Ekrana getirdiği yapımlarla izleyicinin değişmeyen adreslerinden biri olan Kanal D, ekranlarında bundan yaklaşık 1 ay önce yeni bir diziyi daha bizlerle buluşturdu. Sezonun en iddialı projelerinden biri olan Vatanım Sensin, ülkemizde ve dünyada büyük başarı sağlayan Binbir Gece‘nin başrollerinde yer alan Halit Ergenç ve Bergüzar Korel’i yıllar sonra bir araya getirecek olmasıyla da konuşuldu ve konuşulmaya devam ediyor.

cy6eef2xeaahqo_

KİMLİK BİLGİLERİ

Tür: Tarihi, Dram

Sezon/Bölüm Sayısı: Şu ana kadar 7 bölüm yayınlandı.

Durumu: Devam ediyor.

Süre: Ortalama 120-135 dakika.

Yapımcı: O3 Medya

Yönetmen: Yağmur-Durul Taylan & Burak Arlıel

Senaryo: Necati Şahin & Nuran Evren Şit

Kanal: Kanal D

Önemli Bağlantılar: Resmi Site – Vikipedi – Facebook – Twitter – Instagram

vatanım sensin banner ile ilgili görsel sonucu

KONU

Binbaşı Cevdet, yaptığı savaşlardan başarıyla dönmüş olan gözü kara bir Türk askeridir. Eşi Azize, annesi Hasibe ile çocukları Yıldız, Ali Kemal ve Hilal ile birlikte huzurlu bir hayat sürmekte; savaştan savaşa giderken ailesi kadar düşkün olduğu vatanı için mücadeleye devam etmektedir. Ancak yıllardır Türk ve Yunan halklarının iç içe olduğu Selanik’te iç karışıklıklar çıkınca Cevdet görev için yeniden çağrılır. Azize kocasına yeni kavuşmuşken gitmesini istemez, ancak kocası için vatan her şeyden önce gelmektedir.

Cevdet sonradan onlara katılacağını söyleyip ailesinin İzmir’e gitmesini söyler, ancak görevinde komutanının Yunanlılar ile iş birliği yapıp vatanı sattığını görür. Tam onu tutuklamaya hazırlanırken bir ihanete uğrar ve uzun yıllar boyunca kendisinden haber alınamaz.

1919 yılına gelindiğinde ise Azize ailesiyle birlikte yaşam mücadelesi vermekte, diğer yandan da eşinin yasını tutmaktadır. Çocuklarından Yıldız büyüyünce güzel bir genç kız olmuştur ve gözü yükseklerdedir. Ali Kemal ise çocukluğunda öğrendiği önemli sır ve içinde tuttuğu gizli aşkıyla birlikte yaşamına devam etmektedir. Hilal ise vatanı için her şeyi yapabilecek biri haline gelmiştir.

Öte yandan Yunanlılar da gemileriyle işgal için İzmir’e gelir. Ancak bu sefer yanlarında sürpriz biri de vardır ve bu gelişmeyle birlikte herkesin hayatı değişmeye başlar. Aile, 1919’un baharında işgal altındaki memleketlerinde ayakta durabilmek için mücadele edecektir.

KARAKTERLER

 • Cevdet: Vatanı için her şeyi yapabilecek bir asker, eşine en az vatanı kadar tutkun bir koca, çocuklarına güzel bir gelecek armağan etmek için çalışan bir baba, annesinin göğsünü kabartan bir evlattır. Vazifesine karşı beslediği büyük tutku, aynı zamanda en büyük zaafıdır ve tanık olduğu olaylar yüzünden yıllarca ailesinden uzakta kalmıştır. Ancak yıllar sonra yeni bir kimlikle evine geri döner. Karaktere daha önce AliyeBinbir Gece ve 4 sezon süren Muhteşem Yüzyıl‘dan hatırlanabilecek olan Halit Ergenç hayat veriyor.

