Türk dizi sektöründe yaz sezonu açıldı. Haliyle yazın vazgeçilmezi olan yeni romantik komediler de görücüye çıkmaya başladı. Bunlardan biri de Kanal D ekranlarında 12 Haziran 2019 tarihinde başladı: Afili Aşk

Dizinin yapım şirketi ARC Film. Senaryoyu İlker Arslan, Barış Erdoğan, Kübra Sülün ve Okşan Tavaslıoğlu beraber kaleme alıyorlar. Yönetmenliğini ise Serdar Gözelekli üstleniyor.

İlk bölümüyle AB Grubu’nda 4.57 reyting oranı ve 15.07 izlenme payı, Total’de ise 5.15 reyting oranı ve 15.52 izlenme payı elde eden Afili Aşk, her iki izleyici grubunda da FOX Ana Haber Bülteni’nin ardından günü 2. sırada kapamayı başardı.

Bu da dizinin jenerik müziği:

KONU

Ayşe, hayatı boyunca hep ‘iyi kız’ olmuştur. Ailesinin sözünden hiç çıkmamış, kimseleri kırıp incitmemiştir. Kerem ise hep ‘kötü çocuk’ olmuştur. Kırmadığı genç kız kalbi, sinirlendirmediği aile ferdi kalmamıştır. Kerem’in bir uyanış yaşayıp ‘iyi adam’ olmaya başlamaya karar verdiği gün Ayşe ‘kötü kız’ olmaya meyledince olaylar gelişir.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

 

Ayşe (Burcu Özberk):

Hikayemizin kadın ana kahramanı. Bir tekstil firmasında işçi. Ailesiyle beraber bir kenar mahallede yaşıyor. Yirmili yaşlarında, hoş, zarif, cıvıl cıvıl, iyi kalpli biri. Ama iyiler ezilmeye mahkum elbette bu kötülerin dünyasında. Sevdiği tüm kişilerden ardı ardına darbeler yediği o kara gün gelip de Ayşe bu mottoyu kavrayınca bir anlığına kötü kız olmaya, hayat denen bu eski faytonda at veya yolcu değil faytoncu olmaya karar verir.

Aktrisi Güneşin Kızları dizisi ve Badem Şekeri film serisinden tanıyoruz.

 


 

Kerem (Çağlar Ertuğrul):

Hikayemizin baş erkek kahramanı. Yirmili yaşlarında, karizmatik, zengin, hovarda. Tavlayamayacağı kız yok. Hayatta neredeyse her şeye sahip. Babasının güveni hariç. Bugüne kadar kendinden başkasını pek umursamamıştır, kırmadığı kalp kalmamıştır. Bir gün üzdüğü kızlardan biri intihar girişiminde bulununca büyük bir karar alır ve bir daha kimsenin kalbini kırmamaya ant içer. Tam iyi adam olmaya karar verdiği gün ise hiç ummadığı bir anda bir hançer kalbine saplanıverir.

Aktörü Fazilet Hanım ve Kızları dizisi ve Dağ film serisinden hatırlayabilirsiniz.

 


 

Muhsin (Altan Erkekli):

Kerem’in babası. Gözü kara, iyi niyetli, dürüst ve çalışkan bir adam. Geçmişte küçük bir dikim atölyesiyle başladığı iş hayatında zirveyi görmüş varlıklı bir adam. Ama nereden geldiğini de unutmamış biri. Tek hayali bir gün küçük oğlu Kerem’in adam olduğunu görmek.

Tecrübeli aktörü Bozkır, Yerden Yüksek ve Yalan Dünya gibi diziler dışında Vizontele, Organize İşler, Güneşi Gördüm gibi birçok sinema filminden tanıyoruz.

 

 


 

Samet (Ozan Dağgez):

Muhsin’in ilk eşinden olma büyük oğlu. Otuzlu yaşlarında, epey saf biri. Babasının sözünden hiç çıkmaz. Lakin gel gör ki babasının onu Kerem kadar önemsemesini sağlamaz bu özelliği. Ama Samet iyi niyetli, sevecen biridir ve ne kardeşini ne de babasını sevmekten alıkoymaz bu vaziyet onu.

Aktörü Kızlar Yurdu ve Muhteşem Yüzyıl gibi dizilerden anımsamak mümkün.

 

 


 

Hülya (Asena Tuğal):

Samet’in karısı. Güzel, hırslı, eleştirel, alaycı. Samet’in tam zıttı özelliklere sahip olan Hülya, Samet’in kendisini Muhsin ve Yelda’ya ezdirmesinden rahatsızdır. Samet’i yönetmeye ve Samet’in savunamadığı hakkını elinden geldiğince savunmaya çalışır.

Aktrisi Filinta, Lise Devriyesi, Kertenkele: Yeniden Doğuş gibi dizilerden hatırlamak mümkün.

 

 


 

Yelda (Neşe Beykent):

Muhsin’in 2. eşi, Kerem’in annesi. Oğlunun üstüne titrer, o ne yaparsa yapsın ona toz kondurmaz. Samet’i ise elinden geldiğince ezikler. Hava atmayı seven, insanlara tepeden bakan bir zengin modelidir.

Aktrisi Kara Sevda dizisinden hatırlayabilirsiniz.

