1 Kasım 2018 tarihinde Kanal D ekranlarında yeni bir dizi başladı: Muhteşem İkili.

GİRİZGAH

TMC yapım şirketinden çıkan dizinin yapımcıları Erol Avcı ve Engin Sarıal. Yönetmenliğini Vali filmi dışında Muhtesem Yüzyil: Kösem, Merhamet ve Suskunlar gibi dizilerde çalışmış M.Çağatay Tosun üstleniyor. Senaryosunu ise Bodrum Masalı ve Dip dizilerinde de beraber çalışan Başar Başaran ve Emre Özdur ikilisi kaleme alıyor.

Perşembe akşamları yayınlanan Muhteşem İkili‘nin hali hazırda 3 bölümü geride kalmış durumda. Bu 3 bölümde AB Grubu’nda elde ettiği rakamlar ise şu şekilde:

Birinci Bölüm: 4.70 reyting oranı ve 11.89 izlenme payı (Sıralamada 5.)

İkinci Bölüm: 4.76 reyting oranı ve 11.25 izlenme payı (Sıralamada 4.)

Üçüncü Bölüm: 3.88 reyting oranı ve 8.92 izlenme payı (Sıralamada 7.)

ATV’nin Bir Zamanlar Çukurova isimli dizisinin reytingleri alt üst ettiği günde Muhteşem İkili’nin asıl rakipleri Star’ın Avlu ve FOX’un Bizim Hikaye dizileri. 3 haftadır reyting tablosunu Avlu’nun üstünde geçen dizi Bizim Hikaye’nin de üstünde seyrettiği takdirde kısa vadede iptal edilmez. Ama şayet 2 dizinin de altında kalırsa Kanal D gözünün yaşına bakmaz ve kapının önüne koyar diziyi. Yani şu reytinglerle ömrünün ne kadar uzun olacağı kestirilemez vaziyette dizinin.

KONU

İstanbul’da Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Organize Suçlar Şube Müdürlüğü emrinde görev yapan 2 cengaver hikayemizin ana karakterleri. Biri Anadolu yakasından diğeri ise Avrupa yakasından sorumlu, birbirinden hiç haz etmeyen, iki iddialı başkomser Barca ve MKC.

Barca’nın üzerinde uzun süredir çalıştığı fakat sonuç alamadığı bir dava dosyası Şube Müdürü Yüksel Bey tarafından MKC’ye teslim edilir. Barca davadan kopamayınca bir uyuşturucu operasyonu için bir araya gelmek zorunda kalırlar. Operasyon nispeten başarılı bir şekilde sonuçlanır sonuçlanmasına ama yıllardır birbirinden uzak durmaya gayret eden bu iki adam ortak bir düşman edinmiş olur. İki inatçı polis, istemeye istemeye de olsa birbirleriyle olan sorunlarını bir kenara bırakmak ve ortak düşmanlarına karşı birlikte savaşmaya başlamak zorunda kalırlar. Zaafları bol, düşmanları çok güçlü, mücadeleleri zorludur ve birbirlerine tahammül etmeleri daha da zor olacaktır.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

Emniyette herkesin tanıdığı ismiyle MKC, uzun ismiyle Mustafa Kerim Can karakterine Yaşamayanlar, Şeref Meselesi, Güneşi Beklerken dizileri ve Unutursam Fısılda filminden tanıdığımız Kerem Bursin hayat veriyor.

MKC, dışarıdan bakınca bir metroseksüel ama içinde tam bir maço. Huysuzluğu ve söylenmesi ile ünlü, dediğim dedik, inatçı, başta eski karısı ve kız kardeşi olmak üzere sağa sola yasaklar savuran bir adam. Bir yandan da yüksek yaşam standartlarına ve şıklığına düşkün, hijyen delisi, organik ve sağlıklı beslenme konusunda son derece titiz biri. Gömleği batsa sinirleri tavan yapan, gözü karardığında delice bir güce kavuşan bir adam. Kimse onu övmese de kendi kendini öven biri. Etrafında zenginliği ile tanınıyor ama bu zenginliğinin nereden geldiğini kız kardeşi dahil kimse bilmiyor. Son derece ketum bu konuda kendisi.