 • Azize: Cevdet’in canından çok sevdiği eşi; Yıldız, Ali Kemal ve Hilal’in annesi, Hasibe’nin gelinidir. Eşine olan sevgisi kelimelerle ifade edilemeyecek kadar büyüktür. Hastanede hemşirelik yapmaktadır. Uzunca bir süre Cevdet’in öldüğüne uzun yıllar boyunca inanamamış, ancak can acıtan bir tesadüf ile birlikte onun eski Cevdet olarak dönmediğini fark etmiştir. Hassas ve bir o kadar da ağırbaşlıdır. Karakteri Binbir GeceBitmeyen Şarkı ve Karadayı‘da izlediğimiz ve Ergenç ile de gerçek hayatta evli olan Bergüzar Korel canlandırıyor.

 • Tevfik: Cevdet’in kan kardeşidir, ancak yıllar boyunca onun ailesini, başarısını, kısacası hayatını kıskanmıştır. Gözü her zaman açık, hırslarını her şeyden önde tutan, soğukkanlı ve tehlikeli biridir. Osmanlı için savaşsa da kimsenin bilmediği planlarla bir ülkenin kaderini değiştirmek üzeredir. Cevdet’in olmadığı sürede ailesiyle ilgilenmiş ve Azize’ye de derin bir ilgi duymaya başlamıştır. Karakteri TV’de AsiGönülçelen ve Hatırla Gönül, beyazperdede ise Sonbahar gibi filmlerde rol alan Onur Saylak canlandırıyor.

 • Eftelya: Bir meyhanede şarkı söyleyen Rum asıllı bir kadındır. Güzel, alımlı ve çekici biridir. Aynı evde yaşadığı Tevfik ile olan ilişkisini kimseden saklamak istemez, ama Tevfik’in gözü Azize’de olduğu için onu sürekli oyalar ve yanlış bir şey yapmaması için de babasıyla tehdit eder. Tüm bunlara çaresizce boyun eğmek zorunda kalsa da aşkı kolay kolay sönmez. Bu karakterde ise daha önce Kayıp Şehir ve Poyraz Karayel‘de izlediğimiz Şebnem Hassanisoughi‘yi görüyoruz.

 • Hasibe: Cevdet’in annesidir. Tam bir Osmanlı kadınıdır. Sözünü sakınmaz, sivri dilli biridir. Azize’ye de eşinin yokluğunda yol göstermiş ve ayakta kalmasına yardım etmiştir. Sert yüzünü göstermekten çekinmez, ama özünde iyi niyetli bir insandır. Karakteri daha çok rol aldığı tiyatro oyunlarından tanınan deneyimli oyuncu Celile Toyon canlandırıyor.

 • Vasili: İşgal etmek amacıyla İzmir’e gelen Yunanlılar’ın komutanıdır. Başarılı ve gözü kara olduğu gibi acımasızdır. İlkelerine fazlasıyla bağlıdır, ancak bu bağlılık oğlunun ateşe atılmasını sağlayacak kadar büyük ve tehlikelidir. Bu karakterde özellikle Yaşamın Kıyısında filmindeki performansıyla tanınan Türk asıllı Alman oyuncu Baki Davrak‘ı izliyoruz.

 • Veronika: Vasili’nin eşi, Leon’un annesidir. Yıllar önce çocuğunu kaybettiği için hayata kendini kapatmış ve bunun için hep kocasını suçlamış, onun ilgisizliğinden dolayı da hep yalnız kalmıştır. Bu yüzden kafası ve ruhu karışık, soğuk, buhranlı ve alımlı bir kadındır. Karakteri yine tiyatro ağırlıklı bir kariyer yürüten Senan Kara ete kemiğe büründürüyor.

 • Leon: Vasili ve Veronika’nın oğludur, Yunan ordusunda teğmenlik yapmaktadır. En büyük arzusu babasının gözüne girebilmektir, ancak ne yaparsa yapsın tam anlamıyla onun takdirini kazanamaz. Annesi onun görevine karşı çıksa da o vatanına bağlı kalmayı tercih eder. Ancak Cevdet’in kızı Yıldız ile yakınlaşması işleri zorlaştıracaktır. Karakteri oynayan isim, son olarak Muhteşem Yüzyıl: Kösem dizisinde rol alan Boran Kuzum.

 • Hilal: Cevdet ve Azize’nin küçük kızıdır. Meraklı, şiir sevdalısı ve en önemlisi memleketi için her şeyi yapabilecek olan mücadeleci biridir. Kaldı ki bu sevdası başına birçok kez bela olmuştur ve olmaya da devam etmektedir. Ancak o hiçbir zaman pes etmez ve işgal altındaki memleketini kurtarabilmek için umut aramaya devam eder. Karakteri özellikle Medcezir dizisiyle tanınan Miray Daner canlandırıyor.

