031120141255478300075_2

Reaksiyon, Reaksiyon Film tarafından yapılan, Kurtlar Vadisi senaristlerinden çıkma ve 15 Eylül 2014’te Star TV’de yayına giren derin devlet-aksiyon dizisidir. Dizi düşük reytingler sebebiyle 18 Aralık 2014 tarihinde 13. bölümde finalini yaparak ekran hayatına veda etmiş oldu.

reaksiyonn_2217

KONU

Reaksiyon’da en büyük, en karanlık hesaplar ortaya dökülecektir. Türkiye birçok düşman devletlerin gizli servislerinin baskısı altındadır. Bir tarafta emekli istihbaratçı olan Yavuz Aslan, diğer tarafta da onun yerine gelen İstihbarat Başkanı Gürkan Erman ve Başbakanlık Müsteşarı Öktem vardır. Gürkan ve Öktem devlet içinde gizli bir birim kurmaya karar verirler. Bu ekibin üyeleri bir bordo bereli asker olan, Kıbrıs, Irak başta olmak üzere dünyanın birçok yerinde operasyonlarda bulunan Yüzbaşı Oğuz ve Öktemin koruması ve özel harekatçı bir polis olan Komiser Tekin’dir. Şimdilik düşman olanlar sadece Yavuz ve Gürkan olarak gözükse de ileride daha büyük düşmanlar da ortaya çıkacaktır; bunlar sadece başlangıçtır.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR 

reaksiyon-se-203917BO

Oğuz Ayaz (İbrahim Çelikkol)

Devlette önemli bir yere sahip Mehmet Rauf Ayaz’ın kardeşidir. Türk Silahlı Kuvvetleri’nde yüzbaşı rütbesinde bir bordo bereli askerdir. Bir dönem Irak’ta esir düşmüştür. Devletin içindeki hain ve düşmanları temizlemek için İstihbarat Başkanı Gürkan ve Başbakanlık Müsteşarı Öktem tarafından kurulan özel ekipte Gürkan’ın önerisiyle yer almaktadır.

reaksiyon-se-204141YL

Tekin Ulubatlı (İsmail Demirci)

Başbakanlık Müsteşarı’nın koruması olan özel harekatçı bir polis komiseridir. Devletin içindeki hain ve düşmanları temizlemek için İstihbarat Başkanı Gürkan ve Başbakanlık Müsteşarı Öktem tarafından kurulan özel ekipte Öktem’in önerisiyle yer almaktadır.

reaksiyon-se-204059IZ

Gürkan Erman (Yurdaer Okur)

İstihbarat Başkanı’dır. Devletin içindeki hainleri temizlemek için Öktem ile birlikte özel bir ekip kurmuştur. Bu ekipte Yüzbaşı Oğuz ile Komiser Tekin bulunmaktadır. Gürkan’ın kendisi de en az Oğuz ile Tekin kadar düşmanlarla mücadele içindedir.

55450

Zeynep (Selen Soyder)

Doktorluk yapmaktadır.  Geçmişte bir dönem Oğuz ile sevgili olmuştur. Kendisi, Oğuz ile ayrıldıktan sonra Çetin ile evlenmiştir.

55451

Duygu Aslan (Nehir Erdoğan)

Orduda üsteğmendir. Askeri savcıdır ve Yavuz’un yeğenidir. Oğuz ile de yakın arkadaştır.

i_3Dp6OP

Serdar (Hakan Onat)

Oğuz’un adamı olan bordo bereli bir askerdir ve Yavuz Aslan’ın adamıdır. (İlk bölümü izlemeyen bakmasın!) Kasa tipi uçağı düşürerek Oğuz’un iki neferi de dahil 22 askerin şehit olmasına sebep olmuştur.

i_fE7Wqc

Tayfun (Berkan Şal)

İstihbaratçıdır; Oğuz ve Tekin’in de arkadaşıdır. Devletin içine sızanları temizlemek için kurulan özel ekipte yer almaktadır. Hem Oğuz’un hem Tekin’in en güvenilir adamıdır.

EN İYİSİNİ SONA SAKLAYAYIM DEDİM:

55452

Yavuz Aslan (DAYI) (Erdal Beşikçioğlu)

Yavuz, teşkilatta ve devlet kademelerindeki adıyla “Dayı”, ömrünü istihbarat koridorlarında geçirmiş; devletin ve kurumlardaki herkesin hemen hemen tüm sırlarına hâkim bir istihbarat mensubudur.

 İstihbarat Daire Başkanı Gürkan ve Müşteşar Öktem’le  sürekli çatışma halinde. Yeni kurulacak gizli oluşum da ona karşı yapılıyor.
reaksiyon-dizi-fotograflari (1)
DİZİ HAKKINDA GENEL YORUM
Türk dizileri, yabancı dizilere oranla kıyaslanamayacak düzeyde. Bizim reyting sistemimiz de yabancılarınkinden daha acımasız. Ayrıca bölüm süreleri çok uzun olduğundan izlenmiyor, izlerken acı çekiyoruz. Fakat ne olursa olsun arada güzel dizilerimiz de çıkabiliyor. İçerik olarak gayet güzel ve kaliteli oluyorlar. Reaksiyon da benim fikrimce onlardan biri.
Büyük umutlarla beklediğim bir diziydi. Beklediğimi de karşıladı, özellikle aksiyon olarak bu senenin açık ara en iyisiydi diyebilirim. Fakat bu bile iptaline engel olamadı. Ama Star TV abilik yaptı ve 13 bölümde düzgün bir final yapmasına izin verdi. Ben de bu tanıtımı yazmadan önce izledim ve ucunun açık kalmayacağından emin oldum. Devam etmesini her şeyden çok isterdim fakat olmadı. Diziyi izlememin en büyük sebebi Erdal Beşikçioğlu’nu çok sevmemdi. Onu da fazlasıyla izledim. Yeni projeleri olursa yine izlerim. Açıkçası bir bölümü 2 yabancı dizi bölümüne denk geliyorsa (40 dakikadan) 13×2=26 bölümlük çok güzel bir mini dizi çıkar karşımıza. İçerik ve aksiyon bakımından yabancılardan geri kalmıyorlar; çok iyi kurgulandığının teminatını verebilirim. Hepinize şiddetle tavsiye ederim. Pişman olmayacaksınız, emin olun ;)
reaksiyon-medyanoz
TANITIM FİLMİ

reaksiyon-se-204317YM