Bu hayatta en çok önemsediği şey ise oğlu Mehmet Kaan Can. Eski karısı Yağmur’u geri kazanmak da bu hayattaki en önemli amaçlarından biri konumunda. Bir süre önce ABD’ye eğitime gitmiş ve bir süre orada kalmış. Artık aksiyondan sıkıldığını dillendiriyor ve emniyetin beyni olmak gibi bir hayali var.

Çevresindeki herkes onu soyadı olan Barca lakabı ile tanıyor. Tam ismi Mert Barca. Karakteri Siyah Beyaz Aşk, Kördüğüm ve Merhamet dizilerinden tanıdığımız İbrahim Çelikkol canlandırıyor.

Barca’nın karısı ve doğmamış çocuğu acımasız bir suikaste kurban gitmiş vakti zamanında. O vakitten beridir de ruh gibi yaşıyor diyebiliriz onun için. Hayattaki yegane amacı rahmetli karısının cinayetinin faillerini bulmak ve onun intikamını almak ya da bu yolda can vermek. Belki ölüp de karıma kavuşurum umuduyla ölüme her fırsatta kafa tutan bir adam Barca. Deli mi deli, çılgın mı çılgın, kavgacı mı kavgacı, cesur mu cesur bir taarruz adamı. Öfkeli, kaba saba tavırları olan, insanların ne düşündüğünü pek umursamayan, MKC’nin aksine sağlığına ve temizliğe hiç özen göstermeyen, bu hayatta çoğu şeyi ciddiye almayan biri.

MKC’nin kız kardeşi Nilüfer karakterine Dolunay, Kiraz Mevsimi ve Medcezir dizilerinden hatırlanabilecek Özge Gürel hayat veriyor.

Nilüfer, tam bir özgür ruh. En az ağabeyi kadar inatçı biri. Tıpkı Barca gibi MKC’ye laf yetiştirebilen, ona kafa tutabilen ender insanlardan biri. Küçük bir kafe işletiyor ama gönlü müzikte küçük yaşlardan beri. Ağabeyi hep köstek olmuş ona müzik konusunda. İşlettiği kafede ağabeyinin kiracısı Nilüfer ve her ay kirasını düzenli olarak ödemek zorunda. Kardeş kontenjanından torpil söz konusu değil bu konuda.

Ağabeyinin maço tavırlarını savuşturmayı başarıyor her daim Nilüfer. Cesur, kafasına estiğini yapan, soru sormayı ve sorgulamayı seven, etrafındaki insanları önemseyen bir genç kadın Nilüfer.

MKC’nin eski karısı Yağmur karakterinde Kuzey Güney ve Kalp Atışı dizilerinden tanıdığımız Öykü Karayel‘i izliyoruz.

MKC’nin işkolikliği, bencilliği, aşırı kontrolcülüğü, kıskançlığı, kendini çok seven yapısı vb. katlanamadığı huyları dolayısıyla boşamış Yağmur onu birkaç yıl önce. MKC bu boşanmayı bir türlü kabullenemeyip her fırsatta kapısını aşındırsa da o ona yüz vermemekte kararlı. Elbette bu durum MKC’yi hala çok önemsediği gerçeğini değiştirmiyor. Kendisi için daha normal bir hayat istiyor sadece. Avukatlık yaparak geçimini sağlıyor.

Barca’nın babası Feridun Barca karakterinde Baba Ocağı, Kınalı Kar, Bizimkiler gibi dizilerden tanıdığımız Engin Şenkan‘ı izliyoruz.

Kendisi emekli bir emniyet amiri. Emekli olup huzur bulmak istemiş ama Barca’dan ona huzur yok elbette. Barca’nın yanında olmak istese de Barca kaçıyor duygusal açıdan ondan. Fazlasıyla asabi, başına buyruk, dediğim dedik bir adam Feridun. Emniyette hala büyük saygı duyulan, sözü geçen biri. Oğluna Organize Suçlar Şube Müdürlüğü yerine Cinayet Şube Müdürlüğü’nü seçmediği için kızıyor her fırsatta.

