Türkiye’de dijital dizilerin yuvası olan BluTV, tam gaz yeni dizileriyle yoluna devam ediyor. Bu dizilerin en sonuncusu 30 Kasım’da bizlerle buluşan Bozkır oldu. Dizinin ilk sezonu 10 bölüm sürdü ve bölüm süreleri 50-60 dakika arası değişiyor. Henüz ikinci sezonu hakkında bir haber de yok.

Bozkır’ın yapımcılığını Arc Film üstlendi. Yönetmenliğini Bahadır İnce yaptı, senaryosunu Levent Cantek yazdı.

“Kötü bir şey olmuş.”

“Hep böyle başlardı. Ne zaman bir cinayet olsa, ‘Kötü bir şey olmuş.’ derdi Seyfi Amirim. Bir gün sormuştum, ‘Daha kötüsü yok mu Amirim?’ Sigarasından bir nefes çekip suratıma düşünceli bir şekilde bakarak cevaplamıştı, ‘Var. Ölümden de beteri var. Benimkisi sadece ağız alışkanlığı, ya bulamazsak katili diye.’ Vebali var ondan galiba.”

“Bir erkek cesedi bulmuşlardı. Şehirde günlerdir konuşulan kayıp çocuğu. Her şey yeni başlamıştı.”

Burası çok fazla suçun işlenmediği, insanların çoğunlukla muhafazakar kesimden oluştuğu ve alışılmışın dışındaki kişilere pek fazla iyi gözle bakılmadığı bir yer. Cinayetin işlenmesi şehirdeki insanlar arasındaki huzursuzluğun artmasına sebep oluyor ve herkes oraya yeni gelen Suriyelilerden şüphelenip onların üzerine gidilmesi yönünde baskı yapıyor. Fakat olayı araştıran deneyimli Başkomiser Seyfi ve yardımcısı Nuri Pamir çok farklı düşünüyordur; bu yönde araştırma yapmaya başlamışlardır. Bu cinayetin sıradan bir cinayet olmadığını ve devamının geleceğini düşünüyorlardır.

“Suriyeliler yaptı komiserim. Daha evvel böyle bir şey oldu mu? İt sürüsü hepsi…”

“Bayrağı falan yok bu işin arkadaşım. Katil bu, günah dediğin senin.”

“Bağda, bostanında çalıştırırken bunlardan iyisi, ucuzu yok; sonra vatan millet Sakarya. Bir bok bildiği de yok, öyle konuşuyor, laf olsun torba dolsun. Yavşak.”

Seyfi (Yiğit Özşener)

Yıllarca Ankara ve İstanbul’da çalışmış deneyimli bir başkomiserdir. Yaşadığı bir olay yüzünden Ankara merkezden buraya tayinini istemiştir. Çok fazla konuşmayı sevmez; iyi bir dinleyicidir. Gerçekleşen cinayetin arkasında daha büyük şeylerin olduğunu düşüyordur. Buraya taşındıktan sonra eşi ile arasında sorunlar başlamıştır; bu yüzden bazı sıkıntılar çekmektedir.

“Bir gün yanlış bir karar vermiştim. Etrafımda kimse yanlış yaptığımı düşünmüyor ve bana hak veriyordu. Şunu gördüm: Herkesin onayladığı şey yanlış sayılmıyor. O gün kendimi didiklemeyi bıraktım. Adalet zamanın kölesidir Nuri Pamir. Sikilir durur.”

“İnsanlar bozkırı çöl sanıyorlar. Çam ağacı görmeyince üzülüyorlar.”

Oyuncuyu Ezel, İntikam ve Son dizilerinden tanıyabilirsiniz.

Nuri Pamir (Ekin Koç)

Mesleğine yeni başlamış, genç, delidolu ve çaylak bir polistir. Olaylar karşısında hızlı davranmayı tercih eder; bu fırlama halleri başına bazen bela olabiliyordur. Mesleğini severek yapan ve hakkını vermeye çalışan birisidir. Seyfi amiriyle yakın bir ilişkisi vardır. Tülay ile sevgilidir. Abbas’ı ilk gördüğü andan beri sevmemektedir ve ondan şüphelenmektedir.

“Ben siyasetten pek anlamam amirim. O gelir bu gider, benim işim suçlularla.”

“Adını kim koymuş Nuri Pamir? Asker adamın ismini vermişler ya oğlum?” 

“Babam -bizim orada bir Nuri Pamir caddesi vardır- annemi ilk defa orada görmüş. Ondan koymuş.”

“İyiymiş. Babanın oğluysan bir rengin vardır, ot değilsindir.”

Oyuncuyu 7yüz, Hayat Sırları ve Muhteşem Yüzyıl: Kösem dizilerinden tanıyabilirsiniz.

