aşk yenidenGerek bölüm sürelerinin uzunluğu, gerek yetersiz bütçeler, gerek cıvkı çıkmış konular, gerek de yetersiz oyunculuklar nedeniyle birçoğumuz uzak dururuz Türk dizilerinden. Ama nadiren de olsa bazı diziler çıkar ve bir şekilde kendini sevdirmeyi başarır bize. İşte benim için bu nadir dizilerden olan, 2 sezondur keyifle izlediğim ve Salı akşamları FOX’ta yayınlanan Aşk Yeniden dizisini kısaca tanıtacağım ben de sizlere.

maxresdefault

KONU

Tüm ailesini ve hayatını geride bırakarak aşık olduğu Ertan’ın peşinden ABD’ye kaçan Zeynep, hamile olduğunu Ertan’a söyleyince genç yaşta baba olmaktan korkan Ertan bebeği aldırmayı teklif eder ve ikili ayrılır. Ertan’dan gizli bir şekilde çocuğu doğuran Zeynep bir süre garsonluk yaparak ABD’de hayatta kalmaya çalışsa da sonunda pes eder ve Türkiye’ye dönmeye karar verir. Diğer tarafta ailesinin baskısından kaçıp ABD’ye eğitim için giden ve eğitimini tamamlayan Fatih de Amerikalı sevgilisi tarafından evlenme teklifi reddedilince yaşadığı hayal kırıklığıyla beraber Türkiye’ye dönmeye karar vermiştir.

 

İkili aynı seferle ülkeye dönerken uçak türbülansa girince hoş bir tesadüfle tanışırlar ve evlerine döndüklerinde kendilerini bekleyen aile baskısından kurtulmak için Fatih’in teklifiyle bir evlilik oyunu oynamaya karar verirler. Böylece Zeynep babasız bir çocukla baba evine dönmemiş olacak, Fatih de ailesi tarafından ayarlanan ve kendisini bekleyen istemediği bir evlilikten kurtulmuş olacaktır. Hikaye de böylece başlar.
ask-yeniden-13-en-yeni-fragman-5-mayis-7269467_x_4895_o

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

özge özpirinççiZeynep (Özge Özpirinçci):

Zeynep, Karadenizli asabi bir babanın kızıdır. Babası ve halası tarafından büyütülmüştür. Babasından çok korkan Zeynep, bir o kadar da onu çok sever. Hayattaki en değerli varlığı oğlu Selim’dir. Dışarıdan yıkılmaz bir dağ gibi görünse de aslında çok narin bir kalbe sahiptir. Geçmişte yaşadığı acıları tekrar yaşamamak için güçlü görünmek ister.  Aşırı inatçıdır, asla geri adım atmaz. Mücadeleci bir yapısı vardır. Erkek gibi kızdır, başının çaresine bakmayı bilir. Dobra, esprili ve eğlencelidir. Yetiştirilme tarzı dolayısıyla zaman zaman tutucu ve gelenekçi olduğu da söylenebilir. Karakteri ilk kez 2008 yılında Cesaretin Var mı Aşka dizisi ile adını duyuran, Anadolu Kartalları ve Karışık Kaset filmlerinden tanıdığımız Özge Özpirinçci canlandırıyor.

 

buğra gülsoyFatih (Buğra Gülsoy):

Fatih, ünlü ve zengin bir aile olan Şekercizadelerin torunudur. Aile değerlerine bağlı, iyi yetiştirilmiş bir gençtir. Çok büyük bir gönlü olan Fatih, herkese yukarıdan bakan o tipik zengin çocuklarından değildir. Hayatın zorluklarını hiç görmemiştir ama muhallebi çocuğu da değildir hani. Sevdiği her şeye büyük bir tutkuyla çabucak bağlanan biridir. Çabuk heyecanlanır, ağzı iyi laf yapar, sempatiktir, duygusaldır. Onu hayatta en çok zorlayan şey ise ailesinin kendisine yüklediği misyondur. Karakteri Unutulmaz dizisi ile adını duyuran, Fatmagül’ün Suçu Ne? dizisi ile daha da göz önüne çıkan, Kuzey Güney dizisiyle ise büyük hayran kitlesi edinen Buğra Gülsoy canlandırıyor.

 

 

tamer leventŞevket Reis (Tamer Levent):

Zeynep’in babası. Hayatını balıkçılık yaparak kazanıyor. Kız kardeşi ve onun 2 çocuğu ile beraber yaşıyor. Sinirli, huysuz, bağırıp çağırmak hayat tutkusu olan, azıcık da kafadan sıyrık bir tip. Tıpkı kızı Zeynep gibi inatçı, kolay kolay affetmeyen, hatasını asla kabullenmeyen biri. Onun güvenini ve sevgisini kazanmak çok zor olsa da kazanan kişi için her türlü zorluğa katlanabilir Şevket Reis. Güçlü, hiç kimseden korkusu olmayan, hatta çoğu kişinin korktuğu biridir.