Organize İşler Şube Müdürü Yüksel rolünde Kurtlar Vadisi: Pusu, İntikamBeni Böyle Sev gibi diziler ve Pek Yakında, Yahşi BatıAli Baba ve 7 Cüceler gibi sinema filmlerinden yakinen tanıdığımız Zafer Algöz‘ü izleme fırsatı yakalıyoruz.

Çok komik bir adam Yüksel ama yeri geldiğinde çok da ciddi biri. Barca ve MKC, şubede başının belaları. Sinirden kudurmasını sağlasalar da oğulları gibi seviyor ikisini de. Onların güçlü ve zayıf yanlarını çok iyi bilir ve onlardan iyi bir şekilde faydalanmayı başarır emniyet emrinde. “Görev kutsaldır ve kurallar kimse için esnetilemez.” düşüncesine sahip biri. Ama sevdikleri söz konusu olduğunda bu sıkı sıkıya bağlı olduğu düşünceye bağlı kalmak da bir o kadar zor bir hal alacaktır elbette.

Bekar bir adam. Tek kızı ile beraber yaşıyor. Bir şeker hastası Yüksel. Sinirlenince şekeri tavan yapıyor. Ağzı iyi laf yapan, kimle nasıl konuşulacağını çok iyi bilen bir adam Yüksel.

İkilimizin başına musallat olan suç baronu Demiray Hazan rolünde Kalbim Ege’de Kaldı dizisinden anımsanabilecek Eren Hacısalihoğlu karşımıza çıkıyor.

Uluslararası bağlantıları olan bir kaçakçılık örgütünün lideri Demiray. Basına verdiği imaj olarak ise yardımsever bir iş adamı. Bir operasyon sırasında işler iyi gitmeyince MKC ve Barca’yı yok etmeyi kendine ilke edinir. Elbette bu ikiliyi kafasına takmasındaki tek etken bu değildir. İkiliyi 13-14 sene öncesinden, polis okulu yıllarından tanır. O vakitlerde üçlümüz büyük bir rekabet halindelermiş. Bölüm birinciliği için mücadele etmişler, hocaların gözüne girmeye çalışmışlar ve aynı kıza aşık olmuşlardır. Ahsen isimli bu kızın şimdi nerelerde olduğu, neler yaptığı ise tam bir muammadır. Ama adı üçünün de dilinden hala düşmemektedir.

Egosu yüksek bir adam Demiray. Zeki, kendine güvenen, takıntılı biri. Babasından aldığı mirası iyi yönetme derdinde. Suç örgütüyle ilgili emniyetteki dosyalarda ismi hiç geçmiyor.

MKC ve Yağmur’un büyümüş de küçülmüş oğulları Mehmet Kaan Can rolünde bu diziyle ilk kez kamera karşısına geçen Fuat Fatih Odabaşı‘yı izliyoruz. Küçük MKC, babasının adeta bir kopyası. Tıpkı onun gibi giyimine kuşamına, yediğine içtiğine ve hijyene özen gösteriyor. Babasını çok seviyor ve onu kahramanı olarak görüyor.

Yüksel’in biricik kızı Yasemin rolünde bu diziyle ilk oyunculuk deneyimini yaşayan Türkü Su Demirel‘i izliyoruz.

Yasemin, babasıyla birlikte yaşıyor. En yakın arkadaşı Nilüfer. Bir de Barca’ya delicesine aşık olduğunu da belirtmeden geçmeyelim.

Barca’nın kuzeni Hasan rolünde Kara Sevda ve Ver Elini Aşk dizilerinden tanıdığımız Gökay Müftüoğlu karşımıza çıkıyor.