 

Dilara Eroğlu (Nur Fettahoğlu)

Abbas Eroğlu’nun kızıdır. Sosyete sınıfı kadınlardan birisidir. Çevresindeki insanların ilgisi hep onun üzerindedir; bu durum kendine fazla güvenmesine ve şımarık davranmasına yol açmıştır. Babasının zenginliğinden istifade eder fakat onun baskısı altında yaşamaktan da sıkılmıştır.

“Bu şehrin en tuhaf yanı her ne olursa olsun uyuyabilmesi. Size de iyi uykular.”

Oyuncuyu Fi, Muhteşem Yüzyıl, Payitaht Abdülhamit, Aşk-ı Memnu ve Filinta dizilerinden tanıyabilirsiniz.

 

 

 

 

 

Abbas Eroğlu (Altan Erkekli)

Bölgenin en zengin iş adamıdır. Bu bölgeye yatırım yaptığından dolayı herkes tarafından sevilen, saygı duyulan birisidir. Aynı zamanda siyasi olarak tanıdıkları vardır; bu yüzden ona bulaşılması tehlikelidir.

“Bozkır, inattır; yoktan var etmektir. Elindekiyle yetinmemektir.”

Oyuncuyu bir sürü filmden ve Yalan Dünya, Bir İstanbul Masalı dizilerinden tanıyabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

Nihal (Merve Çağıran)

Seyfi’nin komşusudur. Nuri Pamir ile bir yakınlığı başlar.

Oyuncuyu Çarpışma, Fi ve Kalp Atışı dizilerinden hatırlayabilirsiniz.

 

Tülay (Bige Önal)

Hastanede psikolog olarak çalışmaktadır. Çalıştıkları olayda polislere yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda Nuri Pamir ile de ilişkileri vardır. Şehirden şikayet eder ve bir an önce buradan gitmek ister.

“Burada yaşamak mezarda uyumak gibi.” 

Oyuncuyu Tehlikeli Karım ve Bodrum Masalı dizilerinden hatırlayabilirsiniz.

Kaya Oktay (Bülent Düzgünoğlu)

Seyfi ve Nuri Pamir’in müdürüdür. Gerçekleşen cinayetlerin bir an önce çözülmesini ister; üstleriyle bir sıkıntı yaşamaktan çok korkar. Abbas’a karşı ekstra hassasiyet gösterir ve onu kızdırmamaya çalışır. Bulunduğu makamı seven ve burada kalmak için her insana yağ çekebilecek birisidir.

“Valilikten emir değil de rica ediyorlar, bir gerginlik çıkmasından endişe ediyoruz. Evladımızın cenazesini biraz geciktirsek; yahut haber vermeden defnetsek…”

“Abbas Bey’e benden izinsiz soru mu soruyorsun lan sen? Senin gelmişine geçmişine tükürürüm.”

Oyuncuyu Vatanım Sensin ve Adı Efsane dizilerinden tanıyabilirsiniz.

Ziya (Sinan Demirer)

Seyfi ile geçmişten kalma bir husumeti vardır; bu yüzden şehre gelmiştir. Onun peşini bırakmaz ve istediği şeyi almadan gitmeyecektir.

Oyuncuyu Reaksiyon dizisinden hatırlayabilirsiniz.

SON SÖZ

Şahsiyet ve Masum dizilerini çok beğenmiştim. Bozkır’ı da o dizilerin yanına, dijital ortamda yapılan eli yüzü düzgün diziler arasına koyabilirim. Çok beğendim, dizide alışılmışın dışına çıkılan yerler var; bunlar bazen ilginç gelse de hoşuma gitti diyebilirim. Oyuncular da çok iyi iş çıkartmışlar. Hepsi ayrı ayrı güzel oynadı ve her biri için sayfalarca yazı yazılabilirdi. Özellikle tipiyle, hareketleriyle Ekin Koç‘u çok beğendim. Nuri Pamir karakterinin Behzat Ç. dizisine çok yakışacağını düşünüyorum. Aynı zamanda Yiğit Özşener ve Sinan Demirer‘i de oyunculuk olarak ekstra beğendim. Sinan Demirer çok güzel rol çaldı ve dizinin gizli yıldızı gibi olduğunu düşünüyorum karakterini hiç sevemesem de.

Mekan olarak da diziyi izlerken o bozkır havasını soluduğunuzu hissediyorsunuz; müzikleriyle de buna katkıda bulunuyor.

Sonu kapalı bitti ve devamı gelmese de olur, olay kapandı; fakat başrol ikilisiyle devam ederek yeni bir olayla ikinci sezon çekebileceklerini düşünüyorum, hatta istiyorum. Umarım devamı gelir. Dijital diziler bizde genelde tek sezonda kalıyor ama artık bazılarının devam sezonları da gelsin ki devamlılığı sağlasın, tadı damağımızda kalmasın.

Şiddetle tavsiye ederim. Bu sitede çok seveninin olacağını düşünüyorum, izleyin mutlaka. Umarım tanıtım teşvik edici olmuştur.

TANITIM FRAGMANI 

NOT: Daha önce bu dizi hakkında burada konuşuluyordu.