GİRİŞ

3% (3 Por Cento), Netflix‘in ilk orijinal Brezilya dizisidir. 2016 yılında 8 bölümden oluşan ilk sezonu Netflix’te yayınlanan dizi, daha önce 2011’de YouTube üzerinde yayınlanan 27 dakikalık deneme bölümü ile görücüye çıkmış, ardından da Netflix’ten tam sezon onayı almıştır. Hâlihazırda 10 bölümlük bir ikinci sezonu da bulunan dizinin 3. sezon onayı mevcut olup 2019 yılı içinde 10 bölüm olarak Netflix’te yayınlanması bekleniyor. Aksiyon ve bilim kurgu türündeki dizinin yaratıcısı ise Pedro Aguilera.

KONU

Kıyamet sonrası diye tabir edilen bir distopya hikâyesi ile karşı karşıyayız. Geleceğin Brezilya’sında halk, İç Kesimler (Continente) ve Açıklar (Maralto) olarak adlandırılan iki bölgede yaşıyor. İç Kesimler’de yaşayanlar fakir halktan oluşurken Açıklar denen ve yaşam standartlarının gayet yüksek olduğu bölgeye yalnızca halkın burada yaşamayı hak eden kesimi gönderiliyor. Peki, buraya nasıl gidiliyor? 20 yaşına gelen her bireye Süreç (Processo) olarak bilinen ve bir dizi testten oluşan bir sınava girme hakkı tanınıyor. Sınava giren kişilerin %3‘ü, başarılı olarak kabul edilip Açıklar’a gitmeye hak kazanıyor. Ancak bu testleri geçemez ve elenirseniz bir daha Süreç’e katılma hakkınız olmuyor. Biz de 104. Süreç’e katılan 20 yaşındaki gençlerin hikâyesini izliyoruz dizide. Ayrıca Dava (Causa) adı verilen ve devletin bu sistemine karşı olan bir örgütümüz de var. Zengin-fakir sistemindeki bu ayrımın ortadan kaldırılmasını isteyen bu örgütün üyelerinin Süreç’e karşı verdiği mücadeleyi de izliyoruz dizide.

KARAKTERLER


Michele Santana (Bianca Comparato)
Süreç’e katılan adaylardan biri. Ailesi olmayan Michele ağabeyi tarafından yetiştirilmiş. Kendisi gibi vakti gelince Süreç’e katılan ancak geri dönmeyen ağabeyi için o da Süreç’e katılıp ona ne olduğunu öğrenmeyi amaçlıyor.

Ezequiel (João Miguel)
Son beş yıldır Süreç’in yöneticisi olan Ezequiel, soğukkanlı ve sakin bir yapıya sahip. Gizemli bir havaya sahip olan karakteri ve Süreç sırasında verdiği zekice kararlarla ön plana çıkıyor.

Marco Alvares (Rafael Lozano)
Süreç’e katılan adaylardan biri olan Marco, köklü bir aileden geliyor. Ondan önce Süreç’e katılan bütün aile bireyleri başarılı olduğu için o da bunu amaçlıyor. Bu konuda kendine çok güveniyor.

Rafael Moreira (Rodolfo Valente)
Adaylardan bir diğeri olan Rafael, sivri dilli ve sevimsiz bir karaktere sahip. Testler başladıktan sonra sergilediği tavırlar nedeniyle Süreç’e katılan diğer adaylar tarafından pek sevilmiyor ve dışlanıyor.

Fernando Carvalho (Michel Gomes)
Tekerlekli sandalyede olan Fernando, Süreç’e katılan adaylar arasında böyle bir durumda olan tek kişi olsa da hırsı ve kazanma isteğiyle ilgi çekici bir karakter olduğunu ilk dakikadan gösteriyor.

Joana Coelho (Vaneza Oliveira)
En gizemli karakterlerden biri olarak karşımıza çıkan Joana, sadece gerektiğinde konuşan ve tek başına takılan biri. Ancak bir o kadar da zeki ve planlı hareket eden bir karakter.

Aline (Viviane Porto)
Açıklar’da yaşayan ve oranın yöneticisi olan Konsey için çalışan biri. Aynı zamanda vakti geldiğinde Ezequiel’in yerine geçip Süreç yöneticisi olmak istiyor ve şu anda ona yardım ediyor.

SON SÖZ

3%, her ne kadar radarıma geç girse de izledikten sonra hemen saran ve devamını izleme isteği uyandıran başarılı bir dizi oldu benim için. Brezilya dizisi olduğu için İngilizceden farklı bir dilde bir yapım izleyecek olmak diziye başlamamda önemli bir etkendi. Daha önce birkaç filmde tecrübe etmiş olsam da Portekizcenin kulağa hoş gelen bir dil olması artı bir özellik oldu benim için. Ayrıca Amerikan dizilerinin havasından da biraz sıyrılmış oldum.
Konusu her ne kadar “Açlık Oyunları’nın aynısı mı olacak acaba?” sorusunu akla getirse de dizinin kendine has bir havası var. Ayrıca bu konu potansiyel olarak çok şey vadediyor ve dizinin gidişatından memnunum. Biraz yavaş bir başlangıç yapmış olsa da hiç sıkılmadan ilk bölümü bitirip temposuna hemen alışılıyor. Sitede hakkında çok bir şey yazılmamış olan diziye en azından bir göz atmanızı tavsiye ediyorum.

FRAGMAN