Hasan, Barca’nın halasının oğludur. Adam olmaz bir tip, iflah olmaz bir küçük suçlar adamıdır. Kısa yoldan para kazanmanın yollarını arar yorulmadan. Dayısı Feridun ve kuzeni Barca’nın onunla yaptığı konuşmalar da hapse girip çıkmak da onun aklını başına getiremez bir türlü. Ama sıkıntılı anlarda, bir şey bulunacak olduğunda adamınız odur.

Yağmur’un komşusu Barbaros rolünde Onur Ayçelik‘i izliyoruz.

Barbaros, boşanmış bir adam. Mehmet Kaan’ın yaşlarında bir kızı var. Mehmet Kaan ve Yağmur’a karşı ilgili ve yardımsever davranıyor. Kibar ve sessiz sakin biri. Yağmur’a aşık.

Demiray’ın babasının uzun yıllardır sağ kolu olarak görev yapan ve uyuşturucu işinin başındaki kişi olan Semih Karan rolünde Merhamet dizisinden hatırlanabilecek Bora Koçak‘ı izliyoruz.

Demiray’ın babasına yaklaşık 10 yıldır sadık ve başarılı bir şekilde hizmet vermiş. Demiray’ın da gözüne girmeye çalışıyor ama şansı pek yaver gitmiyor. Kötü durumlara düşse dahi her seferinde bir şekilde düze çıkmayı başaran, işinde tecrübeli bir adam Semih.

MKC’nin ondan epeyce bir tırsan sağ kolu Volkan rolünde Sabahattin Yakut ve Barca’nın çok konuşmasıyla ünlü sağ kolu Metin rolünde ise Özbek Kaplan karşımıza çıkıyor.

Usta aktör Uğur Yüceli de dizide konuk oyuncu olarak izleme fırsatı yakalıyoruz. Yücel, Köpek Sadri karakteriyle karşımıza çıkıyor dizide.

Barca, MKC ve Demiray’ın polis okulundan hocaları Sadri. Polis teşkilatının saygı duyulan ve sözü geçen isimlerinden biri. Bir süredir emekli. Feridun’u da çok uzun yıllardır tanıyor ve birbirlerinden pek haz etmiyorlar.

YAZARIN NOTU

İlk 3 bölüm itibarıyla fena gitmiyor dizi. Özellikle ilk 2 bölümde epey eğlendirdiğini söyleyebilirim. Aksiyon soslu bir komedi drama dizisi Muhteşem İkili. Karakterler üzerinden ilerleyen komedisi gayet başarılı. Draması ise idare ediyor işte. Aksiyon kısmı için ise dövüş sahnelerinin fena olmadığını ama silahlı çatışma sahnelerinin çok kötü durumda olduğunu söyleyebilirim.

Oyuncu seçimleri ve karakter eşleşmelerindeki başarı, diziyi şu an izleten unsur konumunda. Barca-MKC, MKC-Nilüfer, Barca-Nilüfer sahneleri ve Yüksel Amir’in sahneleri tadında ve kıvamında bir şekilde ilerliyor. Söz konusu 4 oyuncu da rollerine çok yakışmış durumda. Hasan, Yasemin ve emniyetteki diğer polis karakterlerin de diziye bir renk kattıkları aşikar. Kötü karakterlerin sunumu ise pek başarılı değil elbette.

Bu tarzda yerli dizi izleyen biri değilim normalde ama Lethal Weapon’dan Martin Riggs, Brooks Avery ve Wesley Cole’e selam çakan ana karakterleri dolayısıyla bu dizi bir şekilde sattı bana kendini. Söz konusu karakterlerle Barca, Yüksel ve MKC karakterlerinin altyapılarındaki benzerlik ciddi seviyelerde. MKC’nin benzerliği çocuk ve eski eş bazında küçük bir benzerlik olsa da Barca-Riggs benzerliğinde esinlenme dozu epey bir yüksek olmuş diyebilirim.

Karakterler saçmalamaya başlamadığı müddetçe devam etmek niyetindeyim diziye. Hali hazırda izlemekte olan veya izlemeye niyeti olan varsa iyi seyirler dilerim.

FRAGMANLAR