 

orhan alkaya

Fehmi Şekercizade (Orhan Alkaya):

Fatih’in babası. Ünlü bir iş adamı. Annesi, karısı ve kızı ile birlikte büyük bir malikanede yaşıyor. Annesine karşı aşırı denebilecek seviyede itaatkar. Zaman zaman sinirlense de genelde sevimli ve mülayim bir tip. İşleri Fatih’e devredip sakin, huzurlu ve mutlu bir emelilik hayatı yaşamayı arzulamakta ve teknesiyle dünya turuna çıkmayı hayal etmektedir.

 

 

lale başarMukaddes Şekercizade (Lale Başar):
Fatih’in annesi, Fehmi’nin karısı. Fehmi’nin annesi Gülsüm Hanım ile sürekli bir didişme halindedir. Lüks içinde yaşamakta ve tam bir burjuva hayatı sürmektedir. İnsanları yönetmeye, onlar adına planlar yapmaya bayılır. Haliyle çocukları için de pek çok planı vardır. Kolay kolay pes etmez, onun lügatında ‘vazgeçmek’ kelimesi yoktur. Laf sokmayı ve bayılma numarası yapmayı çok sever. Zeynep’e karşı olan Mukaddes, Fatih’i İrem’le evlendirmek istiyor.

 

nilay deniz

 

Selin (Nilay Deniz):
Fatih’in küçük kız kardeşi. Güzel, tatlı, deli dolu, sempatik. Abisinin aksine kimsenin ne düşündüğünü pek ciddiye almaz. Herkesi dinlese de en son kendi istediğini yapar. O da ağabeyi gibidir; parasıyla hiçbir zaman övünmez, son derece mütevazidir. Samimidir, insanlarla çabucak kaynaşır.

 

 

can sipahiOrhan (Can Sipahi):
Zeynep’in halasının oğlu ama aynı evde büyüdükleri için küçük kardeşi gibidir. Dayısını ve Zeynep’i çok sever, onlara büyük saygı duyar. Dayısının elinde büyümesi sebebiyle ‘Oğlan dayıya çeker.’ sözünün canlı örneğidir adeta. Tıpkı dayısı gibi çabuk sinirlenen, huysuz, bağırıp çağıran bir tiptir. Gözü kara ve korkusuz biri olsa da dayısından çok çekinir, onun lafından çıkmaya korkar. Dayısı ile birlikte balıkçılık yapmaktadır. Her zaman duygularıyla hareket eder, onun vücudunda mantığa yer yoktur.

YAZARIN NOTU

Aşk Yeniden, son dönemde Türkiye’de oldukça popüler olan romantik komedi-aile draması karışımı bir tür. İşin romantik komedi kısmı su gibi akıyor gerçekten. Diyaloglar, espriler, oyunculuklar ve karakterlerin uyumu harika. Fatih&Zeynep çiftinin uyumunu izlemek, Buğra Gülsoy’un yerinde jest ve mimiklerle bezeli harika oyunculuğuna şahit olmak, birbirine zıt iki karakter olan Selin&Orhan ikilisini takip etmek son derece keyifli. Oyuncuların rollerinden ve bu dizide yer almaktan memnun oldukları her hallerinden belli. Bu durum da çok doğal, organik oyunculuklar sergilemelerine, belli ki çekinmeden doğaçlama yapabilmelerine ve kendilerini kısıtlamamalarına yol açıyor. Bu duygu da izleyiciye geçince tadından yenmiyor valla.

İşin bir de aile draması tarafı var tabi. Bu kısmı romantik komedi kısmı kadar sevmediğimi söylemeliyim. Türk dramasından zerre haz etmeyen biri olarak beni ilk birkaç bölüm rahatsız eder gibi olsa da alıştım işin bu tarafına da. Özellikle Şevket Reis karakterinin zaman içinde evrilmeye başlamasıyla drama kısmı da daha yenilir yutulur bir hal alıyor.

Mukaddes karakteri şahane gerçekten. Ben hayatım boyunca kötü karakter diye sunulan birini bu kadar sevdiğimi ve sahiplendiğimi hatırlamıyorum. İşin komedi tarafına büyük katkı sağladığını da belirtmeliyim. Lale Başar çok iyi iş çıkarıyor Mukaddes rolünde gerçekten.

Selin o kadar güzel, o kadar tatlı, o kadar deli dolu, o kadar sempatik ki izlerken onun rüzgarına kapılmamak elde değil gerçekten. Nilay Deniz’i seyretmek büyük bir lütuf.

Bir de Selim bebek var tabi. O kadar tatlı, o kadar sevilesi, o kadar uslu bir çocuk ki onu ben bile nüfusuma geçiririm valla :) Hiç ağlamayan, kim kucağına alırsa alsın garipsemeyen yapısıyla mükemmel bir çocuk gerçekten. [Not: Selim karakterini ikiz olan çocuk oyuncular canlandırmakta.]

Türk dizilerin süreleri can sıkabiliyor biliyorum ama romantik komedi sevenler muhakkak izlemeli bence Aşk Yeniden’i.

ask-yeniden-iyi-geceler-opucugu-9-bolum_8363957-8473_1280x720

Fragman 1

Fragman 2

Jenerik Müziği

ask-yeniden-zeynep-fatihin-kavgasi-7-bolum_8315346-6604_1280x720