onun gözüne girmek için bulduğu her fırsatı değerlendiriyor.

Epey kasıntı bir tip olan Murat’ın babadan miras büyük bir hastanesi var. Mesleği doktorluk olan Murat oldukça zengin biri.

Karakteri Faruk Barman canlandırıyor.

=Sevgi=

2. sınıfa giden Öykü’nün sınıf öğretmeni. Tıpkı ismi gibi sevgi dolu, ilgili, sevecen, kibar, anlayışlı, sabırlı, genç ve güzel bir kadın Sevgi. Öykü’nün genel olarak özel bir durumu olduğunun ve başarılı olmak için daha fazla mücadele ettiğinin farkındadır ve ona karşı biraz daha ilgili davranır.

Karaktere Siyah Beyaz Aşk dizisinden hatırlanabilecek Sinem Ünsal hayat veriyor.

=Müfide=

Uğur’un hacı annesi. Sevecen, anlayışlı, meraklı bir yaşlı kadın Müfide. Kocasını Uğur çocukken kaybetmiş ve oğlunu tek başına büyütmek zorunda kalmış. Oğlu hala hayatının merkezinde ve onu çok seviyor. Elbette oğlunun bir dolandırıcı ve hırsız olduğundan habersiz. Uğur ve Demir’in ticaretle uğraştıklarını zannediyor. Elindeki üç kuruş maaşla destek olmaya çalışıyor kendisinden yardım istendiği vakitlerde onlara hatta.

Karakteri 80 yaşındaki usta oyuncu Suna Selen canlandırıyor.

=İhsan=

Murat’ın işinde oldukça başarılı olan bir doktor arkadaşı. Çalıştığı hastaneye geçirdiği bir kazadan ötürü gelen Öykü’nün herkesten sakladığı karanlık sırrını keşfediyor ve bir anda kayıplara karışan Öykü’yü bulmaya çalışıyor.

Karakteri Siyah Beyaz Aşk ve Sakarya Fırat dizilerinden anımsanabilecek Gökhan Soylu canlandırıyor.

=Zeynep=

Öykü’nün bir anda ortalıktan kaybolan teyzesi.

Karakteri Elif Verit canlandırıyor.

=Mertcan=

Öykü’nün sıra arkadaşı. Aynı zamanda en yakın ve hatta tek arkadaşı. Ebeveynlerinin maddi durumu iyi. Tıpkı Öykü gibi güzel bir kalbi olan Mertcan, sınıftaki diğer bazı arkadaşlarının aksine Öykü’yü çok seviyor, ona çok iyi davranıyor ve onu elinden geldiğince destekliyor.

Karakteri Deniz Ali Cankorur canlandırıyor.

=İlayda=

Öykü’nün başının belası. Büyük oranda Mertcan’dan hoşlanması dolayısıyla da olsa Öykü’yü çok kıskanıyor.

İnsanlara tepeden bakan, ukala ve şirret bir kız çocuğu İlayda. 8 yaşında bir kız çocuğu nasıl bu kadar kötü bir kalbe sahip olabilir ki dedirtiyor her fırsatta.

Karaktere Eliz Neşe Çağın hayat veriyor.

YAZARIN NOTU

Çok sıcak, samimi bir dizi olmuş Kızım. Son bir haftada seri halde izlediğim ilk 12 bölümü itibarıyla epey bağlandım ben diziye. Draması tadında ve kolayca duygusal bir moda sokabiliyor insanı. Komedisi de epey eğlendiriyor. Bazen bu iki duyguyu da aynı anda verebiliyor hatta. Elbette uzun bölüm süreleri dolayısıyla küçük küçük düştüğü anlar olmuyor değil ara ara ama genel olarak bakıldığında benzer tarzdaki yerli dizilere oranla düşük miktarda kalıyor bu anlar.

Empati yaptıran ve içine çeken bir hikayesi var. Karakterleri iyi yazılmış. Diyalogları da iyi durumda. Başroldeki çocuk oyuncuyu çok iyi bulmuşlar. Bu küçük yaşına rağmen çok iyi taşıyor diziyi. Bugüne kadar gereksiz ve abartılı bir şekilde övülmüş benzer yaşlardaki Türk çocuk oyuncuların aksine “Bu çocukta cidden iş var.” dedirtiyor izlerken. Bir büyük parantez de Buğra Gülsoy’a açmak gerek elbette. Doğal oyunculuğuyla en sempatik bulduğum Türk aktör olan Buğra Gülsoy’u tıpkı Aşk Yeniden’de olduğu gibi burada da izlemesi çok keyifli. Üstüne bir de önceki dizilerinden, özellikle de Tatlı İntikam’dan pek bir beğendiğim, güzeller güzeli Leyla Lydia Tuğutlu‘yu izleme fırsatı yakalamak var bonus olarak elbette. Son dönemin bir araya gelmelerinden en çok memnun kaldığım üçlüsü olabilir bu üçlü. Uğur, İlayda, Sevgi, Müfide falan yardımcı karakterlerin çoğunu da severek izliyorum elbette. Bir tek şu Cemal’i gereksiz buluyorum an itibarıyla işte.

TV’de yayınlanan yerli dizilere bünyesi kapalı olanlara bir şey diyemem ama “İyisi varsa neden olmasın; bir denerim ben şahsen.” diyenlere şiddetle tavsiyedir Kızım. Kısa vadede, ilerleyen bölümlerde formdan düşüp de beni mahçup etmemesi dileğiyle izleyecek olanlara iyi seyirler dilerim.

Not: Dizinin son 3 bölümünü TV8’in resmi internet sitesi ve dizinin resmi YouTube sayfası dahil hiçbir yerde bulmak mümkün değil. BluTV almış yakın zaman içerisinde dizinin yayın haklarını ve bir temizlik başlatmış internet ortamında. Bu sebeptendir ki son 3 bölümü henüz izleyememiş olmanın burukluğu içerisindeyim.

FRAGMAN