 

 

 

 


 

Rıza (Taner Rumeli):

Ayşe’nin büyük ağabeyi. Evli ve bir kız çocuğu babası. Babaları vefat ettikten sonra evin reisi olmuş. Annesi de bir çeşit hafıza bulanıklığına yakalanınca ipleri iyice eline o almış. Dediğim dedik, astığım astık, kestiğim kestik tavırlarıyla öne çıkan henüz gerekli güncellemeleri yapılmamış eski bir homo sapien türüdür. İşlerini ve ilişkilerini sevgi ile değil korku ile yürütür. Hayattaki birincil mottoları “Biz namusumuz için yaşarız.” ve “Elalem ne der?” türünden klasik cümlelerdir. Mahalledeki kahvehaneyi işletir. Bir süre önce hapse girmiş ve şartlı tahliyeyle dışarı çıkmıştır.

Aktörü İnadına Aşk dizisinde canlandırdığı buna benzer tiplemeden hatırlayabilirsiniz.


 

Erkut (Uğur Uzunel):

Ayşe’nin küçük ağabeyi. İpe sapa gelmez, serserinin tekidir. İyi atar tutar. Çok pis ortam kızıştırır. Gazlamada dünya markasıdır. Hayattaki birincil motivasyon kaynağı mangırdır ve mangırın kaynağı olarak gördüğü mahallenin en zengin esnafının oğlu Sabri ile kız kardeşi Ayşe’yi evlendirmek şu sıralar tek amacıdır.

 

 


 

Nazmiye (Beril Pozam):

Rıza’nın karısı. Meraklıdır, dedikoduyu pek sever, işgüzardır. Ortam kızıştırmada, gazlamada ve paragözlülükte Erkut’tan aşağı kalır yanı yoktur.

 

 

 

 


 

Melahat (Benian Dönmez):

Ayşe’nin annesi. Yıllar önce kocasını kaybettikten sonra büyük oğlu Rıza’yı evin direği bilmiştir. Rıza ne derse onu yapmış, ne derse onu doğru bilmiştir. Bir çeşit unutkanlık hastalığı vardır. Gerçek hayattaki olay ve kişileri geçmişte izlediği dizi ve programlardaki olay ve kişilerle bağdaştırır.

Aktrisi Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisinden anımsamak mümkün.

 


 

Berk (Yılmaz Kunt):

Ayşe’nin son 6 aydır düzeyli bir ilişki içerisinde olduğu erkek arkadaşı. Aşırı düzeyli hatta. El ele tutuşma ve gönlünce sarılma aşamasına bile geçememişler daha. Yakışıklı, kibar ve centilmen biri. İyi bir eğitim almış, iyi yetiştirilmiş. Baba mesleğine sahip olmak için diş hekimliği bölümünde okumakta.

 

 


 

Gonca (Güzide Arslan):

Ayşe’nin en yakın arkadaşı. Aynı zamanda aynı iş yerinde çalışıyorlar. Ayşe’ye oranla daha modern bir kız. Ailesinden ayrı yaşıyor. Gözü açık, biraz bencil, kendine bakmasını bilen, alımlı bir genç kız. Her daim gözü yükseklerde. Zengin ve yakışıklı erkekler, bir numaralı ilgi alanı.

Aktrisi Payitaht Abdülhamid dizisinden anımsayabilirsiniz.

 


 

Sabri (Umutcan Ütebay):

Ayşe’nin başının belası. Ona uzun yıllardır delicesine aşık ve her fırsatta bunu dile getirmekten geri durmuyor. Ayşe tarafından defalarca reddedilse de Rıza’dan komaya girmesine sebep olan okkalı bir meydan dayağı yese de aşkından hiç vazgeçmiyor. Aklı bir karış havadadır. Hayattaki tek amacı Ayşe ile evlenmektir.

 

 


 

Kadir (Vural Ceylan):

Sabri’nin babası. Bir beyaz eşya dükkanı var. Mahallenin en zengin esnafı. Ama dışarıya belli edilen türden bir zenginlik değil onunki. Tek oğlunun mürüvvetini görmek ve işleri hayırlısıyla ona devretmek ister ama Sabri pek yola çıkılacak biri değildir.

 

 

 


 

Volkan (Serkay Tütüncü):

Kerem’in bir numaralı kankası ve gerektiğinde suç ortağı. Keremlerin şirkette çalışıyor. Son derece rahat tavırlarıyla dikkat çeken, epey hareketli ve neşeli bir adam.

Aktörü Survivor yarışması ve ömrü çok kısa süren İnsanlık Suçu dizisinden anımsayabilirsiniz.

 

 


 

Ceyda (Zeynep Tuğçe Bayat):

Keremlerin şirkette çalışıyor. İyi bir aileden gelir; eğitimli, hırslı ve başarılı bir genç kadındır. Kerem’e abayı yakmış durumdadır ama karşı taraftan bir hamle gelmediği için rahat davranıp vaziyeti çaktırmamaya çalışır. Yelda’nın favori gelin adayıdır.

Aktrisi Çilek Kokusu dizisinden hatırlayabilirsiniz.

 

 


YAZARIN NOTU

İzlediğim ilk bölüm itibarıyla son derece klişe karakter profilleriyle dikkat çeken bir yapım olduğunu söyleyebilirim. Ama bu yaz günlerinde izlemek için ideal de bir iş. Her yaz geliyor bu tarz klasik işlerden en az bir tane artık ama yapacak bir şey yok. Şöyle ilk bölüme bir bakıp tipleri sevmişsem 10, 15, 20 bölüm falan sıkılana kadar devam ediyorum izlemeye. Bunu da aktığı yere kadar izlemeyi düşünüyorum.

Pek anlam yüklemeden, keyifli vakit geçirmek için izlenebilecek bir dizi gibi duruyor Afili Aşk. Bolca karakteri ve bir süre için dallanıp budaklanabilecek bir hikaye potansiyeli var. Türü seven bünyeler şans verebilirler.

Fragman 1

Fragman 2