 • Yıldız: Cevdet ve Azize’nin büyük kızıdır. Güzelliği dillere destandır, ancak şımarık, bencil ve aklı biraz havadadır. Babasının yeni kimliğine en çabuk alışan kişidir. Kimi zaman sonucunu düşünmeden hareket eder. Tek dileği herkesçe saygı görüp iyi bir hayat sürmektir. Leon’a ve öz ağabeyi olmadığını öğrendiği Ali Kemal’e ilgi duymaktadır. Karakteri canlandıran Pınar Deniz‘in ilk önemli projesi.

 • Ali KemalCevdet onu yıllar önce savaş kurbanı bir köyde bebekken bulup ailesiyle birlikte büyütmüştür. Çocukluğunu babasına hayran biri olarak geçirmiştir, ancak öz çocuk olmadığını öğrendiğinde dünyası adeta başına yıkılır. Büyüyüp bir delikanlı olduğunda kalbinde bu sır ve gizli aşkıyla etrafta serseri mayın gibi dolaşıp durur, amacı kimliğini keşfetmektir. Karakteri canlandıran Kubilay Aka‘nın ilk dizisi. Öyle ki kendisi bundan birkaç ay önce havaalanında çalışırken menajer Ufuk Ergin tarafından keşfedilmiş ve oyunculuk eğitimi olmamasına rağmen gayet iyi bir iş çıkarıyor.

SON SÖZ

Vatanım Sensin, her şeyden önce emek harcanmış bir dizi. Elbette ki tüm yapımlar için belli bir emek harcanıyor, ama bir dönem dizisi çekiyorsanız verilen uğraşlar iki katına çıkıyor. Kostümler ve set tasarımı o dönemin ruhuna uygun. Ortada çok iyi oyunculuklar da var. Başta Halit Ergenç ve Onur Saylak olmak üzere tüm kadro her bölümde harikalar yaratıyor. Bu da ortadaki işi daha lezzetli bir hale getiriyor.

Öte yandan Atatürk’ün esamesi bile okunmayan tarih dizilerine inat (hikayenin 1919’da geçmesinin de etkisi var), tarihi kişilikleri de görüyoruz. Örneğin ilk bölümde Yunanlılar’a ilk kurşunu sıkan Hasan Tahsin’in hikayesini gördük ve son zamanlarda sosyal medyada da konuşulduğu gibi Mustafa Kemal de resmi veya sözleriyle arada bizleri selamlıyor. Bu hafta yayınlanan 8. bölümde de Amasya Genelgesi işlendi.

Yani kurgusal karakterlerin ilgi çeken hikayelerinin yanı sıra arka planda bir devletin ayakta kalma mücadelesine de tanık oluyoruz, bu da tarih severler açısından önemli bir nokta. Ayrıca ana karakterin hikayesi ve aile içindeki çatışmalar da diziye kolayca adapte olmayı sağlıyor. Lafı daha fazla uzatmak istemiyorum ama bu tür hikayeleri sevenlerin şans vermesi gereken bir iş. Tabii ki buradaki çoğu kişi (haklı olarak) uzun süre nedeniyle başlamak istemeyecek ama bir kişinin bile ilgisini çekebilirsem ne mutlu.

Son olarak reyting konusunda ise hiçbir sıkıntısı yok. Arada maçlar nedeniyle iddialı rakibi Cesur ve Güzel‘e geçildiği olsa da genel olarak zirveyi alıyor. Tabii bu dizide Halit Ergenç-Bergüzar Korel, orada Kıvanç Tatlıtuğ-Tuba Büyüküstün derken ortaya çıkan yıldız savaşlarının da bu rekabeti tatlandırmasında katkısı büyük. Benim söyleyeceklerim şimdilik bu kadar, izlemek isteyenlere iyi seyirler.

FRAGMAN

https://www.youtube.com/watch?v=SF7P_2czqf4

https://www.youtube.com/watch?v=yFQylimRRg0

https://www.youtube.com/watch?v=tWUt1w7ypPg

vatanım sensin 4 bölüm izle ile ilgili görsel sonucu